728 x 90

فاش‌گویی روحانی و فوران بحران درونی نظام

فاش گوی روحانی
فاش گوی روحانی

به‌رغم روضه‌های وحدتی که در ایام نمایشهای حکومتی اربعین توسط باندهای متخاصم خوانده شد و با وجود ادعای ولی‌فقیه ارتجاع که بن‌بست نداریم، اما بار دیگر عملکرد بن‌بست برجام بی‌فرجام منجر به فوران جدالهای باندی شد.

روزنامهٔ جوان ۲۸مهر وابسته به سپاه پاسداران با اشاره به اظهارات روحانی از جمله نوشت: «ایشان از عدد ۴۰سال یعنی کل دوران انقلاب شکایت دارد... پس معنای اول حرف ایشان این است که اصلاً چرا انقلاب کردیم، چون بحثها محصول کل عمر نظام است».

این روزنامه در ادامه نوشته است: «در وسط معرکه جنگ تمام‌عیار اقتصادی و روانی، به آمریکا پیام می‌دهد که من هرآنچه شما بخواهید موافقیم، اما موانعی وجود دارد. با عرض پوزش این همان سیره عبیدالله ابن عباس در سال چهلم هجری است که سپاه آماده امام حسن را رها کرد و به دامان معاویه رفت».

روزنامه وابسته به سپاه پس از خائن خواندن روحانی افزوده است: «علت این‌که چرا روحانی صریحاً مصداق را عنوان نمی‌کند، چیست؟ شاید می‌داند وسط جنگ نباید چنین کند و می‌کند، شاید اگر مصداق را بگوید خروار‌ها مطلب از خودش علیه خودش منتشر می‌شود و متهم به تناقض و تضاد و ابن‌الوقتی می‌شود». این روزنامه حکومتی در ادامه پس از چند سیلی به روحانی افزده است: «هر موقع فشاری روی روحانی بوده، مثل دستگیری فریدون، دادگاه اول، دادگاه تجدیدنظر، صدور حکم، رفتن زندان و... ایشان به میدان آمده و نیشگونی گرفته و کلاً نباید مسأله را عمیق برداشت کرد».

کیهان خامنه‌ای روز ۲۸مهر با بیان این‌که «روحانی در اظهاراتی بی‌ربط در مراسم بازگشایی دانشگاهها گفت «دعوا سر برجام نیست، مسأله بالاتری است» افزود: «در بحبوحه سفر روحانی به وین، دبیر سوم سفارت ما در اتریش را در آلمان بازداشت کردند که ۱۷ماه است تحت بازداشت است. هنگام سفر روحانی به پاریس هم، دست سازمان(مجاهدین خلق) را برای برگزاری میتینگ باز گذاشتند... آیا از این روند نامتوازن و توهین‌آمیز، ضرورت مذاکره و معامله دوباره در می‌آید»؟

کیهان خامنه‌ای در ادامه با طرح این سؤال از روحانی نوشته است: «بعضاً رفتارهایی خلاف این ضرورت سرمی‌زند و این پرسش را پدید می‌آورد که علت برخی اوقات‌تلخی‌ها یا اتخاذ مواضعی خلاف تجربه ۶سال گذشته کدام است؟» از جمله پاسخ داده: «یک علت دیگر می‌تواند محکومیت برادر(دستیار) رئیس‌جمهور به جرم فساد و ارتشاء در شرایطی باشد که مردم تورم ۴۳درصدی را تجربه می‌کنند. حسین فریدون پس از چند سال گردن‌کلفتی، به‌خاطر دریافت رشوه چندده‌میلیارد تومانی -که یکی از اتهامات اوست- روانه زندان شد».

رسالت، ارگان باند مؤتلفه ۲۸مهر ۹۸ هم با «پهلوان پنبه» خواندن روحانی نوشت: «افرادی که در سابقه خود، تجربه مکرر وادادگی، تسلیم‌طلبی و سستی در برابر دشمن دارند به جای انجام وظایف قانونی خود و پاسخگویی در برابر عملکرد پر از اشتباه و خسارت‌بارشان، جواب درخور و قانع‌کننده‌ای ندارند».

در جمعه‌بازار ۲۶مهر رشت هم حملات آخوند فلاحتی به روحانی وجوه دیگری از بن‌بست نظام را به نمایش گذاشت: «ما باید تلاش کنیم دولتمردان‌مان در این آمد و شدهای به خارج از کشور که در روابط بین‌الملل مسأله مطرح هست این را مطرح کنید مسأله پول ملی ما را به اون توجه بشود این‌قدر تنزل پیدا نکند شما در این روابط بین‌الملل نمی‌دانم آقایان پس چه می‌کنند؟ هنوز هم گویا دنبال این هستیم اروپاییان را با خودمان بیاوریم و از ته دیگ‌شان چیزی بگیریم اروپاییان هم زهرشون را دارند می‌پاشند شما عنایت دارید هنوز هم اینها دشمنی با ما می‌کنند در همین نشست اخیر تلاش‌شان بر این بود که رئیس‌جمهور محترم ما را ببرند با ترامپ گاو‌دوش بنشیند و یک عکس بگیرد اینها دنبال چی هستند»؟

روز ۲۸مهر آخوند ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت مجلس رژیم، هم روحانی و باندش را به باد حمله گرفت و از جمله گفت: «بیش از ۶سال است که معیشت و نان سفره مردم گروگان یک جریان سیاسی با یک گفتمان مشخص شده است؛ «جریان سازش». جریانی که می‌گوید باید با غرب کنار بیایید در غیر این صورت آب و نان ندارید بخورید». ذوالنوری در ادامه استراتژی باند روحانی پس از شکست برجام را خطرناک توصیف کرد و گفت: «جریان سازش نقشه خطرناکی طراحی کرده‌اند و درصددند برای ادامه حیات سیاسی خود دوقطبی‌های کاذب ایجاد کرده و انقلابی‌ها را ترور شخصیت کنند».

روزنامهٔ جوان وابسته به سپاه پاسداران در روز ۲۸مهر در مطلب دیگری با حمله به باند روحانی نوشت: «صنعت هسته‌ای در تعطیلی به‌سر می‌برد و تمام تحریم‌های ضدایرانی هسته‌ای احیا شده است و کماکان وزیر امور خارجه کشورمان همانند رئیس‌جمهور و بسیاری دیگر از مقامات با ادبیات مبالغه‌آمیز از این سند بین‌المللی دفاع کرده و آن را حاوی دستاورد‌های بی‌نظیر که اساساً برای افکار عمومی داخلی قابل‌لمس نیستند، عنوان می‌کنند».

این روزنامه در ادامه نوشته است: «از روز آغاز مذاکرات تاکنون، احساس خودکوچک‌بینی ملی یکی از ثابت‌ترین اهداف برجامی بود که در خارج و داخل ایران به‌صورت مستمر دنبال می‌شد». روزنامه وابسته سپاه ظریف را مورد حمله قرار داده و نوشته است: «ظریف در حالی با جمله سؤالی و البته کنایی در قالب «اگر با خارجی حرف بزنی حتماً کلاه سرت می‌رود؟» استکبارستیزی به‌عنوان یکی از مبانی گفتمان انقلاب اسلامی را زیر سؤال می‌برد».

این روزنامه در انتها با آه و افسوس نوشته است: «صرفا در مصداق برجام باید اقرار کنیم که طرف ایرانی فریب غرب را خورده است».