728 x 90

فرار ارز صادراتی و فرار مالیاتی!

فرار ارز صادراتی و فرار مالیاتی!
فرار ارز صادراتی و فرار مالیاتی!

در اواخر اردیبهشت ماه ۹۸حسین میرشجاعیان معاون سابق وزارت اقتصاد گفته بود که ۳۰میلیارد دلار از مجموع ۴۰میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات نه به‌صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است.

اخیراً رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت حدود ۱۸.۵میلیارد دلار از مجموع ۴۰میلیارد ارزهای صادراتی مربوط به سال گذشته خبر داد (سایت اقتصاد آنلاین ۴مرداد ۹۸)

اگر گفته رئیس کل بانک مرکزی واقعیت داشته باشد هنوز هم ۱۱.۵میلیارد دلار ار ارزهای صادراتی سال گذشته به کشور برنگشته‌ است.

با این وجود مطابق برخی از آمارهای حکومتی بیش از ۷۰درصد ارزهای حاصله از صادرات به کشور برنمی‌گردد.

بسیار واضح است که دلیل عمده این امر وجود فساد ورانت خواری به‌ویژه در شرکتها و نهادهای دولتی متولی امر صادرات است.

در این رابطه نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین می‌گوید: «بیش از ۷۰عرضه ارزهای صادراتی توسط شرکت‌های دولتی انجام می‌شود».

این مهره حکومتی اضافه می‌کند «ضعف مدیریت باعث بروز معضلاتی هم‌چون بازنگشتن ارز حاصل از صادرات می‌شود».(سایت گسترش نیوز ۲۸خرداد ۹۸)

اما واقعیت این است که دزدی و فساد نهادینه شده در شرکت‌های دولتی و همچنین در شرکت‌های خصولتی باعث برنگشتن میلیاردها دلار ارز صادراتی به کشور است.

از آنجا که همگی نهادهای حکومتی از جمله دولت ضدمردمی و قوه قضاییه به‌قول مردم با دزدان هم‌بازی هستند، پس از گذشت ۴ماه از سال نه دولت اسامی این شرکت‌های دولتی و خصولتی را اعلام کرده و نه این‌که هیچ صدایی از قضاییه رژیم بیرون آمده است.

درصورتی که عدم بازگشت ارزهای صادراتی به‌مثابه فرار سرمایه است، و خارج کنندگان این سرمایه‌ها آنها را یا در کشورهای خارج سرمایه‌گذاری می‌کنند و یا در بانک‌های آن کشورها می‌گذارند.

فرار این حجم از سرمایه توسط نهادهای دولتی و خصولتی وابسته به نظام در شرایطی است که بسیاری از آنها نیز فرار مالیاتی دارند.

در زمینه میزان فرار مالیاتی خبرگزاری نیروی تروریستی قدس (تسنیم) به‌ نقل از رئیس سازمان امور مالیاتی نوشت: «طبق برآوردهای سازمان مالیات، ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران صورت گرفته است».

در زمینه فرار مالیاتی پیش از این حسین راغفر یکی از اقتصادانان رژیم به «حضور برخی از نهادهای خاص در فعالیت‌های اقتصادی» اذعان کرد که حضور آنها «اختلال‌های بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند» نهادهایی که هم «از اموال و منابع عمومی‌سرقت می‌کنند»؛ هم فرار مالیاتی دارند و هم فرار مالیاتیشان «پاشنه آشیل اقتصاد»‌ ایران است.

جمشید پژویان یکی دیگر از اقتصاددانان نیز به پردرآمدترین افراد جامعه اشاره می‌کند که «می‌توانند فرار مالیاتی داشته باشند بدون این‌که هیچ زمینه‌ای برای کشف نقص قانون از طرف آنها وجود داشته باشد» (روزنامه تجارت ۳اردیبهشت ۹۷)

عده‌یی از کارشنایان حکومتی ایران تحت حاکمیت آخوندها را بهشت فرار مالیاتی می‌دانند.

به گفته فرهاد دژ پسند وزیر امور اقتصاد و دارایی، درآمد مالیاتی در ایران ۷درصد است در صورتی که به اذعان یک کارشناس اقتصادی حکومتی این نسبت در کشور ترکیه ۲۰درصد و در کشورهای حوزه اسکاندیناوی حدود ۵۰درصد است.

این در شرایطی که حجم زیادی از بودجه کشور هم به حلقوم نهادهایی ریخته می‌شود که به اذعان رسانه‌های حکومتی نظارت ناپذیر هستند.

این نهادها بالغ به بیش از ۱۰۰نهاد بالغ می‌شوند که ۹۶نهاد آن ”مؤسسات و سازمانهای نظارت ناپذیر“! هستند.

پیش از این در رابطه با این نهادها که عمدتاً نهادهای به‌اصطلاح فرهنگی وابسته به خامنه‌ای هستند یک مهره حکومتی به نام مردوخی گفت: «ارقام کلانی به مؤسسه‌های فرهنگی اختصاص داده شده که اغلب از چتر نظارت دولت به دور هستند. هیچ نظارتی بر این ارگانها نیست و در تفریغ بودجه نیز بررسی نمی‌شوند. سازمان حسابرسی هم درباره این ارگانها گزارشی نمی‌دهد تا مشخص شود بودجه اختصاص ‌داده شده به چه نحو هزینه شد». (خبرگزاری ایلنا۲۹آذر۹۵)

عمده نهادهای وابسته به بیت خامنه‌ای هم از پرداخت مالیات معاف هستند، رقم این نهادها بالغ بر ۱۰نهاد است.

روز ۱۹آبان ۹۷سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه‌ای اعلام کرد: «نظر به این‌که بر اساس بند ۴الحاقی به ماده ۲قانون مالیات‌های مستقیم به موجب بند (۱) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب ۳۱تیر ۱۳۹۴بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج شده‌اند، به پیوست تصویرنامه مورخ ۲۱آذر ۱۳۹۶دفتر مقام معظم رهبری جهت اطلاع و اقدام ارسال می‌شود».

اسامی مندرج در این نامه به شرح زیراست:

۱- بنیاد شهید که دارای ۶۲زیر مجموعه است.

۲- کمیته امداد امام خمینی که مجمتع اقتصادی آن زیرمجموعه آن است و خود داری چهار شرکت است.

۳- سازمان تبلیغات اسلامی که دارای هفت مؤسسه و شرکت زیر مجموعه است.

۴- دفتر تبلیغات اسلامی حوزه قم که ۹مؤسسه و مرکز دیگر وابسته به آن است.

۵- بنیاد مسکن انقلاب که دارای ۱۰شرکت و هلدینگ است.

۶- بنیاد مستضعفان که ۲۸شرکت در فهرست زیر مجموعه آن قرار دارد.

۷- ستاد اجرایی فرمان امام نام ۶۳شرکت فعال در زیرمجموعه آن قرار دارد.

۸- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

۹- مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

۱۰- جامعه المصطفی(ص) العالمیه

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f0034d94-b490-436f-9a8b-a22ef181fa5e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات