728 x 90

رژیم آخوندی و سرکوب قیام عراق و لبنان

قیام مردم عراق
قیام مردم عراق

رژیم آخوندی از همان روز که قیام مردم عراق و بعد از آن قیام مردم لبنان شروع شد، احساس کرد آنچه را که عمق استراتژیک خود می‌دانست به‌لرزه درآمده و در وحشت از جارو شدن، نیروهای سرکوبگرش را برای خاموش کردن قیامها گسیل کرد. البته این نیروها در لباس مزدوران محلی رژیم به مقابله با قیام‌کنندگان رفتند ولی این اقدام زبونانه رژیم از چشم قیام‌کنندگان و رسانه‌های منطقه پنهان نماند. نشریات و رسانه‌های عربی گوشه‌هایی از اقدامات سرکوبگرانه رژیم را افشا کردند.

از ابتدای قیام مردم عراق شعار رژیم ایران اخراج اخراج و مرگ بر قاسم سلیمانی و هم‌چنین پاره کردن تصاویر منحوس ولی‌فقیه ارتجاع از جملهٔ خبرهای ثابت رسانه‌های عرب بوده است.

پس از این‌که مردم عراق در شهرهای مختلف اعلام حکومت نظامی و تهدید به اعدام قیام‌کنندگان توسط دولت را به سخره گرفتند نیروهای سرکوبگر رژیم در روز ششم آبان به خط مقدم سرکوب قیام‌کنندگان گسیل شدند. تلویزیون اسکای‌نیوز در گزارشی از جمله گفت: «کربلای عراق جوشان است. بر اساس منابع پزشکی نتیجه عملیات پراکنده کردن تظاهرکنندگان، تعدادی کشته و صدها مجروح می‌باشد. منابع عراقی گفتند که نیروهای امنیتی از گلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند. هم‌چنین کمیساریای عالی حقوق‌بشر بر ایجاد حالت خفگی در داخل شهر به‌دلیل شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی تأکید کرد. تظاهرکنندگان گفتند برخی از افراد سپاه پاسداران رژیم ایران به چادرهای متحصنان در کربلا حمله کرده و به‌ قتل‌عام تظاهرکنندگان پرداخته‌اند. تظاهرات در شهرهای عراق علیه فساد و پایان دادن به نفوذ رژیم ایران در کشور و پیامدهای سیاسی و اقتصادی آن انجام می‌شود. کما این‌که مردم در این تظاهراتها دخالت‌های رژیم ایران و تلاشهای این رژیم برای صدور بحران به کشور همسایه و انتخاب آن به‌عنوان یک صحنه جنگ نیابتی را محکوم می‌کنند.

این تفسیر ناظران از خشونتی است که کربلا یعنی پایگاه ادعایی نفوذ رژیم ایران شاهد آن است. در جریان این تظاهراتها معترضان خشمگین به ساختمان کنسولگری رژیم در کربلا حمله کردند و پرچم رژیم را از فراز ساختمان پایین کشیدند و پرچم عراق را به جایش نصب کردند. پیش از آن نیز تصاویر خامنه‌ای را در کربلا پاره کردند و شعارهایی علیه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس(شاخه برون‌مرزی) سپاه پاسداران سردادند. بنا‌ به‌گفته ناظران بروز خشم و نفرت مردم از رژیم ایران فاش می‌سازد که این رژیم به‌رغم حضور گسترده شبه‌نظامیانش در عراق در ایجاد یک طرح و برنامه اجتماعی و اقتصادی برای تقویت موقعیتش در مناطق تحت نفوذش، شکست‌ خورده است.

در لبنان هم مزدوران حزب‌الله به چادرهای تظاهرکنندگان یورش بردند. ولید فارس با انتشار این فیلم یورش به تظاهرکنندگان نوشت: «این روشهای فاشیستی یادآور پیراهن قهوه‌ای‌های سالهای ۱۹۳۰ است. این شبه‌نظامیان طرفدار رژیم ایران در لبنان، افسارشان رها شده».

خبرگزاری آناتولی گزارش داد روز ۶آبان، مزدوران حزب‌الله برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان به آنان حمله کردند. اما مردم و ارتش لبنان به مقابله با آنان شتافتند. تظاهرکنندگان لبنانی پیش از آن شعار مرگ بر نصرالله و مرگ بر حزب‌الله سرداده و نفرتشان را از مزدوران وابسته به رژیم ایران ابراز کرده بودند.

مزدوران نیابتی رژیم آخوندی برای سرپوش گذاشتن بر دخالت‌های رژیم رسانه‌هایی که به افشای اعمال جنایتکارانه رژیم و مزدورانش پرداخته بودند را تهدید کردند. تلویزیون الحره در روز هفتم آبان گزارش داد آخوند قیس الخزئلی، سرکردهٔ گروه تروریستی عصائب الحق، دفتر این کانال تلویزیونی در عراق را تهدید کرده است. به گزارش این کانال تلویزیونی، عوامل رژیم در واکنش به انعکاس خبرهای قیام و حملات مردم به دفاتر مزدوران رژیم توسط الحره برآشفته شده و این اقدام را معادل هدف قرار دادن مرجعیت دانسته و الحره را به خیانت متهم کرده و تهدید کرده‌اند.

تلویزیون الحره پیش از این در گزارش مفصلی از خشم مردم عراق نسبت به فسادی که در کشورشان جریان دارد خبر داده بود و اعتراض جوانان این کشور را در مورد درآمدهای سرشاری که همه به کیسه باندهای وابسته به رژیم ایران ریخته می‌شود منتشر کرده و در پاسخ به این سؤال که چه کسی تظاهرات مردم را به گلوله بست، افزوده بود: «پاسخ از زبان تظاهرکنندگان داده شد. یکی از آنها گفت: ‌اینها گروه خراسانی هستند. گروه علی الجزائری و حامد الجزائری هستند. اینها وابسته به رژیم ایرانند. اینها کثیفند. آنها عراقی نیستند... اینها مزدوران رژیم خیانتکار ایران هستند». الحره در ادامه گزارش خود به نقش نیروی تروریستی قدس در یکانهای ارتش عراق اشاره کرده و گفت: «یک نامه رسمی امضاء شده از سوی فرمانده پلیس فدرال به تاریخ ۲۶سپتامبر گذشته کاندید شدن ۳نام برای منصب فرمانده لشگر پنجم پلیس فدرال را خاطرنشان می‌کند.

این نامه رسمی موافقت وزیر کشور با انتخاب اولین نام یعنی سرتیپ حیدر یوسف عبدالله معروف به ابوضرغام المطوری را نشان می‌دهد که در منصب فرمانده یک تیپ شبه‌نظامیان سپاه بدر انجام وظیفه می‌کرده است.

ابوضرغام در در تصویری در ملاقات با قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و هادی عامری، رهبر شبه‌نظامیان بدر، دیده می‌شود».

احمد الابیض، تحلیلگر سیاسی عرب، به الحره گفت: «اینها سودی نخواهد داشت. تاریخ این را اثبات کرده. هیچ نیروی سرکوبگری نیست که بتواند همه مردم را بکشد».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5916b8da-80f2-49a2-99fb-d68fcc00c86d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات