728 x 90

قتل کولبران و سوخت‌بران آن روی سکه قاچاق ۲۵میلیارد دلاری!

قتل  کولبران و سوخت بران
قتل کولبران و سوخت بران

کولبران و سوخت‌بران از تهیدست‌ترین اقشار مردم مناطق مرزی در میهن اشغال شده می‌باشند. بیکاری و تنگدستی، به مردم محروم این مناطق شغل خطرناک و طاقت‌فرسای کولبری و سوخت‌بری را تحمیل کرده است. آنها که در میان آنان کودکان ۱۲ساله تا زنان و مردان ۷۰ساله و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وجود دارند به‌طور مستمر در معرض خطراتی مانند تیراندازی مستقیم نیروهای سرکوبگر انتظامی رژیم، ریزش بهمن، غرق شدن در رودخانه، سرمازدگی یا سقوط به دره قرار دارند.

در میان خیل کولبران و سوخت‌بران، زنان و نوجوانانی وجود دارند که سرپرستی خانواده را به‌عهده‌ دارند و برای امرار معاش خانواده‌ٔ خود ناچار گشته‌اند این کار شاق و طاقت‌فرسا را به‌عنوان شغل‌ انتخاب کنند. کار و حرفه بسیار خطرناکی که سرانجام آن در بسیاری از موارد به مرگ ختم می‌شود.

 

اعترافهای ناگزیر

عمق طینت ضدانسانی دژخیمان حاکم بر میهن نسبت به این محروم ترین اقشار زحمتکش را می‌توان در میان اعترافات رسانه‌های حکومتی به‌خوبی دریافت آنجا که با وقاحت تمام اعتراف می‌کنند:

-«آدم‌هایی دیده‌ام که زیر بار، کمرشان شکسته یا این‌که ایست قلبی کرده‌اند. طرف ۲۰۰کیلو بار را برداشت و درجا کمرش شکست».(روزنامه حکومتی ایران ۱۸تیر ۹۸)

-«کولبر با نقص‌عضو هم داریم، کسانی هستند که دست یا پا ندارند. بعضی‌ها روی مین رفته‌اند و قطع‌ عضو شده‌اند. منطقه هنوز پر مین است».(همان منبع)

-«کولبرهای زیادی توی زمستان یخ زده‌اند. من کوهنوردم و عضو امداد و نجات کوهستان هستم و تعداد زیادی را دیده‌ام که یخ زدند همین امسال بهار سه کولبر را پیدا کردیم که یخ زده بودند».(همان منبع)

-«اینجا از بچه ۱۳ساله بار می‌برند تا مرد۶۰ساله، قبلاً بچه ۱۱ساله هم بوده.گروه‌های ۳۰تا ۵۰نفره توی روز راه می‌افتند. حالا اما از وقتی که کولبری مجاز را هم ممنوع کرده‌اند، دیگر گروهها نهایتاً ۱۵نفره است و حداقلش پنج شش نفره. ».(همان منبع)

-«رضا اهل مریوان است. او لیسانس روان‌شناسی از دانشگاه دولتی اصفهان دارد. اصالتا کارگر ساختمانی است، اما کار که نباشد کولبری می‌کند و حالا هم که کار نیست. به هر حال باید خرج زن و بچه‌اش را بدهد.» (سایت حکومتی شفقنا ۱۹تیر ۹۸)

-«حدود ۷۵درصد از مردم استان سیستان و بلوچستان به‌خصوص بلوچستان زیر فقر امنیت غذایی قرار دارند. بیشتر افرادی که اقدام به قاچاق سوخت می‌کنند از مردمان عادی همان مناطق هستند که برای تأمین نیازهای اولیه خود دست به انجام این کار می‌زنند. در بین این افراد از تمامی اقشار سنی حضور دارند و اقدام به این کار می‌کنند، منطقه بلوچستان مرکزی و جنوبی در حال حاضر ۱۲۰هزار بازمانده از تحصیل با رده سنی ۶الی ۱۸سال دارد که بنا بر دلایل موجود از تحصیل و رفتن به مدرسه بازمانده‌اند، خواه یا ناخواه این دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل با توجه به وضعیت فقری که در این مناطق وجود دارد درصدد مقابله با آن بر می‌آیند و قصد دارند به خانواده خود کمک کنند، در نتیجه با توجه به رواج قاچاق سوخت در این مناطق به سمت آن سوق داده می‌شوند و اقدام به جابه‌جایی و انتقال مواد سوختی به آن سوی مرزها می‌کنند. بدین ترتیب حضور کودکان ۶ساله تا نوجوانان ۱۸ساله در مسیر قاچاق سوخت چشمگیر است». (سایت حکومتی برنا نیوز ۲تیرماه ۹۸)

-«این روزها شنیدن خبرهای نگران‌کننده از مرگ کولبران به دلایل مختلف از سقوط از بالای کوه گرفته تا قرار گرفتن در میدانهای مین به‌جای مانده از هشت سال دفاع مقدس و یا مدفون شدن در زیر بهمن به یک روال عادی در کردستان و البته سایر استانهای هم‌جوار از جمله کرمانشاه و آذربایجان غربی تبدیل‌ شده است».(خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳خرداد ۹۸)

اگر چه این اعترافات رسانه‌های حکومتی گوشه بسیار کوچک و ناچیزی از درد و رنج بیکران مردم محروم این مناطق را برملا می‌کند اما با این حال روزی نیست که کولبران و سوخت‌بران محروم این دو استان در حالی که تلاش می‌کنند یک لقمه نان بخور و نمیر برای خانواده‌های خود ببرند، با تیر مستقیم پاسداران جنایتکار رژیم به خاک نیفتند و خانواده‌هایشان به عزا ننشینند و با از دست دادن آنان به‌عنوان تنها نان‌آوران خانواده به ورطه نیستی و نابودی نیفتد.

قساوت و جنایت پاسداران به‌طور خاص در روزها و ماههای اخیر همزمان با افزایش فقر و تورمی که سراسر میهن اسیر را در گرداب مرگ و نیستی فرو برده است شدت گرفته است تا آنجا که رسانه‌های حکومتی به صراحت اعتراف می‌کنند: «روزانه در مناطق کردنشین و مرزی به‌طور متوسط ۳تا ۴کولبر زخمی و کشته می‌شوند». (خبرگزاری مجلس ارتجاع موسوم به خانه ملت ۱۱تیرماه ۹۸)

 

کشتار کولبران

نظری کوتاه به چند نمونه از جنایات ضدبشری رژیم در روزهای اخیر به‌خوبی مؤید و تأیید کننده این ادعاست:

-روز جمعه ۱۸مردادماه ۹۸: یک کولبر به نام یونس پیروتی فرزند محمد، اهل روستای بیوران سفلی از توابع سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی گردید.

-روز جمعه ۱۸مردادماه ۹۸: گروهی از کولبران در منطقه قطور خوی هدف شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند و در پی شلیک این نیروها یک کولبر به نام ناجی ابوبکری فرزند صبری به‌شدت زخمی گردید.

-روز پنجشنبه ۱۷مردادماه: نیروهای نظامی در مناطق مرزی مریوان در نزدیکی روستای مرزی قامیشله از توابع بخش سرشیو به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند که در اثر آن یک کولبر نوجوان به نام اسماعیل ساوجی‌نژاد اهل مریوان کشته شد.

-روز چهارشنبه ۱۶مردادماه ۱۳۹۸نیز یک کـولبر به نام فاخر عبداللهی ٢۵ساله، فرزند سعید در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در پاسگاه مرزی نیلان از توابع شهرستان پیرانشهر، جان خود را از دست داد.

روز یکشنبه ۱۳مردادماه، دو کـولبر به نام‌های رشید خندانی و خلیل قادری در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده‌اند.

 

کشتار سوخت‌بران

به موازات کشتار کولبران در کردستان شاهد کشتار سوخت‌بران در استان سیستان و بلوچستان توسط پاسداران جنایتکار رژیم می‌باشیم:

روز دوشنبه ۱۴مرداد ۹۸: نیروهای سپاه ضدخلقی خاش با شلیک مستقیم به خودرو وانت نیسان سوختبری باعث کشته شدن راننده و مجروح شدن سرنشین آن شدند. هویت فرد کشته شده “قاسم حسن زهی فرزند عبدالحمید” عنوان شده است.

روز جمعه ۱۱مرداد ۹۸: مأموران هنگ مرزی مورتان با شلیک مستقیم به یک‌ سوختبر باعث مجروح شدن وی شدند که هویت نامبرده به دست نیامد.

روز سه‌شنبه ۸مرداد۹۸: مأموران مرزبانی رژیم به سمت یک‌ سوختبر شلیک کردند که گلوله به دست وی اصابت کرده و به‌شدت مجروح شد.هویت این فرد “رشید ابرکار” ساکن پارود در شهرستان سرباز است.

-روز سه‌شنبه اول مرداد ۹۸، در جریان تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوخت بران دو شهروند بلوچ کشته و ۶نفر دیگر مجروح شدند. پس از تیراندازی و اصابت گلوله به راننده خودرو سوختبر، خودرو از کنترل خارج شده و با دو خودروی دیگر تصادف کرده است. مأموران نیروی انتظامی با دیدن این صحنه بلافاصله محل تیراندازی را ترک کردند.

مضحک این جاست که با وجود چنین اعترافاتی خبرگزاری انا ۱۵مرداد ۹۸در مطلبی با عنوان «۵۰۰هزار کولبر چشم انتظار حمایت دولت» به‌ نقل از سرکرده نیروی انتظامی مرزبانی ناجا با وقاحت تمام می‌نویسد: «موضوع کولبری موضوعی بود که رسانه‌های بیگانه برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران از آن سوء‌استفاده کردند، این در حالی است که بارها گفته شده که کولبران مورد حمایت ویژه پلیس قرار دارند و این رسانه‌ها اعلام کردند که پلیس به کولبران شلیک می‌کند که حرف بیهوده و خنده‌داری است. مرزبانان ناجا برای تأمین امنیت هموطنان اقدامات خود را انجام می‌دهند، حال بیاییم بگوییم که خود مأموران به افراد شلیک می‌کنند حرف باطلی است. البته ما با افرادی که به‌صورت غیرقانونی و غیرمجاز در مرزها و به‌ویژه کوه‌ها و دره‌ها تردد می‌کنند و اقدام به ورود انواع کالای قاچاق به کشور می‌کنند برخورد می‌کنیم».

رژیم آخوندی تمام این جنایات در حق کولبران و سوخت بران محروم را تحت عنوان مبارزه با قاچاق و امنیت مرزها انجام می‌دهد اما کیست که نداند قاچاقچیان اصلی کالا نهادهای رژیم از جمله سپاه پاسداران هستند که از طریق قاچاق کالا سالانه میلیاردها دلا سود به‌جیب می‌زنند.

به‌عنوان نمونه خبرگزاری مجلس ارتجاع موسوم به خانه ملت ۱۱تیر ۹۸با عنوان «دولت کولبران را به‌حال خود رها کرده است» پس از تأکید به این‌که «روزانه در مناطق کردنشین و مرزی به‌طور متوسط ۳تا ۴کولبر زخمی و کشته می‌شوند» در وحشت از پتانسیل فوق انفجاری این مناطق مجبور می‌شود این‌چنین اعتراف کند: «تنها یک درصد قاچاق کالا از طریق معابر کولبری است و ۹۹درصد قاچاق از طریق اسکله‌ها، گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و تجاری به‌صورت رسمی و غیررسمی انجام می‌شود که در این رابطه نیاز است دولت به جای مبارزه با کولبران، قاچاق را به درستی مدیریت کند».

رژیم آخوندی در حالی جوانان محروم بلوچ را که برای تأمین معاش زندگی خود و خانواده‌شان مجبور به سوخت‌بری می‌شوند با رگبار گلوله به‌قتل می‌رساند که علاوه بر باجگیری و قتل و آتش زدن وسایل نقلیه این هموطنان، روزانه صدها تانکر سوخت،توسط سپاه پاسداران و سران وابسته به حکومت، در منطقه قاچاق می‌کند.

به‌عنوان نمونه سایت حکومتی برنا ۲تیرماه ۹۸به‌ نقل از یکی از مهره‌های حکومتی از این دزدی آشکار این‌چنین رونمایی کرده است: «طبق تخمینی که در این رابطه صورت گرفته، از ۱۵۸تریلی و کامیونی که وارد استان سیستان و بلوچستان می‌شد حدود ۱۰۰تریلی و کامیون حامل مواد سوختی قاچاق بود که با بارنامه‌های جعلی دست به این اقدام می‌زدند و قصد خروج از کشور و انتقال آن به کشور پاکستان را داشتند».

این در حالی است که پیش از این حبیب حقیقی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رژیم آخوندی ضمن یک اعتراف بی‌سابقه به گوشه‌یی از عمکرد باندهای حکومتی در قاچاق سوخت این‌چنین اعتراف کرد: «حجم قاچاق در ایران ۲۵میلیارد دلار می‌باشد که در دو عرصه ورود و خروج صورت می‌پذیرد و قاچاق سوخت مهمترین خروجی کالای قاچاق در کشور است که با کارگزاری دهها کیلومتر لوله در کف دریاها صورت می‌پذیرد».

 

حمایت از سوخت‌بران نجومی، قتل سوخت‌بران قطره‌ای

در حالی که سوخت‌بران نجومی ـ با حمایت و اسکورت پاسداران ـ تانکرهای سوخت را از مرز سراوان در ابعاد کلان قاچاق می‌کنند، سوخت‌بران فقیر و محروم منطقه در همان مرز با گلوله به خاک می‌افتند. این سوخت‌بران قربانی سودای پاسداران برای استمرار قاچاق نجومی سوخت به بیرون مرزها می‌شوند.

۲۶خرداد خبرگزاری هرانا خبر از مرگ سوخت‌بری به نام کیوان رشیدی داد. او پنجمین عضو خانواده‌ بود که ناگزیر تن به انتقال چند گالن سوخت داد و در این مسیر جان باخت. پیش‌تر ۴عضو خانواده‌اش در جستجوی قرصی نان در صحرای سیستان و بلوچستان با گلوله پاسداران جان داد. او و خانواده‌اش را به جرم انتقال چند لیتر سوخت کشتند اما دیدیم که به اعتراف «رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا» پاسداران و نزدیکان نظام، سوخت را با «کارگزاری دهها کیلومتر لوله در کف دریاها» در ابعاد میلیونی قاچاق می‌کنند و آب از آب تکان نمی‌خورد.

بی‌تردید این اعتراف‌ها تنها مشتی از خروار فساد در حاکمیت غارت و چپاول آخوندی است و همین نمونه‌ها به‌خوبی نشان‌ می‌دهد که سرنخ فساد از قاچاق سوخت تا قاچاق کلان و سیستماتیک مواد مخدر و کالا در دست خامنه‌ای و سپاه پاسداران و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی تحت‌امر او است.

بنابراین تنها راه نجات کوبیدن سر مار و اژدهای هفت سر فساد ـ بیت‌العنکبوت خامنه‌ای ـ به سنگ سرنگونی و رهایی از فساد و سرکوب و غارت و جنایت در حاکمیت ولایت‌فقیه است.