728 x 90

سخن روز - مفهوم بازگشت کوپن

روز ۱۱اسفند ۹۷ رسانه‌های حکومتی خبر از کوپنی شدن برخی کالاهای اساسی دادند. اکنون و تقریباً ۲هفته پس از تصویب آن مصوبه، جدل رسانه‌ای بر سر آن موضوع بالا گرفته است.

روزنامهٔ حکومتی وطن امروز(۲۰اسفند) نوشت: «حتی مسئولان دولتی هم دقیقاً نمی‌دانند چگونه باید طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا کنند».

نوبخت نیز به‌جای هر توضیح محتوایی گفت: «...خب بالاخره یه سازوکاری که ۳۰سال پیش، ۴۰سال پیش، تو کشور اجرا شد با حال و هوای اون زمان بود... قطعاً از سازوکارهای پیشرفتهٔ امروز مثلاً امکانات الکترونیکی استفاده می‌کنیم»!

عابدی جعفری، وزیر اسبق بازرگانی دولت میرحسین در زمان جنگ، ضمن دفاع از «سیستم توزیع»‌ به‌عنوان «یک کار عقلانی» اضافه کرد: «اگر شما فضای کوپنی را مطرح کنید جامعه آن را پس می‌زند».

فرشاد مؤمنی، اقتصاددان حکومتی نیز گفت: «بازگشت کوپن... مایه نگرانی شدید و نشانه آشفتگی فکری بی‌حد و حصر نظام تصمیم‌گیری اقتصادی کشور است. در شرایطی که کشور با یک پدیده بسیار فراگیر و فاجعه‌آمیز فساد مالی رو به روست... گویی برای سال ۹۸ علناً می‌خواهند فرودستان کشور را به شورش ناشی از این سرخوردگی و یأس دعوت کنند که در حکومت کسی فریادرس آنها نیست».

اکنون روشن است علت این‌ همه هراس از سیستم کوپنی، فساد گسترده و نهادینه‌ای است که سراسر نظام را فراگرفته چرا که مردم به‌خوبی می‌دانند در این نظام هر طرح اقتصادی، زمینه‌سازی برای چپاول بیشتر و سازمان‌یافته‌تر حکومتی است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات