728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – شنبه ۲شهریور۹۸

گزیده روزنامه های حکومتی
گزیده روزنامه های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی در روز شنبه دوم شهریورماه، مهم‌ترین مطالب و عنوانهای خود را به سفر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه اختصاص داده‌اند. اینس‌تکس، نمایش مبارزه با فساد و سایر بحرانهای اقتصادی اجتماعی از دیگر موضوعات روزنامه‌های شنبه است.

 

روزنامه‌های باند خامنه‌ای ضمن انعکاس حرفهای ضدو نقیض ظریف در مورد مذاکراتش در فرانسه، تلویحا به شکست این سفر اعتراف کرده و به باند رقیب حمله کرده‌اند:

فرهیختگان: بسته فرانسوی ارتقا پیدا نکرد

کیهان: رزمندگان اقتصادی زیر آتش جست‌وجوی کلید در پاریس!: تحولات اخیر نشان می‌دهد اروپایی‌ها قصدی برای انجام تحرکی جدی در راستای عمل به تعهدات خود در قبال ایران ندارند و سیاست اتلاف وقت را در پیش گرفته‌اند. با این حال برخی نشانه‌ها حاکی است دولت آقای روحانی هم‌چنان امیدوار است آبی از اروپا گرم شود. تماس‌های تلفنی طولانی رئیس‌جمهور با همتای فرانسوی خود و دیدار دیروز ظریف با ماکرون در فرانسه از جمله این نشانه‌ها هستند... وزیر امور خارجه هم‌چنان به‌دنبال نحوه اجرای برجام است و معتقد است؛ «پیشنهادهای ماکرون درباره برجام در مسیر درستی پیش می‌رود»! اقدامات و مواضع مقامات ارشد دولت نشان می‌دهد متأسفانه امید به سراب برجام، هم‌چنان ذهن دولت «تدبیر و امید» را در‌ اشغال خود دارد و آنان هنوز نتوانسته‌اند با واقعیت‌های صحنه، خود را تطبیق داده و برخوردی منطقی داشته باشند.

 

جوان: پیشنهاد‌های فرانسه برای نجات برجام بدون آمریکا در حالی است که کشور‌های اروپایی از زمان اجرای توافق هسته‌یی به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و با راه‌اندازی سازوکار‌های مالی مثل «اینس‌تکس» تنها وقت‌کشی کرده و از زیر بار تعهدات خود شانه خالی می‌کنند.

 

در روزنامه‌های باند روحانی در مورد مذاکرات ظریف در فرانسه کلی‌گویی و بلاتکلیفی دیده می‌شود:

آرمان: رامین مهمان پرست سخنگوی اسبق وزارت‌خارجه: برجام به این دلیل شکل گرفت که ایران برای پیشرفت و توسعه کشور اعتقاد داشت می‌بایستی از دانش پیچیده هسته‌یی بهره‌مند باشد. مقامات آمریکایی با استناد بر منابع (مجاهدین)، تلاش می‌کردند تا فشار زیادی را در فضای افکار عمومی علیه ایران ایجاد کنند... چون توافق هسته‌یی دستاوردی برای اتحادیه اروپا بود. بنابراین یا طرف اروپایی توان مقابله با آمریکایی‌ها را نداشته یا برخی از آنها توان خودشان را به کار نگرفتند تا از مزایای برجام ایران بهره‌مند گردند.

جهان صنعت: دست بستهٔ ماکرون: واقعیت این است که کشورهای اروپایی هم در این رابطه متحد نیستند. خیلی از کشورهای ارو پای شرقی که بیشتر از ارو پای غربی تحت نفوذ آمریکا قرار دارند آرام‌ آرام به خط فکری ترامپ تمایل نشان می‌دهند و حتی اخیراً لهستان اعلام کرده نیروی نظامی به خلیج‌فارس می‌فرستد...کشورهای ارو پای غربی دست‌شان باز نیست که سیاست مستقلی از آمریکا داشته باشند چون آمریکایی‌ها تصمیم‌شان را گرفته‌اند و اعلام کرده‌اند هر کشوری با ایران کار کند نمی‌تواند با آمریکا کار کند...با توجه به این واقعیت عمده شرکای تجاری و همکاری اروپا با آمریکا از طریق شرکت‌های خصوصی است. پس طبیعتاًً منافع ملی خودشان را در ارتباط با منافع آمریکا می‌بینند نه ایران.

رسالت: رصد رفتار تروئیکای اروپایی در طول یک‌سال اخیر نیز به‌خوبی نشان می‌دهد که آنها نه «برجام» و نه «قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت» را خط قرمز حقوقی و راهبردی خود نمی‌دانند و اساساًً با دفرمه کردن و حتی نابودی توافق هسته‌یی و جایگزینی آن با توافقی که منافع واشنگتن و اروپا را تأمین کند، کمترین مشکلی ندارند... کاخ سفید و کاخ الیزه نیز هم‌چنان «مهار همه‌جانبه ایران قدرتمند»در ابعاد هسته‌ای، موشکی و دفاعی را هدف غایی خود می‌دانند.

 

یک روزنامه باند روحانی سفر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی را نمایشی ارزیابی کرده است:

سیاست روز: اگر چه کشورهای اروپایی حوزه اسکاندیناوی از وزن دیپلماتیک چندان بالایی برخوردار نیستند، اما ظریف با هدف فضاسازی رسانه‌یی علیه کاخ سفید به سفر و حضور در شمال اروپا اقدام کرد.

 

روزنامهٔ وابسته به خامنه‌ای از خیز حذف باندهای رقیب توسط باند خامنه‌ای خبر داده است:

کیهان: حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در جمع دانشجویان طرح ولایت در مشهد: شواهد و قرائن موجود به‌وضوح حکایت از آن دارند که شمارش معکوس برای خروج جریان لیبرال و غربگرا از مراکز تصمیم‌ساز و سیاست‌پرداز نظام شروع شده است و این جریان که طی ۶سال گذشته خسارت‌های فراوانی را به ملت و نظام تحمیل کرده بود روزهای پایانی عمر خود را سپری می‌کند... غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای همگان آشکار شده است و سیاست کلان نظام مبنی بر عدم مذاکره با آمریکا صریحاً اعلام شده است ولی فلان مسئول عالی‌رتبه در جمع متشکل از وزیر خارجه و مدیران این وزارتخانه می‌گوید: اگر در نیویورک وزیر امور خارجه ما با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار نکرده بود و من به تلفن اوباما جواب نمی‌دادم، توافق بزرگ ژنو به دست نمی‌آمد! این سخن به‌معنی آن است که موفقیت فقط در گرو مذاکره است!

 

روزنامهٔ خامنه‌ای خبر از سازش مخفیانه دولت روحانی بر سر اینس‌تکس داده است:

کیهان: بر طبق اخبار غیررسمی، ‌دولت دوازدهم در قالب اینس‌تکس در حال انعقاد توافقی محرمانه با اروپا است. این توافق شامل محورهای مختلفی است اما دو موضوع «ایجاد بستر برای لو رفتن اطلاعات اقتصادی» و «زمینه ایجاد خودتحریمی ‌تحمیلی در داخل کشور» از مفاد نگران‌کننده این توافقنامه است که در پرونده FATF نیز هسته اصلی چالش‌برانگیز آن محسوب می‌شد.

 

برخی از سایر بحرانهای رژیم در عنوانهای صفحات اول روزنامه‌ها دیده می‌شود:

آفتاب اقتصادی: مرگ کشاورزی به دست مسولین

ابرار اقتصادی: مشکل ۱۱۹۰بنگاه اقتصادی در پرداخت دستمزد

ابتکار: نامحرم پنداری مردم سد راه مبارزه با فساد

افکار:‌غرویان: اختلافها، اختلاف طلبگی نیست

امتیاز: سالانه ۱۶هزار ایرانی در تصادفاًت می میرند

تجارت: اقتصاد گرفتار مافیای گرانفروشی

روزان: نشانه‌های فساد در مجلس

کارون: مومنی: بسیاری از مردم با دلار ۳۵۰۰تومانی نیز قادر به تأمین مایحتاج نیستند