728 x 90

راه به جایی نمی‌بریم! - مروری بر رسانه‌های حکومتی

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی سه‌شنبه پنجم بهمن ۱۴۰۰روزنامه‌های باند ولی‌فقیه زبان حوثیهای وابسته به رژیم شده و کشورهای عربستان، امارات و اسراییل را تهدید به حمله موشکی کرده‌اند. البته برخی روزنامه‌های باند ولی‌فقیه هم در وحشت از پیامدهای این سیاست‌ها خواهان مذاکره جویی شده و عواقب این رفتار را به نظام گوشزد کرده‌اند. در روزنامه‌های باند مغلوب کماکان سفر شکست‌خوردهٔ رئیسی به روسیه و سیاست‌های شکست‌خورده‌اش در عرصه داخلی موضوع حملات باند مغلوب است و روزنامه‌های باند خامنه‌ای سفر روسیه را درحد یک پیروزی استراتژیک برای نظام توصیف کرده‌اند. بحرانهای اجتماعی – اقتصادی هم با تیترهای تکان‌دهنده از شیوع ا میکرون تا ورشکستگی بورس و بیکاری و فقر و مشکلات زنان وضعیت روشنی از نظام غرقه در بحران ارائه می‌دهند.

 

راه به جایی نمی‌بریم!

روزنامه‌های باند مغلوب روی رفتارهای نمایشی و پوپولیستی رئیسی که البته لو رفته هستند دست گذاشته و بحرانهای لاینحل و بی‌پاسخ را به رخش کشیده‌اند. «راهش این نیست» عنوان مطلبی در آرمان است که با اشاره به اظهارات رئیسی برای سخت کردن طلاق توافقی نوشته است: «گسترش طلاق در ایران دلایل مشخص داخلی از جمله وضعیت معیشتی و شرایط روانی جامعه هم دارد. امنیت سال‌هاست در جامعهٔ ما به مخاطره افتاده و بسیاری از نهادهای حکومتی در ایجاد انواع ناامنی‌های روانی برای فرزندان مردم با هم مسابقه گذاشته‌اند! اگر رئیسی واقعاً نگرانِ افزایش طلاق در جامعه شده‌، راه‌حل آن سنگ‌اندازی در مسیر طلاق توافقی نیست، بلکه پیشگیری از تولید انواع ناامنی هاست».

«از مشکلات اصلی دولت» هم عنوان مطلبی در روزنامه اعتماد است که از جمله نوشته: «دولت فاقد نظریه اقتصادی است و از آن بدتر این‌که دست‌اندرکاران امر اقتصاد در این دولت آشنایی کافی با موضوع ندارند و... خلاصه این‌که با این اندازه از عدم انسجام و هماهنگی، ممکن نیست که گام مؤثری برای خیر و صلاح کشور برداشته شود. خود دانید.

«مرثیه‌ای برای منبر نماز جمعه» عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که در واقع مرثیه‌ای برای بن‌بست‌ها و شکست‌ها و بی‌راه‌حلیهای نظام خوانده و از جمله نوشته است: «نماز خواندن در کرملین اگر بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب باشد، باید به این نتیجه برسیم که ۴۲سال بیهوده فریاد زدیم انقلاب اسلامی برای تحقق عدالت آمده است و لابد برای سرپوش گذاشتن بر نبود عدالت باید گفت نماز خواندن در کرملین بزرگ‌ترین دستاورد است!».

«یک دست شدن قوا به ضرر مردم است» بخشی از حرفهای آخوند ناصرقوامی عضو پیشین مجلس رژیم است در همدلی که به بن‌بستهای نظام در عرصه‌های مختلف اشاره کرده و از جمله در مورد رابطه با روسیه گفته است: «برخی گروه‌های داخل کشور معتقد است «اگر جمهوری اسلامی با آمریکا و اروپا رابطه برقرار کند و روابط کشور با این کشورها عادی شود، جمهوری اسلامی استحاله می‌شود»... در ادامه هم به بن‌بست استراتژیک نظام اذعان کرده و از جمله نوشته است: «در هر صورت کاری از دست دولت و رئیس‌جمهور ساخته نیست و حاکمیت و نهادهای انتسابی، ... تا زمانی که قانون اساسی فعلی، قانون اساسی کشور است و قدرت به شکل فعلی تقسیم‌شده است، راه به‌جایی نمی‌بریم».

 

مهار افراطیون!

در حالی که تیتر صفحه اول کیهان و برخی از سایر روزنامه‌های باند خامنه‌ای، تهدید موشکی عربستان، امارات و اسراییل از زبان حوثی هاست، برخی روزنامه‌های مطرح باند خامنه‌ای در وحشت از انزوای جهانی و شکست مذاکرات صلح‌جو شده و به نظام توصیه مذاکره و بستن قرار داد کرده‌اند. رسالت از باند مؤتلفه زیر عنوان «ایران و عربستان از ضرورت تا واقعیت نوشته است: «تنش‌زدایی میان ایران و عربستان، عملاً شرایط و فضای مناسبی را در اختیار (نظام) قرار می‌دهد تا خود را از نظر اقتصادی، بار دیگر تقویت کند».

جوان وابسته به سپاه پاسداران هم با تیتر درشت «مذاکره مستقیم به شرط توافق خوب با تضمین بالا» به استقبال این حرف امیر عبداللهیان رفته.

نکته مهم در روزنامه این است که با اذعان به فضای نفرت مردم از سیاست‌های نظام نشان می‌دهند که این تغییر موضع در روزنامه‌های باند خامنه‌ای در واقع نوعی عقب‌نشینی در برابر خواسته مردم است.

«ایجاد همدلی با مهار افراطیون» عنوان سرمقاله آرمان است که آخوند میبدی مدرس حوزهٔ قم نوشته است: «در کشورمان گروهی به نام دلواپس وجود دارند که سال‌هاست در کشور فعالیت می‌کنند و به هیچ عنوان به فکر منافع ملی و عمومی هم نیستند. قدر مسلم دولت باید جلوی این گروه‌های افراطی را گرفته و مهارشان کند».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bfc15997-f911-4da3-b1c6-87ba97c7b874"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات