728 x 90

قرنطینه نه! حکومت نظامی، آری!

۲۵اسفند- سخن روز
۲۵اسفند- سخن روز

اظهارات روحانی در نشست ستاد اقتصادی کرونا در روز یکشنبه(۲۵اسفند) قابل تأمل است. وی ضمن مخالفت با هر گونه قرنطینه گفت: «ما چیزی به‌نام قرنطینه نداریم اصلاً این‌که شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاهها و برخی مشاغل قرنطینه هستند،‌ اصلاً چنین چیزی وجود ندارد». روحانی سپس با لودگی بر سر مردم منت هم گذاشت که: «همه در کسب و کار و فعالیت خودشان آزاد هستند».

 

بحث قرنطینه در رژیم داغ است و حرفها در مورد آن کاملاً ضدو نقیض است؛ در حالی که روحانی می‌گوید قرنطینه نداریم، پاسدار باقری به‌عنوان سرکردهٔ قرارگاهی که در رابطه با کرونا ایجاد شده، اولین اقدام این قرارگاه را خلوت کردن فروشگاهها خیابان‌ها و جاده‌ها اعلام نمود و تأکید کرد این کار ظرف ۲۴ساعت آینده انجام می‌شود.

 

نمکی وزیر بهداشت و درمان هم در ضرورت قرنطینه گفت با سفر مردم، کنترل از بین می‌رود و نظام بیماریابی به‌هم‌می‌ریزد. وی به‌مردم توصیه می‌کند که اگر می‌خواهید از کرونا در امان بمانید، از خانه خارج نشوید.

عابدی از اعضای مجلس ارتجاع علت این ضدو نقیض‌گویی را فاش کرده و می‌گوید: «قرنطینه خوب است، ولی توانایی‌اش را نداریم. قرنطینه ابزار می‌خواهد که ما نداریم».

 

شایان ذکر است که بر اساس قوانین سازمان بهداشت جهانی، اگر دولتی اقدام به‌قرنطینهٔ گروهی از مردم بکند، موظف است نیازمندی‌های آنها را تأمین کند. همین رویه در کشورهایی مانند چین و کرهٔ جنوبی و ایتالیا که اقدام به‌قرنطینه کرده‌اند، اجرا می‌شود. اما رژیم که نمی‌خواهد و نمی‌تواند به‌الزامات قرنطینه تن بدهد، رسماً زیر بار قرنطینه نمی‌رود، اما به‌مردم توصیه و حتی اجبار می‌کند که در خانه‌ها بمانند.

 

حرف آخر را یکی از اعضای مجلس ارتجاع به‌نام محمد قمی زده و صراحتاً از حکومت نظامی صحبت کرده و گفته است: «باید حکومت‌نظامی اعلام شود، مردم توصیه و خواهش را گوش نمی‌کنند». در واقع این تنها راه‌حل رژیم برای مقابله با کرونا و هر معضل و بحران دیگر است.

 

وحشت از چهارشنبه‌سوری و انفجار اجتماعی

رژیم که بلا و مصیبت کرونا را به‌سر مردم آورده و نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند؛ از واکنش مردم هراسان است و تحت عنوان اقدامات پیشگیرانهٔ بهداشتی می‌کوشد شرایط حکومت نظامی را در شهرها برقرار کند. به‌خصوص که چهارشنبه‌سوری هم در پیش است و رژیم به‌شدت از آن واهمه دارد. یک عضو مجلس ارتجاع به‌نام زهرا ساعی در هین رابطه گفت: «چهارشنبه سوری امسال باید به‌اتحاد برای در خانه ماندن تبدیل شود». دادستان بابل نیز گفته است، هر کس در چهارشنبه‌سوری شرکت کند، ۱۴روز قرنطینه می‌شود.

 

رژیم در وحشت از انفجار اجتماعی و برای مهار اعتراضات اقشار محروم و سر باز زدن از تأمین مطالبات اقشار مختلف مردم می‌خواهد با سوءاستفاده از کرونا و با اعمال حکومت نظامی، آنها را در خانه‌ها حبس کند. از جمله شورای عالی کار که هر ساله در این موقع سال تشکیل جلسه می‌داد و حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کرد، امسال به‌بهانهٔ کرونا تشکیل نشد و موضوع حداقل دستمزد و عیدی کارگران و کارمندان بلاتکلیف ماند.

 

در همین حال نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجهٔ رژیم از کمک بلاعوض ۲۰۰تا ۶۰۰هزار تومانی (معادل ۱۳تا ۴۰دلار) به‌خانوارهای کم‌بضاعت در ۴مرحله خبر داد که به‌حدود ۳میلیون نفر تعلق می‌گیرد. دادن بستهٔ حمایتی به‌حدود ۳میلیون نفر در حالی است که به‌اعتراف روحانی شمار کسانی که نیازمند دریافت کمک هستند، ۱۸میلیون خانوار یا حدود ۶۰میلیون نفر است.

 

آری، رژیمی که ویروس کرونا را به‌جان مردم ایران انداخته، کمترین ارزشی برای زندگی و هستی انسان‌ها قائل نیست اما از آنجا که به‌شدت از خشم و نفرت مردم ایران می‌ترسد، می‌کوشد با نمایشهای مسخره‌یی مانند دادن کمک و یارانه‌یی که به‌مثابه قطره‌یی آب در جهنم فقر و گرسنگی است و حتی هزینهٔ یک روز یک خانواده را هم تأمین نمی‌کند، خود را از آتش شلعه‌ور خیزش و قیام توده‌های به‌جان آمده در امان نگه‌دارد؛ اما دست و پا زدنهای این دیکتاتوری رو به‌سقوط نخواهد توانست آنرا از سقوط محتوم برهاند و هم‌چنان‌که مسعود رجوی رهبر مقاومت ایران در پیام خود گفت: «شیخ هم‌چون شاه می‌خواهد با حکومت نظامی با آتشفشان خشم و قیام خلق مقابله کند اما اثر ندارد. فرزندان ایران به‌کرونای ولایت تسلیم نمی‌شوند؛ سکوت و سکون و خاموشی نمی‌پذیرند.

برای مأموران و مزدوران دشمن در هر کوی و برزن کمین بگذارید».