728 x 90

مهم‌ترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز سه‌شنبه بیست و دوم اسفند ماه

گزیده روزنامه های حکومتی سه شنبه
گزیده روزنامه های حکومتی سه شنبه

در روزنامه‌های حکومتی امروز تیتر مشترک روزنامه‌ها در مورد چهارشنبه‌سوری و استیضاح سه وزیر روحانی است. با تیترهای مربوط به چهارشنبه‌سوری شروع می‌کنیم. مضمون مشترک این تیترها در روزنامه‌های هر دو باند حاکم خط‌ و نشان کشیدن و ترساندن مردم از سوانح است. برخی روزنامه‌ها حتی برای ترساندن مردم از عواقب سوختگی، از ادعاهای پیشرفتهای پزشکی در نظام هم عقب‌نشینی کرده‌اند:‌

آرمان: بازار داغ مواد محترقه بی‌کیفیت وارداتی و پیامدهایش؛ سورچینی‌ها از چهارشنبه سوری

حمایت: اتمام‌حجت دستگاه قضا در برخورد با رفتارهای ناهنجار؛ بازداشت متخلفان چهارشنبه آخر سال تا پایان تعطیلات نوروز

روزگار ما: اظهارات بی‌سابقه یک مقام بهداشت و درمان در شرایط سوانح و سوختگی؛ عقب‌ماندگی 40ساله ایران در درمان سوختگی!

شرق: رئیس مرکز تحقیقات سوختگی علوم پزشکی ایران:‌ برای چهارشنبه‌سوری آمادگی نداریم

کیهان: با آتش چهارشنبه آخر سال عید نوروز را عزا نکنید

همدلی:‌ نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک

یک روزنامه باند روحانی به شکست تمیهدات رژیم برای تعطیلی چهارشنبه‌سوری و مقاومت مردم اذعان کرده است.

ابتکار: این جشن‌ها مورد قبول توده‌ مردم بوده و برای‌شان ارزش و اهمیت داشته و دارد. لذا نگاه آمرانه که قصد حذف این سنتها و جشن‌ها را دارد با مقاومت مواجه می‌شود. اساساً کسانی که در ایران معاصر و چند دهه‌ اخیر می‌خواهند فرهنگ را از بالا و به‌نحو آمرانه مهندسی کنند با مقاومت و شکست روبه‌رو می‌شوند... عملکرد نظام سیاسی با محدود کردن و برخورد کردن و تبدیل کردن آنها به یک جرم، سبب شد تا مردم از هر طریقی که می‌توانستند در برابر آن مقاومت و مقابله کنند و به‌نحو دیگری جشن خود را برگزار کنند. این اتفاقی است که در چند دهه‌ اخیر در کشور به وجود آمده

روزنامه‌های حکومتی ضمن اعلام مواضع باند خود در مورد استیضاح سه وزیر به علتهای مختلفی از پشت صحنه این استیضاح اشاره کرده‌اند. در روزنامه‌های باند روحانی، موضوع تبانی وی با رئیس مجلس ارتجاع و در روزنامه‌های باند خامنه‌ای، نیاز نظام برای آرام کردن افکار عمومی، از جمله علل این استیضاح گفته شده است.

اعتماد: شایعاتی متناقض درباره این ٣استیضاح به گوش می‌رسد. شایعاتی مبنی بر دست داشتن بخشی از دولت در پیشبرد استیضاح این ٣وزیر

دبیرکل حزب اتحاد ملت در توییتی می‌نویسد:

بدتر از همه این‌که شنیده می‌شود جناحی از دولت با جناحی از مجلس بر سر جایگزین‌هایی توافق یا تبانی کرده‌اند که هیچ خیری در آن نیست.

وطن امروز: می‌توان با یقینی نسبی اذعان کرد مسأله استیضاح 3وزیر دولت در شرایط فعلی کشور می‌تواند مهم‌ترین مقوله اثرگذار بر شرایط نامطلوب موجود باشد.

پس از شکل‌گیری و گسترش امواج اعتراضات مردمی با غلبه مسأله معیشت و نسبت‌سنجی میان وزرای مورد استیضاح واقع شده و آسیب‌دیدگان جدی شرایط اخیر، با این مسأله مواجه می‌شویم که وزرای یادشده عمده فعالیت‌شان حول 3محور «راه و مسکن»، «کار و کارگران» و «کشاورزان» تعریف می‌شود و این شامل 3مسأله پررنگ در موج اعتراضات به‌حق مردمی می‌شود... - فارغ از مسأله ناکارآمدی وزرایی که کارشان به استیضاح رسیده است جامعه در اسرع وقت نیازمند دیدن موجی از تغییر رویه دولتمردی در سطوح بالاست

موضوع علت سقوط هواپیمای تهران- یاسوج در روزنامه‌های امروز و گزارش اولیه موضوع جدال‌های باندی شده است:

آرمان: گزارش سقوط آسمان در یاسوج اعلام شد؛ خلبان ندید!

آفتاب یزد:  مقصر اصلی مجلس و دولت هستند نه خلبان

ابتکار:  گزارش مقدماتی سقوط هواپیمای تهران – یاسوج منتشر شد: خلبان و شرکت آسمان مقصران اصلی سقوط در دنا

کیهان: این بار عمل قلب باز خلبان عامل سقوط معرفی شد!

حمله به دولت روحانی به‌عنوان عامل فساد در نظام موضوع مطالب روزنامه‌های باند ولی‌فقیه است:

کیهان: این روزها سخن از مبارزه با فساد و بی‌عدالتی فراوان شنیده می‌شود. افراد و قوای مختلف در این باره مسابقه گذاشته‌اند و می‌کوشند خود را پیشتاز عدالت نشان دهند و همه چیز را به جمعیتی دیگر مربوط کنند!

مجلس دنبال تصویب قانون تازه است، معاون اول رئیس‌جمهور حتی در همایش سهام عدالت هم در حال شعار دادن علیه بی‌عدالتی است! قوه قضاییه هم همزمان وثیقه می‌گیرد و غارتگران را شب عیدی راهی منزل می‌کند!

آیا برقراری عدالت نیازمند سخنرانی، هیاهو و همایش و... است؟

جوان: توکلی در دفاع از قانون تهدید کرد!

احمد توکلی، اقتصاددان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی دولت را برای عدم اجرای یک قانون تهدید به اعتراضات خیابانی کرد.

او در توئیتر خود نوشت: «اگر دولت تا پایان سال قانون انتشار علنی حقوق و مزایای مسئولان را اجرا نکند، با استفاده از اختیارات دیده‌بان شفافیت ‌و عدالت، مردم را به تجمع قانونی و اعتراض خیابانی علیه دولت دعوت می‌کنیم.‌» اشاره او به ماده ۲۹برنامه ششم توسعه است که می‌گوید «دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند.

یک روزنامه باند روحانی باند خامنه‌ای را عامل فساد معرفی کرده و پاسخ حملات آنها را داده است:

اعتماد: در خبرها آمده بود که بعضی از نمایندگان سابق که سال‌ها در صندلی‌های سبز و قرمز نشسته‌اند و بر پست‌های مختلف از جمله وزارت تکیه زده‌اند، دولت را تهدید کرده‌اند.

در دولتی با این مقدار مسأله که بسیاری از این مسائل میراث کسانی از جنس خود شما و سال‌ها مورد تأیید شما بوده‌اند و حالا در داخل و خارج، چپ و راست هر کدام نوعی شاخ و شانه می‌کشند، شما او را تهدید به تظاهرات خیابانی می‌کنید؟ این دولت که عادت به تهدید‌هایی اینچنینی و تهدید به تظاهراتی که چه‌بسا عامل آن دیگران هستند، دارد اما شما خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ پاسخ این سؤال را هم در توییت‌های خود بنویسید که در تمام این چهار سال که الحمد‌الله هم مسئول بوده‌اید، آیا تا به‌حال چنین تهدیدی کرده بو دید؟ چنین اصراری بر شفافیت داشته‌اید؟

موضوع FATF و مذاکره با فرانسه در روزنامه‌های امروز گوشه‌یی از انزوای جهانی نظام دیده می‌شود:

کیهان: در حالی دولت روحانی به‌دنبال اجرای کامل برنامه اقدام FATF با هدف خروج ایران از بیانیه عمومی این نهاد بین‌المللی است که بندهای 21و 31این برنامه با موضوع «شناسایی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به ذی نفع واقعی»، تهدیدکننده جدی امنیت ملی هستند زیرا زمینه لازم برای موفقیت تحریم‌های ثانویه بانکی را فراهم می‌کنند

در واقع، با اجرای کامل این بندها توسط ایران، بستر مناسب برای اجرای تحریم‌های اقتصادی دولت آمریکا در خاک کشورمان توسط نظام بانکی ایران فراهم می‌شود.

برطرف شدن موانع همکاری بانکهای خارجی با ایران در شرایط پسابرجام، مهمترین علت همکاری گسترده ایران با FATF در دولت روحانی است. این در حالی است که برخلاف تصور برخی از مسئولان ارشد کشورمان مانند رئیس کل بانک مرکزی، همکاری ایران با FATF  تلاش بی‌نتیجه‌ای برای افزایش تمایل بانکهای خارجی با کشورمان است زیرا هرچه ایران تلاش کند تا با افزایش شفافیت، ریسک همکاری با خود را کاهش دهد، آمریکا با افزایش افراد و نهادهای ایرانی تحریمی اثر آن را خنثی خواهد کرد. علاوه بر این، آمریکا می‌تواند با افزایش جریمه نقض تحریم‌ها هم‌چون تصویب قانون کاتسا و الصاق برچسب حامی تروریسم به افراد و نهادهای ایرانی، هزینه همکاری با ایران را بسیار افزایش دهد تا اثر مثبت شفافیت خنثی شود. در نتیجه، این موضوع یک دور باطل از همکاری بدون انتها با FATF ایجاد می‌کند که به نفع منافع ملی ایران نیست و سبب افزایش اثرگذاری بیشتر تحریم‌های ثانویه آمریکا را مهیا می‌کند.

 

اعتماد: الحیاه از محتوای رایزنیهای وزیر خارجه فرانسه در ایران خبر داد

، سفر هفته گذشته «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به ایران با هدف رساندن پیامی واضح به مقامات ایران بوده است.

هدف این پیام این بوده تا به تعبیر این منبع، مانع از محاسبات اشتباه تهران در (فهم) مواضع فرانسه، اروپا، آمریکا، کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی شود

لودریان به مقامات ایران گفت که (پاریس) بر روابط دوجانبه و حمایت از توافق هسته‌یی (برجام) اصرار دارد تا تهران هم به تعهدش برای اطمینان‌بخشی به واشینگتن ادامه دهد. هم‌زمان لودریان از گسترش موشکهای بالستیک در منطقه ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را تهدید برشمرده است. لودریان به «حسن روحانی» رئیس‌جمهور، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی و «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه توضیح داده برنامه موشکهای بالستیک ایران در منطقه «قابل قبول» نیست همان‌گونه که تجهیز حوثی‌ها، حزب‌الله و دولت سوریه به توانایی‌ (موشکهای) بالستیک [قابل قبول نیست]. وزیر خارجه فرانسه سپس در اظهاراتی مداخله‌جویانه، تهران را به استفاده از تاثیرش بر حوثی‌ها (انصارالله) برای توقف بمباران عربستان (شلیک موشک) و نشستن بر سر میز مذاکرات فراخوانده... شمخانی و ظریف در پایبندی فرانسه به توافق هسته‌‌ای شک داشتند و گفتند: در صورتی که اروپا و آمریکا دیگر به توافق هسته‌یی توجهی نکنند ایران نیز به آن اهمیتی نخواهد داد اما لودریان (به ظریف و شمخانی) پاسخ داد دلیلی برای ادامه بحث وجود ندارد و در صورتی که بخواهد این روند (نوع صحبت) ادامه پیدا کند بازگشت (من) به فرانسه بهتر است

وضعیت اقتصادی – اجتماعی و سایر بحرانهای رژیم موضوع سایر عنوانهای صفحات اول روزنامه‌هاست:

آرمان: احساس نارضایتی  جامعه را ناامن کرده است

ابتکار: وقتی فقر نوروز را می‌بلعد

اقتصاد پویا: قیمت مرغ دارد به 10هزار تومان نزدیک می‌شود

بهار: رئیس مرکز ملی فضای مجازی: لازم باشد تلگرام را فیلتر می‌کنیم

تجارت:  بیش از 40درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغلی ندارند؛ مدرک بیکاری!

کیهان:  FATF پای تکفیریها را باز و دست اقتصاد را می بندد

همدلی: ناکارآمدی مشکل اصلی امروز است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات