728 x 90

نان و پیاز را هم که بگیرید، شمشیر هست

نان و پیاز و ...
نان و پیاز و ...

«سندان» لقب یعقوب بود از بس که سرسخت و مقاوم بود و در برابر دشواریها جا نمی‌زد؛ «یعقوب لیث صفاری» را می‌گوییم. همان که در برابر خلیفه عباسی، تا پایان ایستاد. یعقوب لیث، جوانمردی از سیستان، سرزمین رستم بود که همه زندگی خود را بر سر آزادی و استقلال ایران نهاد. سیستان پایگاهی بزرگ برای پایداری بود و خلفای اموی و عباسی از آن می‌هراسیدند. وی به همراه جوانمردان آن روزگار کانون شورشگری و مبارزه با خلیفه را بنیان نهاد. و بخش بزرگی از ایران را آزاد ساخت. در کتاب «تاریخ سیستان» شرح دلاوری‌اش تا آخرین روزهای حیاتش آمده است. هنگام جنگ‌ها خوراکش نان و پیاز بود که در میان چکمه‏اش می‏گذاشت. وقتی که نتوانست در برابر پاسداران خلیفه به پیروزی برسد، به او پیغام داد که من با نان و پیاز زندگی می‌کنم اگر زنده ماندم شمشیر بین من و تو داوری خواهد کرد.

 

هر کیلو پیاز۵۰ هزار تومان!

از قضا این روزگار سختی و گرانی و تورم که سفره میلیون‌ها تن از هموطنانمان را کوچک و کوچک کرده است، دیگر حتی نان و پیاز هم کمتر دست یافتنی شده است. همه چیز با دلار آمریکا سنجیده می‌شود که آن‌هم در کانال ۵۰هزار تومانی در حال تاخت و تاز است تا شاید باری از دوش کسریهای سرسام‌آور بودجه دولت آخوند رئیسی گماشته خامنه‌ای بردارد. بازتاب این وضعیت در قیمت پیاز موجب شد که کارگزاران رژیم آخوندی گوشه‌یی از پشت‌پرده را بازگو کنند. در حالی که قیمت هر کیلو پیاز در ارومیه به ۵۰هزار تومان رسیده است، رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار این شهر، فروش هر کیلو پیاز به قیمت ۵۰هزار تومان را تخلف می‌داند.

«رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار ارومیه، دلیل افزایش قیمت ناگهانی پیاز را صادرات این محصول عنوان کرد و گفت: بیش از ۷۰درصد پیاز تولید کشور در سال‌جاری صادر شده است» (ایلنا۶ اسفند۱۴۰۱)

به همین خاطر قیمت پیاز تا ۵۰هزار تومان هم کشیده شده است که این کارگزار رژیم می‌گوید تخلف است! و باید ۴۰هزار توان فروخته شود!

به نظر می‌رسد که دیگر هیچ ستم و بلایی نمانده است که بر سر ملت ایران بیاورند. برای به‌دست آوردن مشتی دلار پیاز را از سفره مردم برمی‌دارند تا هزینه بمب و موشک‌سازی و انباشته کردن جیب پاسداران و آخوندزاده‌ها کنند.

افزایش حیرت‌انگیز قیمت دلار عموم ایادی رژیم را هم به سرگیجه انداخته است. به‌هرحال کارشناسان اقتصادی علت را در تورم و افزایش نقدینگی و چاپ شبانه‌روزی پول بی‌پشتوانه می‌دانند.

«متوسط تورم ماهانه طی هفت ماهه نخست سال۱۴۰۱ حدود ۴.۴ درصد و تورم کل در پایان سال جاری۵۰ درصد برآورد می‌شود که از رقم ۴۰درصد پیش‌بینی شده، توسط صندوق بین‌المللی پول در گزارش چشم‌انداز اکتبر ۲۰۲۲ به‌مراتب بالاتر است» (دیده‌بان۶ اسفند۱۴۰۱)

بازی جدید بانک مرکزی این است در روزهایی که قیمت ارز و طلا رکوردهای تاریخی را هم می‌شکند، این است که اعلام کرده است هر نوع خرید و فروش ارز خارج از این مرکز یا بانکها و کارگزاریهای رسمی، «قاچاق» محسوب می‌شود. اما هنوز کرکره این حجره کامل بالا نرفته بود که ورشکستگی صاحبش هویدا شد. چرا که کسری غول آسای بودجه، دولت را مجبور ساخت که دوباره با ترفندهایی به بانک مرکزی مراجعه کند و استقراض کند و چرخ چاپ اسکناس و افزایش نقدینگی را با شتاب بیشتری به جریان بیاندازد. کارشناس ارزی در این باره هم گفت: «پارامترهای زیادی بر افزایش قیمت دلار تأثیر داشتند که مهم‌ترین آنها تورم، انتظار تورمی و خروج سرمایه است» (خبرآنلاین۷ اسفند۱۴۰۱)

در مورد میزان نقدینگی به رقم ۶هزار هزار میلیارد تومان رسیده‌ایم که فهم و ادراک آن کار هر کس نیست! اما می‌توان معنای خروج سرمایه به میزان دهها میلیارد دلار را فهمید که البته رقم واقعی آن محرمانه است!

 

سال آینده قیمت مسکن نجومی است

خامنه‌ای و بیت وی و پاسداران و آخوندهای دین‌فروش با ثروت و سرمایه مردم ایران کاری کرده‌اند که کارشناسان حکومتی نوید شرایط باز هم ویرانگرتر و مهیب‌تری را برای سال آینده می‌دهند!

بوربور کارشناس اقتصادی می‌گوید: «از سال۹۶ تاکنون، شاخص بورس ۱۷برابر، قیمت سکه ۳۰برابر، قیمت خودرو ۱۴برابر، دلار ۱۲.۵ برابر ولی قیمت مسکن ۱۰برابر شده است یعنی حوزه مسکن نسبت به بازارهای دیگر عقب مانده است. با توجه به این‌که سال آینده شاهد تورم ۷۰-۶۰ درصدی خواهیم بود (!) و ریسک سرمایه‌گذاری در بورس و طلا و... بالاست پس می‌توان امیدوار بود که سال۱۴۰۲سال مسکن خواهد شد و طرح مولدسازی اموال دولتی که اغلب فروش ساختمان و مسکن است سبب می‌شود تا بازار مسکن در سال۱۴۰۲ نسبت به سایر بازارها پیشتاز باشد (صدای بورس ۷ اسفند۱۴۰۱).

 

تصمیمات محرمانه درباره سرنوشت اقتصاد کشور معنا ندارد

در شرایط وانفسای بحران اقتصادی، تقلید میمون‌وار از ساز و کارهای دولت روسیه برای کنترل اوضاع اقتصادی هم باعث مضحکه اقتصاددانان شده است. آنها می‌گویند تفاوت این دو کشور چنان زیاد است که تقلید از مدیریت بازار ارز روسیه فقط درهم شکستگی بیشتر اقتصاد ایران را به ارمغان می‌آورد.

یک استاد اقتصاد می‌گوید: «مدیریت بازار ارز روسیه اساساً نمی‌تواند مدل و الگویی برای بازار ارز ایران باشد. این سیاست‌ها در میان مدت و بلندمدت هیچ تاثیری در کنترل بازار ارز نخواهند داشت و روند صعودی ارز و تورم ادامه‌دار خواهد بود. مسئولان باید به سمت حل مشکلات ساختاری سیاسی کشور بروند» (بهار۶ اسفند۱۴۰۱).

وی تأکید می‌کند: «در این شرایط تصمیمات محرمانه دولت درباره سرنوشت اقتصاد کشور معنا و توجیهی ندارد و دولت باید مردم را محرم بداند و رفاه و آسایش مردم در تصمیمات سیاسی و اقتصادی در اولویت قرار دهد».

 

پاسخ راهگشای یعقوب

پاسخ نهایی مردم ایران در برابر ستم و سرکوب و وابستگی چه از نوع خلیفه ارتجاع و چه با مدل شبه مدرنیست وابسته به بیگانگان، همان شمشیری است که یعقوب لیث ملقب به «سندان» به دشمنان ایران داد. حتی اگر این بار نان و پیاز هم نباشد، شمشیر هست.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/78a4bbe8-1d66-455b-a3cd-9468e24d108d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات