728 x 90

رسوایی بلوف‌درمانی و بن‌بست سرکوب در شرایط انفجاری

ویروس کرونا و سرکوب
ویروس کرونا و سرکوب

با افزوده شدن کرونا به مجموعه بحرانهای رژیم، آینده‌ای به‌مراتب تیره‌تر از آنچه در تصور رژیم می‌گنجید، در چشم‌اندازش قرار دارد. سردمداران نظام در وضعیت «آرامش قبل از طوفان» قرار دارند.

آنها نه قادرند و نه حاضر که بهای حل مشکلات جامعه را بپردازند؛ از این‌رو به‌رغم بلوف‌درمانی‌های مضحک، جز سرکوب و سانسور به تمهید دیگری نمی‌اندیشند. اما از آنجا که در شرایط ویژهٔ کنونی سرکوب و اختناق از قضا جو انفجاری جامعه را تشدید می‌کند، کارآیی این حربه زیر علامت سؤال قرار گرفته و سران رژیم را به‌شدت نگران کرده است.

توصیهٔ روحانی، رئیس‌جمهور ارتجاع، به وزرای بهداشت، کشور و نفت رژیم جهت اجرای طرح فاصله‌گذاری مؤید همین نگرانی است.

«در روند اجرای طرح فاصله‌گذاری باید از هر گونه اقدام سهل‌گیرانه یا سخت‌گیرانه پرهیز شود».(ایرنا ۸فروردین ۹۹)

 

 

دروغ‌های گوبلزی بدون سند و مدرک

رژیم از یک‌سو به‌موازات اقدامات پوشالی جهت مهار کرونا از انواع اقدامات امنیتی تحت عنوان سرکوب کرونا و رزمایش بیولوژیک غافل نیست و از سوی دیگر در اثر تشدید بی‌اعتمادی و نفرت بی‌سابقهٔ مردم نسبت به سهل‌انگاری مجرمانه و بی‌عملی حاکمیت که حیات میلیونها نفر را به مخاطره افکنده، مجبور است کماکان بر سانسور واقعیتها و مخفی نگه‌داشتن آمار ادامه دهد و به بلوف‌های بی‌پایه و اساس و بدون سند متوسل گردد. اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیرهٔ ملی برای مبارزه با کرونا، خالی بودن ۴۰هزار تخت بیمارستانی و آزاد کردن ۱۰۰هزار تن از زندانیان از جملهٔ این بلوف‌ها و دروغهای گوبلزی است که روحانی و سایر کارگزاران بدون ارائهٔ هیچ سند و مدرک و بی‌دریغ به‌هم می‌بافند.

در همین رابطه افشاگریهای مجاهدین و مقبولیت و جاافتادن آمار و ارقام اعلام شده آنها در میان عامهٔ مردم واقعیتی است که بر بی‌اعتباری رسانه‌های خبری حکومتی افزوده و سران رژیم را به خشم واداشته است.

رئیسی، سرکردهٔ قضاییهٔ رژیم بدون اشاره به نام مجاهدین این‌چنین سوزوگداز کرد: ‌

«رسانه‌ها و بالاخص صدا و سیما باید برای مقابله با جنگ روانی دشمن و اقناع افکار عمومی نسبت به حقایق جاری کشور دست برتر را داشته باشند و اجازه ندهند شایعات و اخبار غیرواقعی افکار عمومی را مشوش نماید».

زنجمورهٔ رئیسی مؤید این واقعیت است که رژیم در جنگ رسانه‌ای قافیه را باخته و دست پایین دارد. وی به این ترتیب اعتراف کرد که مواضع و آمار و اخبار رژیم در میان مردم از هیچ مقبولیتی برخوردار نیست و کسی آنها را باور نمی‌کند و به ‌کس آنچه رژیم آنها را «شایعه و اخبار غیرواقعی» دشمنان می‌خواند، مورد پذیرش عمومی قرار گرفته‌ است.

 

وحشت حاکمیت از انتشار اخبار کرونا از سوی مجاهدین

حاکمیت آخوندی که از تأثیر اخبار واقعی منتشره از سوی مقاومت ایران به‌خصوص آمار تلفات کرونا در بین مردم وحشت دارد، سعی می‌کند آنها را «شایعه» بخواند اما همین تکذیب عجولانه باعث اقبال بیشتر مردم به اخبار و آمارهای مجاهدین می‌شود.

خبرگزاری حکومتی ایسنا در ۱۲فرودین ۹۹ به‌طرز ناشیانه‌ و صرفاً از قول یک منبع موهوم که آن‌ را «منبع آگاه»‌ می‌نامید و با استناد به «بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری» بی‌آن‌که آدرسی از آن بدهد، تلاش کرد خبر فروش اقلام بهداشتی را به چند برابر قیمت داروخانه که توسط بسیج صورت گرفته بود تکذیب کند:‌

«[یک] منبع آگاه با اشاره به انتشار ۲ویدئو طی ۲۴ساعت گذشته در کانال‌های تلگرامی وابسته به [مجاهدین] و طرح ادعای فروش اقلام بهداشتی مقابله با کرونا هم‌چون ماسک و الکل و مایع ضدعفونی‌کننده توسط بسیج با قیمت بالا و ۲برابر قیمت داروخانه‌ها، گفت: با بررسیهای مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید این ادعا کذب بوده و در هیچ‌یک از این ویدئوها، نشانه‌ای از خرید و فروش این اقلام نیست و تنها ایستگاه‌های جهادی توزیع عمومی ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده نمایش داده شده است».

این خبرگزاری با استناد به همان منبع موهوم افزود:‌

«این منبع آگاه گفت: در ۱۱فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹، برخی کانال‌های تلگرامی وابسته به [مجاهدین]، شایعه دستگیری فعالان رسانه‌ای در حوزه اطلاع‌رسانی کرونا توسط نهادهای امنیتی را منتشر کردند که با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید این شایعه کذب بوده و با استناد به اخبار دستگیری شایعه‌پردازان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است».

تکذیب بی‌پایه و اساس ایسنا از قضا مؤید صحت همین خبر است.

رژیم که با تمام قوا از فاش شدن شمار جان‌باختگان جلوگیری می‌کند، کماکان به دستگیریهای گسترده با ‌ اتهام آخوند ساختهٔ شایعه‌پراکنی و انتقال اخبار جان‌باختگان کرونا ادامه می‌دهد.

بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران(۷فروردین ۹۹) آخوند ناصر خدایاری، نماینده وزارت ارشاد، روز دوم فروردین‌ در جلسه ستاد مقابله با کرونا در آذربایجان غربی از دستگیری ۹نفر از شایعه‌پردازان خبر داد و گفت: «تشکیل جلسات با مسئولان پلیس فتا، ارتش، سپاه و صدا و سیما و بررسی راه‌کارهای مقابله با کرونا در فضای مجازی از دیگر برنامه‌های این ستاد بوده است».

هم‌چنین پاسدار حسین شهریار، سرکرده نیروی انتظامی ماکو، از دستگیری کسانی که در فضای مجازی به مقامات کشوری توهین می‌کردند خبر داد و گفت، هر گونه اهانت به مقامات رسمی و نشر اکاذیب(در ارتباط با کرونا) جرم تلقی شده و پلیس فتا با عاملان آن برخورد قانونی خواهد کرد. در اصفهان نیز تعدادی به همین جرم آخوندساخته دستگیر شده‌اند.

پاسدار هوشنگ حسینی، سرکرده نیروی انتظامی استان اردبیل نیز دستگیری ۱۱متهم اینترنتی را در موضوع کرونا اعلام کرد».

 

بن‌بست نظام در اعمال سرکوب

رژیم به‌خوبی می‌داند که از مواجهه با انفجار بزرگ اجتماعی گریزی ندارد. از این‌رو به‌موازات این‌که تلاش می‌کند با دروغ‌درمانی و تکذیب اخبار واقعی اوضاع را عادی جلوه‌ دهد، در عین‌حال از تنها ابزار خود یعنی سرکوب نیز غافل نیست. اما به‌خاطر شرایط ویژه قادر نیست به‌طور عریان آن‌ را اعمال کند. این پارادوکسی است که گریبانگیر نظام ولایت فقیه شده و آن را در بن‌بست قرار داده است. بن‌بستی که حاکمیت در آن نه راه‌ پیش دارد و نه راه پس.