728 x 90

سرنگونی، دوای درد گرانی

کشور را تاراج داده‌اند!
کشور را تاراج داده‌اند!

 

  • این رژیم تار و پودش و تمام سلول‌هایش از فساد و غارتگری تنیده شده است و به همین دلیل نخستین عامل گرانی است. اما چاره کار در کجاست؟
  • نگاهی به آمار و ارقام دزدی‌ها جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که فساد و غارتگری نه تنها سیستماتیک، بلکه جوهره این نظام فاسد و فساد گستر است.
  • «در ۱۰ماه گذشته ۳۰میلیارد دلار و ۴۰۰میلیون تومان در شبکه بانکی گم شد».(خبرگزاری حکومتی ایلنا - سعید لیلاز - ۱۲دی ۱۳۹۷)
  • اختصاص ۲۰میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به گروه‌های مختلفی که اصلاً وجود خارجی ندارند.(روزنامه حکومتی شرق ۱۱مرداد ۱۳۹۷)

 

گرانی انواع کالاها و قیمت سرسام‌آور اولیه‌ترین مایحتاج ضروری مردم در حکومتی که ۴۰سال از عمرش می‌گذرد، این روزها بیداد می‌کند. قیمتهایی افسارگسیخته که روزبه‌روز و گاه ساعت‌به‌ساعت بالا و بالاتر می‌روند. همه به یاد داریم که قیام بزرگ مردم در دیماه سال گذشته(سال ۹۶) که دامنه آن سراسر کشور را درنوردید، ابتدا در اعتراض به گرانی بود که از مشهد شروع شد و آنگاه همه شهرهای میهن غارت‌شده را دربرگرفت.

نگاهی کوتاه به برخی از عناوین رسانه‌های حکومتی در مورد گرانی - همان رسانه‌هایی که زیر تیغ سانسور و سرکوب فقط بخش بسیار کوچکی از حقیقت را آن هم در جنگ باندی بین خود، نشان می‌دهند - بیانگر عمق فاجعه‌ است:

- «چرا قیمت کاهو ۱۵هزار تومان شد»؟!(تجارت نیوز- ۲۸بهمن ۹۷)

- «گوشت قرمز در برخی از مناطق تهران به کیلویی ۱۲۰هزار تومان رسید».(ایسنا- ۲۸بهمن ۹۷)

- «ماجرای گرانی گوشت این هفته‌ها به خبر اول رسانه‌ها تبدیل شده و مردم را نگران کرده است. صف‌های بلند مردم برای تحویل گوشت دولتی چهره نامطلوب مدیریت مسئولان را نشان می‌دهد».(تسنیم ۲۴بهمن ۹۷)

- «قیمت انواع سکه و طلا نسبت به روز قبل افزایش یافت… سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴میلیون و ۳۵۶هزار تومان و طرح قدیم ۴میلیون و ۱۸۰هزار تومان معامله می‌شود».(تسنیم ۲۸بهمن ۹۷)

- «خودرو دنا که تا ۲هفته پیش ۸۵میلیون تومان بود، جمعه به ۱۰۰میلیون تومان رسید و دیروز از مرز ۱۰۳میلیون هم عبور کرد و طی یک روز رکورد افزایش ۳میلیون تومانی را بر جای گذاشت».(مشرق ۲۸بهمن ۹۷)

- «رب گوجه‌فرنگی ۸۰۰گرمی روژین با ۵٪ تخفیف: ۱۷هزار و ۲۹۰تومان».(سایت فروشگاه مجازی شهروند ۲۹بهمن ۹۷)

 

ماجرای گرانی گوشت و مرغ در هفته‌های گذشته به گلوله‌ای برفی تبدیل شده که هر روز بزرگتر می‌شود و… هر روز رکورد جدیدی در قیمتها ثبت می‌شود.

هر کیلوگرم مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها، ۱۵هزار و ۲۰۰تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد… این در حالی است که ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد را ۸۹۰۰تومان تعیین کرده بود».

«یک‌چهارم رستورانهای تهران به‌دلیل گرانی گوشت تعطیل شد… رئیس اتحادیه صنفی رستوران… از تعطیلی ۱۸۰رستوران در تهران به‌دلیل گرانی گوشت و کاهش مشتری خبر داد».(تسنیم ۲۷بهمن ۹۷)

«پراید با سن بیش از ۲۰سال هم هوس افزایش قیمت کرد و از قیمت ۲۲میلیون تومان به ۴۶میلیون تومان در یک سال رسید».(ایسنا ۲۸بهمن ۹۷)

اما واکنش کارگزاران غارتگر نظام را ببینید:

«وزیر جهاد کشاورزی در حرف‌هایی پرحاشیه گفت مردم باید بابت وجود گوشت در کشور شاکر باشند».(تسنیم ۲۴بهمن ۹۷)

 

توجیه حکومتی از درد گرانی 

آخوند شیاد حسن روحانی در توجیه گرانی گفت:

«آمار مستند گواه آن است که تولید خودرو، سکه و تأمین منابع ارزی کشور نسبت به پارسال حتی از رشد برخوردار بوده و نوسانات و تلاطم‌هایی که این روزها در بازار شاهد آن هستیم بیش از آن که ریشه در واقعیت داشته باشد، ناشی از جنگ روانی است».(ایرنا ۲۳خرداد ۹۷)

در عوض باند مقابل علت را در جای دیگری می‌بیند:

«بخش عظیمی از نقدینگی در اختیار عده‌ای دلال قرار گرفته و مسئولان برنامه‌ای برای مبارزه با فساد آنان ندارند».

 

اژدهای هفت‌سر فساد 

اما ببینیم رویکرد نظام غارتگر آخوندی نسبت به مقوله «دلال» چیست.

خبرگزاری حکومتی ایسنا با عنوانی طعنه‌آمیز آن را این‌طور توصیف می‌کند: «سوءمدیریت تولیدکننده یا مدیریت درست دلالان»؟!(ایسنا ۲۸بهمن ۹۷)

آنچه همه بر آن متفق‌القول‌اند، وجود فساد در سرتاسر این نظام چپاولگر است. فساد تار و پود این نظام پلید را دربرگرفته است. بهتر است بگوییم تار و پود این نظام از فساد بافته شده است. آن‌قدر که آخوند خامنه‌ای، ولی‌فقیه در گل فرورفته نظام، مجبور است به فساد اعتراف کند و بگوید: «فساد یک اژدهای هفت‌سر است».(تسنیم ۲۲مرداد ۹۷)

اما برای این‌که خود را از این اژدهای هفت‌سر مبرا جلوه دهد می‌گوید:

«…بعضی‌ها یک جوری حرف می‌زنند که گویا همه فاسدند. همه مدیران رو فساد گرفته. همه دستگاهها رو… اون کسی که فساد رو سیستمی می‌بینه در مغز خودش فساد هست».(سخنرانی خامنه‌ای ۲۲مرداد ۹۷)

اما ببینیم از مغز و سلول‌های چه کسی فساد و دمل چرکین آن تولید می‌شود. اعترافات حسام‌الدین آشنا، مشاور آخوند روحانی در مورد غارت و چپاول در کشور، سیستماتیک بودن آن را به‌خوبی نشان می‌دهد. آنجا که وی به بودجه، یعنی اصلی‌ترین ظرف نهادینه و سیستماتیک کردن فساد و دزدی در نظام آخوندی، اشاره می‌کند:

«…تجسم و تجسد واقعی نظام قدرت در کشور، بودجه است… در طول زمان این ردیف‌های بودجه پا پیدا کرده‌اند، پادار شده‌اند… هر رئیس‌جمهوری فکر می‌کرده که دوستانی دارد که باید تقویت بکند… کل بودجه دولت را، کل بودجه کشور را به اسارت می‌گیرند،‌ به گروگان می‌گیرند تا تکلیف آن یک ردیف معلوم شود هر ردیفش یک قبیله پشت آن است. بعضی قبیله‌ها کوچک‌تر و بعضی قبیله‌ها بزرگ‌تر، بعضی‌ها قبیله‌هایش قبله هم دارند. بسیار بزرگ و بسیار قدرتمندند. شما یکی را بلدید به نام «جامعه المصطفی» هزارتای دیگرش را بلد نیستید. اصلاً نشنیدید. سال گذشته ۲۶هزار میلیارد تومان مجلس بودجه را اضافه کرد. داریم راجع به همین مجلس حرف می‌زنیم و نه درباره چیز عجیب و غریبی… اما یک جای دیگری به هزاران اسم از خدا و پیغمبر گرفته تا ماهواره تا اتم تا دفاع… از همه اینها استفاده شده برای این‌که یک عده‌ای بتوانند… حامی‌پروری کنند. این وجود دارد. شما می‌خواهید بروید با این برخورد کنید، می‌بینید در مجلس شما را می‌زنند… کل بودجه دولت را، کل بودجه کشور را به اسارت می‌گیرند،‌ به گروگان می‌گیرند تا تکلیف آن یک ردیف معلوم شود… این مربوط به این دولت و آن دولت و این مجلس و آن مجلس نیست…».(حسام‌الدین آشنا – تلویزیون رژیم - ۱۸آذر ۱۳۹۷)

