728 x 90

شکست نمایش «رزمایش» سراسری »اقتدار»

شکست نمایش اقتدار
شکست نمایش اقتدار

بعد از قیام سراسری دیماه و طنین فریادهای «مرگ بر خامنه‌ای» و پس از تنگ‌تر شدن حلقه محاصره نظام توسط مردم و پس از انزوای بین‌المللی نظام، ولایت فقیه نیاز به ارائه نمایش قدرت با بازوهای سرکوب نظامش داشت. به همین منظور طرح تجمع و نمایش بسیج در سراسر کشور مطرح و اجرایی شد.

 

آغاز نمایش «رزمایش» سراسری «اقتدار» 

روز ۱۰شهریور ۹۷ پاسدار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج رژیم، در نشست خبری اعلام کرد که رزمایش سراسری «اقتدار عاشورایی بسیج» تحت عنوان «سپاهیان حضرت محمد رسول‌الله ۲» از ۹شهریور آغاز شده است. پاسدار بسیجی لابه‌لای توضیحاتش اعتراف کرد که هدف از رزمایش جلوگیری از ریزش نیروهای خودی، مقابله با تنفر عمومی از بسیج و تلاش برای ممانعت از خیزش مردم است و ای کاش می‌توانستیم در چنین شرایطی یک کار فوق‌العاده انجام دهیم و....

«در چنین شرایطی جا داشت که ما به‌عنوان مجموعه بسیج یک کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دادیم. عملیات بزرگ بسیج از دیروز آغاز شده و مرحله اول آن تا ۲۹شریور انجام می‌شود و مرحله دوم این رزمایش در هفته دفاع مقدس اجرا می‌شود. این کار بزرگ در پهنه جغرافیای کشور و با هدف امیدبخشی به مردم و اعلام تعامل با همه دستگاههایی که خواستار همکاری با بسیج هستند اجرا می‌شود».(رسانه حکومتی تسنیم ـ ۱۰شهریور ۹۷)

 

هدف از نمایش 

طی فعالیتهای یک‌ماه بسیج مشخص شد رژیم از این تجمعات و فعالیتها ۴هدف را دنبال می‌کرد:

۱. دامن زدن به جو رعب برای مقابله با قیامهای مردمی

۲. جمع‌آوری نیروهای بسیجی و در دسترس داشتن آنها برای مقابله با قیامهای احتمالی مردم در ماه محرم

۳. استفاده از ماکزیمم توان نیروهایش برای اقدامات ضدانگیزه‌ای و راه‌اندازی نمایشهایی با عنوان «خدمات رسانی به مردم» برای سفیدسازی چهره مزدوران سپاه و بسیجی

۴. برگزاری تجمع و نشستی با آمار بسیار بالا تا وانمود کند کماکان دارای پایگاه توده‌ای است

از همان روز، پاسدار غیب‌پرور اعلام کرد که در پایان این به‌اصطلاح رزمایش یک‌ماهه یک نشست و تجمع بزرگ در سراسر کشور و به‌طور خاص در تهران خواهند داشت و رسماً آمار ۷۰۰هزار بسیجی در سراسر کشور و ۱۰۰هزار در تهران را داد.

سرانجام شخص خامنه‌ای برای بهره‌برداری از این نمایش که تا ۱۲مهر ادامه یافت، وارد صحنه شد و در تجمع بسیجی‌های نظام در استادیوم آزادی سخنرانی کرد.

در همین طرح می‌بینیم که سقف انتظار یا ادعای غیب‌گو ۸۰۰هزار در سراسر کشور معادل یک‌درصد جمعیت است. با توجه به‌ این که رژیم برای برگزارشدن این برنامه مطابق اهدافش، از تمام امکانات و تبلیغات و ظرفیتش استفاده کرد و تمام نیرو و قوایش را وارد کرد، در همین آزمایش می‌توان توان بسیج و رزمایش رژیم را به‌روشنی دریافت.

 

برنامه رژیم در نمایش بسیج 

طبق طرح و برنامه مورد ادعای پاسدار بسیجی، این رزمایش در ۳بخش باید پیش می‌رفت:

- بخش اول: رزمایش ۱۰۰۰گردان موسوم به بیت‌المقدس در بیش از ۵۰۰شهرستان در سپاه‌های استانی

- بخش دوم: رزمایش خدمت‌رسانی بسیج که قرار بود ۷۰۱۴گروه به مناطق محروم اعزام شوند

- بخش سوم: تجمع هر چه بیشتر بسیج در مراکز استانها و تهران که آخرین روز این برنامه محسوب می‌شد

رژیم برای تجمع نهایی که نمایش و هدف اصلی طرح محسوب می‌شد به هر استان مابه‌ازای هر یک میلیون جمعیت تعهد جمع‌آوری ۲۰هزار نیروی بسیجی را داده بود. در مورد تجمع تهران که مرکزی‌ترین هدف رژیم بود هم ۲استان تهران و البرز را در نظر گرفتند تا بتوانند حداقل ۱۰۰هزار نفر در استادیوم آزادی جمع‌آوری کنند.

خبرگزاری سپاه پاسدارن که تلاش می‌کرد با دمیدن در بادکنک رزمایش و مانور قدرت، نشاط و امید رفته را در بسیجیان بازگرداند، خیال و آرزو و آمار و شرکت‌کنندگان را قبل از اجرای برنامه لو داد و ۱۰مهرماه نوشت: «رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان این‌که حضور این تعداد بسیجی در سازمان در دنیا بی‌نظیر است، گفت: ۱۰۰هزار نفر از بسیجیان تهران و کرج در تهران در استادیوم صدهزار نفری پنجشنبه قبل از ظهر اجتماع خواهند کرد. غیب‌پرور افزود: این رزمایش نشان داد در سخت‌ترین شرایط هم می‌توانیم با امید و نشاط به آینده انقلاب حرکت کرد».(خبرگزاری فارس  ۱۰مهر ۹۷)

پاسدار غیب‌گو در همین روز ـ ۱۰مهرـ گفت: «این رزمایش از ۹شهریور در تمام استانهای کشور آغاز شد و روز پایان آن نیز پنجشنبه ۱۲مهرماه است و ما توانستیم به وعده خود عمل کنیم و بعد از یک‌ماه به مردم‌ گزارش می‌دهیم که در این مدت چه اتفاقاتی افتاد».

او اضافه کرد: «این رزمایش ۲بخش داشت:

- بخش اول آن، رزمایش ۱۰۰۰گردان بیت‌المقدس در بیش از ۵۰۰شهرستان در سپاه‌های استانی بود.

-بخش دوم آن، رزمایش خدمت‌رسانی بسیج‌ بود.

 

آمار تبلیغاتی رژیم از تجمعات روز آخر در مراکز استانها 

طبق طرح و برنامهٔ اولیه قرار بود هر استان ۲۰ تا ۶۰هزار نیرو جمع کند و با نمایش همان تجمع موجب پشت‌گرمی دلواپسان و دلگرمی سایر مزدوران شوند، اما عدد ساختگی و نمایشی رژیم هم بسیار کمتر از آمار ادعایی و طراحی شده بود. به‌نحوی که در جدول آمار شرکت‌کنندگان در برابر استانهای آذربایجان شرقی، ایلام، سمنان، فارس، یزد و مازندران هیج تصویر و آماری دیده نمی‌شود و معلوم می‌شود که در این استانهای پرجمعیت حتی یک تصویر مبهم هم نتوانستند تهیه و مخابره کنند.

از استانهای بزرگ فارس و آذربایجان شرقی و مازندران نه تنها عکس و آماری منتشر نشد بلکه خبر تجمع و اجرای نمایش هم در خبرگزاری و رسانه‌های حکومتی نیامد.

رقمهای ساختگی هم که رژیم برای سایر استانها اعلام کرد چیزی بین یک‌سوم تا یک‌ششم برآورد اولیه حکومت آخوندی بود. مثلاً در استان خراسان رضوی که مطابق آمار رسمی حکومتی بالغ بر ۶میلیون نفر جمعیت دارد رژیم مدعی جمع‌آوری ۲۰هزار بسیجی شد. این عدد نشان می‌دهد این نمایش آن‌چنان ورشکسته بوده که رژیم نتوانسته بیشتر از یک‌ششم خیز اولیه‌اش رقم‌سازی کند. هم‌چنان که اشاره شد، قصد رژیم از ابتدا این بود در هر استان مابه‌ازاء ۱میلیون نفر جمعیت، ۲۰هزار بسیجی به صحنه بکشاند. بنابراین سرکردگان سپاه در استان خراسان رضوی قاعدتاً متعهد به جمع‌آوری ۱۲۰هزار سیاهی‌لشکر بسیجی بودند اما در نهایت به رقم‌سازی ۲۰هزار اکتفا کردند. وضعیت بقیه استانها هم به همین شکل بود. مثلاً رژیم در ۲استان تهران و البرز که قرار بود سیاهی‌لشکر برای سخنرانی خامنه‌ای در ورزشگاه آزادی را تأمین کنند،‌ مدعی جمع‌آوری ۱۰۰هزار نفر گردید. جمعیت این ۲استان روی‌هم‌رفته ۱۸میلیون نفر است و باز مطابق همان میعار ۲۰هزار بسیجی برای هر ۱میلیون نفر جمعیت، رژیم می‌بایست آمار ۳۶۰هزار نفر را اعلام می‌کرد اما به همان رقم بزرگ‌نمایی شده ۱۰۰هزار نفر اکتفا کرد که همان‌ها هم در فضای مجازی فاش کردند که با تهدید و تطمیع به صحنه کشیده شده بودند.

 

نگاهی به واقعیت صحنه

۱. از آنجایی که در عمل نتوانستند ۱۰۰۰گردان بسیجی را به صحنه بیاورند به‌تدریج روی این موضوع را پوشاندند و دیگر هیچ آمار و ارقامی از تعداد گردانها داده نشد. واقعیت این است که رژیم نتوانست حتی به عدد گردانهایی که در سالهای قبل(۴۵۰گردان) تبلیغ می‌کرد، برسد. در نتیجه از تبلیغ روی آن صرف‌نظر کردند و فقط در ابتدا از برخی استانها عددهایی به‌صورت مبهم و پراکنده از گردانها دادند.

۲. به‌رغم آماری که از قبل برای هر استان داده بودند(به‌ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، ۲۰هزار بسیجی)، مجبور شدند برخی استانها را که نتوانستند تجمعی تشکیل دهند، در سکوت سانسور کنند. آمار ادعایی بقیه استانها هم ـ با توجه به عکسها و فیلمهای موجود ـ کمتر از یک‌سوم آمار ادعایی برآورد می‌شود.

و در خبرها هم نتوانستد عدد قبلی را منعکس کنند. مثلاً کرمان که پیش از مراسم آمار ۳۰هزار شرکت‌کننده داشت بعد از اجرای برنامه دیگر هیچ مقام و رسانه‌یی صحبت از این تعداد نمی‌کرد و به گفتن دهها هزار بسنده کردند و در سیستان و بلوچستان که قرار بود ۲۵هزار بسیجی جمع شود حتی یک عکس از جمعیت بیرون نیامد.

۳. تجمع تهران که به‌عنوان اصلی‌ترین و جدی‌ترین تجمع بسیجی برای حضور خامنه‌ای مهیا شده بود هم توفیقی نداشت و از میلیونها جمعیت استانهای تهران و البرز، فقط ۱۰۰هزار(به ادعای رژیم) شرکت کرده بودند که با مشاهده کلیپ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد معلوم است که هم آمار واقعی بسیار کمتر است و هم شرکت‌کنندگان با زور و تحمیل آورده شدند.

۴. موضوع خدمات‌رسانی هم اساساً برای صحنه‌سازی و پوشاندن چهره سپاه و بسیج بود و همان خدمات هم بین بسیجیها تقسیم می‌شد.

 

نتیجه‌گیری

نمایش سراسری بسیج که قرار بود مانور قدرت نظام و اقتدار سپاه شود، در عمل ضعف و ناتوانی تمامیت نظام را به نمایش گذاشت.

در این مانور که رژیم آخوندی طی چند ماه از همه امکانات کشور برای نمایش قدرت بسیج و سپاه پاسداران استفاده کرد، نشان داد که حتی در شرایط خطیر امکان تجمع وفاداران و جیره‌خواران و مزدبگیرانش را ندارد.

اجرای این مانور با توجه به شرایطی که رژیم در آن قرار دارد(چه به‌لحاظ خیزشهای اجتماعی در داخل و چه انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی)، برای رژیم به‌خصوص جهت روحیه دادن به نیروهای وارفته و در حال ریزش آن، بسیار حیاتی بود، به همین علت تمام امکانات و ظرفیتش را به‌کار گرفت و همه نیروهایش اعم از بسیج و سپاه و انتظامی و مدارس و خانواده‌هایشان و... را جمع کرد اما نتوانست به آماری که مدعی‌اش بود و در بوق و کرنا می‌کرد برسد.

در بهترین حالت، بنا‌ به اعترافات و آمار اعلام‌شده خودشان در کل استانها ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار نیرو در سراسر کشور توانست جمع کند و این یعنی حدود سه‌دهم درصد از جمعیت ایران.

بنابراین آنچه در این شرایط رژیم به‌دنبال به‌دست آوردنش بود، عملاً محقق نشد.