728 x 90

ذخیره بحران یا پایان بحران؟

نه به انتخابات
نه به انتخابات

در حالی که تا یک روز قبل از نمایش سالگرد سرقت انقلاب توسط خمینی، باند مغلوب برای برگزاری نمایش انتخابات هشدار می‌داد که لیست نمی‌دهد و با بیان این‌که در صورتی که مهره‌های رد صلاحیت شده‌اش را به نمایش راه ندهند، «تنور انتخابات سرد خواهد شد» و تلویحا تهدید می‌کرد که میز رقم سازی نجومی باند غالب را برای ادعای حضور میلیونی، بهم خواهد ریخت، اما یکباره بدون این‌که باند مغلوب امتیاز ویژه‌ای دریافت کرده باشد، مهره‌های مطرح اش را به صحنه فرستاد تا اعلام کنند به خواسته خامنه‌ای برای حضور حداکثری در نمایش انتخابات تمکین می‌کنند.

سؤال این است که رژیم که با یک بحران بزرگ در نمایش انتخابات روبه‌رو بود توانسته است این بحران را حل کند؟ یا این‌که بحران را موقتاًً دور زده و این بحران ذخیره شده در جای دیگری سر باز خواهد کرد؟

در حالی که کدخدایی از پیش گفته بود که شورای نگهبان صلاحیت برخی از سایر مهره‌های رد صلاحیت شده مجلس فعلی را در دست بررسی دارد، روز ۲۳بهمن فرمانداری حوزهٔ انتخاباتی تهران اسامی تأیید شده شورای نگهیان در این حوزه را منتشر کرد در حالی که اسم هیچ‌یک از مهره‌های شاخص رد صلاحیت شده باند مغلوب در آن دیده نمی‌شود.

آخوند جنتی با تهاجم به باند مغلوب گفت: «برخلاف برخی اظهارات نادرست، انتخابات کاملاً رقابتی است؛ نمایندگان همه جناح‌ها در انتخابات حضور دارند».(تلویزیون شبکه ۱رژیم ۲۳بهمن ۹۸)

ضمنا تلویزیون رژیم اعلام کرد: «دبیر شورای نگهبان قانون اساسی هم از داوطلبان نمایندگی خواسته در ایام انتخابات از دلسرد کردن مردم، سیاه‌نمایی، تخریب رقیا، تخلف از قوانین تبلیغات و شعارهای دروغ و فریبنده خودداری کنند».

از سوی دیگر رئیس ستاد انتخاباتی وزارت کشور که در دست روحانی است به با بیان این‌که « ۷هزار و ۱۴۸نفر در کل کشور تایید صلاحیت شده‌اند و ۷هزار و ۲۹۶نفر صلاحیتشان تأیید نشده است».(خبرگزاری حکومتی ایسنا۲۴بهمن)، نشان داده که باند روحانی ناگزیر تن به لیست تحمیلی شورای نگهبان خامنه‌ای داده است.

در همین روز معاون حقوقی آخوندی روحانی از اقدام عملی این باند برای مقابله با شورای نگهبان خامنه‌ای خبر داد و اعلام کرد: «پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی در مورد نظارت استصوابی تهیه شد». وی افزود: «این لایحه منطقاً به مجلس فعلی می‌رسد». (سایت حکومتی انتخاب۲۴بهمن)

و بالاخره آخوند حسین طائب، سرکردهٔ لباس شخصیهای خامنه‌ای و رئیس سازمان اطلاعات سپاه به صحنه آمد و گفت: «نظاره‌گر فتنه‌گری نخواهیم بود؛ اگر دنبال آشوب بروند، باید آماده ضربه‌های محکمی باشند».(سایت حکومتی انتخاب ۲۴بهمن).

ولی‌فقیه ارتجاع،‌ پیش از این به زبانهای مختلف به باند مغلوب نسبت به هر واکنشی هشدار داده بود. رئیسی سردژخیم قضاییه آخوندی گفته بود کسی که انتخابات را زیر سؤال ببرد خائن است و منتظری دادستان کل قضاییه خامنه‌ای هم از عزم خامنه‌ای برای جارو کردن باند مغلوب خبر داده و در نمایش ۲۲بهمن گفته بود: «راه‌حل مشکلات مدیریت جهادی و مجلس ولایی است».

علاوه بر واکنش دولت روحانی، باندهای مغلوب هم در ادامه سهم‌خواهی ضمن تمکین به خواسته خامنه‌ای برای حضور حداکثری در نمایش انتخابات، به باند غالب نسبت به دشمن مشترکشان، یعنی مردم ایران هشدار دادند. از جمله روزنامه حکومتی ستاره صبح ۲۴بهمن با اشاره به وقایع ۲۲بهمن نوشت: «روز گذشته در برخی راهپیمایی‌ها دیدیم که تابلوی نه به انتخابات بالا رفت که این خطرناک است... اتفاقی که رئیس‌جمهور آن را برای آینده کشور خطرناک می‌داند و می‌گوید در رژیم سابق چون انتخابات به‌معنای حق آزاد مردم وجود نداشت شکافی بین حاکمیت و مردم رخ داد که منجر به انقلاب شد».

حال سؤال این است آیا خامنه‌ای توانسته با منکوب کردن باند مغلوب بحران نمایش انتخابات را دور بزند. یا آنطور که باند مغلوب به وی هشدار می‌دهد ممکن است از شکاف جنگ قدرت در رأس نظام بار دیگر قیام مردم فوران کند. همان قیامی که همهٔ سردمداران رژیم هشدار داده‌اند، اگر بیاید مثل قبل نمی‌توان مهارش کرد.