اسحاق جهانگیری، معاون آخوند روحانی هم در مورد فساد گفت:‌ «فساد در جمهوری اسلامی بزرگ شده و به برخی مسئولان بالای کشور رسیده است».(خبرگزاری ایسنا ۲۷مرداد ۹۷)

ابوالفضل قدیانی، از باند فاشیستی مجاهدین انقلاب اسلامی هم در خصوص فساد گفت: «ولی‌فقیه مفاسد قدرت را در تار و پود جامعه گسترانده است». وی در جنگ باندی عامل فساد گسترده را قدرت متمرکز و مادام‌العمر خامنه‌ای معرفی کرد.(سایت کلمه ۸آذر ۱۳۹۷)

امیر خجسته، یک نماینده مجلس ارتجاع هم در خصوص فساد گفت: «امروز در همه وزارتخانه‌ها فساد وجود دارد».(سایت خانه ملت - خبرگزاری مجلس – امیر خجسته - ۱۰آبان ۱۳۹۷)

 

از نگاه آمار 

نگاهی به آمار و ارقام دزدی‌ها جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که فساد و غارتگری نه تنها سیستماتیک، بلکه جوهره این نظام فاسد و فسادگستر است:

« در ۱۰ماه گذشته ۳۰میلیارد دلار و ۴۰۰میلیون تومان در شبکه بانکی گم شد».(خبرگزاری حکومتی ایلنا - سعید لیلاز - ۱۲دی ۱۳۹۷)

«…یک عده ۱۸میلیارد دلار از ۴۰بخشنامه دولت سود کرده‌اند».(روزنامه حکومتی جوان ۱۸آذر ۱۳۹۷)

«…حدود ۹میلیارد دلار مبهم است، شفاف نیست. کجا رفته و چی شده…».(تلویزیون رژیم - عزت‌الله یوسفیان ملا - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس - ۱۸مرداد ۱۳۹۷)

 

۹میلیارد!

به‌راحتی می‌گویند ۹میلیارد گم شده و باند مقابل هم با کنایه و طنز می‌گوید؛ «۹میلیارد گم شده؟ یه زنگ بهش بزنید شاید لای مبل‌های خونه مسئولان افتاده».(سایت حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان  ۲۰مرداد ۹۷)

اما برای درک بهتر ۹میلیارد دلار خوب است کمی روی عدد مکث کنیم:

با توجه به این‌که هر اسکناس ۱۰۰دلاری یک گرم وزن دارد اگر این ۹میلیارد پول گم شده را به اسکناس ۱۰۰دلاری تبدیل کنیم، این میزان پول ۹۰تن وزن دارد. حالا در نظر بگیرید که ۹۰تن پول دلار توسط کارگزاران دزد و غارتگر نظام گم! شده است.

از سوی دیگر این ۹میلیارد پول (اگر هر دلار را ۱۰هزار تومان حساب کنیم)، حقوق یک سال ۶میلیون ۷۳۲هزار کارگر ایرانی است. حال در نظر بگیرید در این رژیم به‌راحتی این پول گم! می‌شود.

 

یک نمونه دیگر از غارت سیستماتیک:

اختصاص ۲۰میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به گروه‌های مختلفی که اصلاً وجود خارجی ندارند.(روزنامه حکومتی شرق  ۱۱مرداد ۱۳۹۷)

آری، اگر این غارتگری وحشیانه و یغماگری افسارگسیخته که نخستین عامل گرانی سرسام‌آور در کشور است، اسمش سیستماتیک و حکومتی نیست،‌ به واقع اسم آن چیست؟

این رژیم تار و پودش و تمام سلول‌هایش از فساد و غارتگری تنیده شده است و به همین دلیل نخستین عامل گرانی است.

اما چاره کار در کجاست؟

کانون‌های شورشی، قیام سراسری… سرنگونی، دوای درد گرانی!

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات