728 x 90

فاجعه کرونا و وضعیت طاقت‌فرسای زندانیان

فاجعه کرونا در زندانها
فاجعه کرونا در زندانها

قضاییه جلادان در هراس از شورش مجدد زندانیان بی‌پناهی که در محیط آلودهٔ زندان، بر مرگ با کرونا شوریدند، محدودیت و فشار بر زندانیان را بالا بردند.

 

چند نمونه از فشار در وحشت 

زندان تبریز ۲۵فروردین 

پس از شورش در زندان تبریز کلیه ملاقاتها و مرخصی‌های زندانیان تعطیل شده است و این ممنوعیت هم‌چنان ادامه دارد.

هم‌چنین در وحشت از شورش مجدد زندانیان به نیروهای گارد ضدشورش وضعیت آماده‌باش داده شده و مرخصی سربازان و کادر حفاظتی زندان را تا اطلاع ثانوی لغو کردند. بسیاری از سربازان گفته‌اند اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، دست به فرارخواهند زد.

 

زندان مرکزی زاهدان ۲۵فروردین 

در حالی که شماری از زندانیان در این زندان به ویروس کرونا مبتلا شده و چند زندانی به همین علت جان باختند، پاسداران جنایتکار آب زندان مرکزی زاهدان را قطع کردند و زندانیان در شرایط سختی قرار گرفته‌اند.

قطع آب این زندان که چند برابر ظرفیتش زندانی دارد، در شرایطی است که به‌علت شرایط غیربهداشتی و جمعیت انبوه، شیوع گسترده ویروس کرونا، جان تمامی زندانیان را تهدید می‌کند.

 

زندان مرکزی ارومیه ۲۳فروردین 

در زندان مرکزی ارومیه ۴زندانی از جمله یک زندانی به نام انور قربانزاده به‌علت کرونا جان باختند.

این زندانیان از بند ٣ و ٤ زندان و همراه با ١٧زندانی دیگر مبتلا به ویروس کرونا، به بند امن زندان منتقل شده‌اند. در بندهای ٣ و ٤ زندان مرکزی ارومیه بیش از ٥٠٠زندانی محبوس هستند.

طی ٤٠روز گذشته دست کم ٧زندانی در زندان مرکزی ارومیه در اثر ابتلا به ویروس کرونا جانشان را از دست داده‌اند. وضعیت در این زندان بسیار خطرناک است، اما عوامل و کارگزاران جنایتکار نظام از آزادی زندانیان برای ممانعت از ابتلای آنها به ویروس کشنده کرونا، ممانعت می‌کنند.

 

زندان قزل‌حصار ۲۴فروردین 

طی روزهای اخیر تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در زندان قزلحصار افزایش یافته است. تاکنون چندین زندانی و سربازان شاغل در زندان به‌علت ابتلا به ویروس کرونا جان‌ باختند و در همین ایام دو زندانی از بند۲ به‌علت ابتلا به ویروس مرگبار جان باختند اما عوامل زندان علت فوت را سکته قلبی اعلام کردند.

در این زندان وضعیت بهداشتی بندها بسیار اسفناک است، مواد پاک کننده حتی صابون معمولی یافت نمی‌شود و زندانیان موادی برای ضد عفونی محیط خود ندارند.

زندانبانان جنایتکار زندانیان مشکوک به ویروس کرونا را در حسینیه این زندان بدون هیچگونه رسیدگی و درمانی قرنطینه کرده‌اند. به‌دلیل این‌که اقدامات درمانی و تست کرونا روی آنها انجام نشده این امر باعث گسترش بیماری به همه زندانیان شده است.

نمونه‌های تبریز و ارومیه و زاهدان و قزلحصار مشتی از خروار جنایت و اقدامات جنایتکارانه در زندانها است که باعث بالارفتن دامنه بیماری در زندانها و ابتلای وسیع آنها به کرونا شده است.

فشار بر زندانیان در شرایطی است که محکومان در محیط‌های آلوده و پرتراکم، از حداقل امکانات بهداشتی و درمانی هم برخوردار نیستند. زندانیانی که در محیط‌های سربسته و فاجعه‌بار هر لحظه ممکن است آلوده به ویروس و قربانی شوند.

سازمانهای بین‌المللی حقوق‌بشری، نظیر عفوبین‌الملل و گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم نمودن اقدامات سرکوبگرانه رژیم در زندانها در موضع‌گیریهای جداگانه‌ای خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان شدند.

اما همان‌طور که در اخبار زندانها اشاره شد نظام آخوندی به جای رسیدگی به وضعیت سلامت زندانیان، آنها را بیش‌ از‌ پیش در معرض رفتار وحشیانه و ضدانسانی خود قرارداده است.

با چنین زمینه‌ای از رفتار ضدانسانی با زندانیان بود که زندانیان در زندانهای پارسیلون خرم‌آباد، الیگودرز، تبریز، سقز، همدان، مهاباد، ارومیه، تهران بزرگ، شیراز و سپیدار اهواز دست به اعتراض و شورش زده‌ و تعدادی از آنها موفق به فرار گردیدند.

در چنین شرایط جانکاهی زندانیان شورشی دریافتند که اگر خودشان برای آزادی اقدامی نکنند باید برای مرگ تدریجی و طاقت‌فرسا در زندان آماده شوند، و البته بسیاری از زندانیان راه شورش و درگیر شدن به مأموران سرکوبگر رژیم در زندانها را انتخاب کردند و نشان دادند که این نظام آخوندی است که باید از آنها بترسد.

 

 

 

 

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3fa13ffa-c3b3-4d4c-8128-4b90e3ecfd9a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات