728 x 90

نتیجهٔ استراتژی «نگاه به شرق»!

نگاه به شرق
نگاه به شرق

علی خامنه‌ای، دیکتاتور فرتوت نظام، چند سالی می‌شود که گاهی زمزمه و گاهی زوزه‌ٔ «نگاه به شرق» سر می‌دهد. بررسی چرایی این کلان راهبرد نظام، خود نیاز به بحثی مبسوط دارد؛ اما در کوتاه‌ترین سخن می‌توان چنین خلاصه کرد که با آشکار شدن به حاشیه رفتن سیاست ننگین استمالت از سوی کشورهای غربی، کم کم خامنه‌ای دست به دامن «شرق» شد!

پیشینه‌ٔ گردش به شرق خامنه‌ای!

علائم سیاست استعماری-ارتجاعی مسالمت در لیست‌گذاری دروغین مقاومت مردمی ایران و سازمان مجاهدین در فهرستهای سیاه تروریستی ظاهر شد؛ اما اوج آن را نخست در اقدام نظامی مستقیم در حمله به پایگاههای معرفی و ثبت شده‌ٔ مجاهدین در نوار مرزی ایران و عراق شاهد بودیم.

در گام دوم هم توطئه‌ٔ کثیف سیاسی در فرانسه و کودتای ۱۷ژوئن بود که عیار مقاومت خون‌بار ایران را پس از سال‌ها پرونده‌سازی و اتهام بافی، نشان داد. از این نقطه زمانی، هر روز مقاومت ایران گامی به جلو و سیاست پلید استمالت و دلجویی کشورهای غربی از رژیم آخوندهای جنایت‌کار گامی به عقب برداشت.

دقیقا در همین روزگار بود که گردن ولایت که تاکنون در غمزه‌ها و دلربایی‌های اقتصادی و حراج سرمایه‌های مردم ایران به سمت غرب بود، به ناگزیر چرخشی به شرق را آغاز کرد!

نگاه به شرق با چه استدلالی؟!

پس از رسانه‌یی شدن استراتژی «نگاه به شرق» خامنه‌ای در بهمن‌ماه سال۱۳۹۶، مشاور عالی او در امور بین‌الملل، علی‌اکبر ولایتی، به تئوری بافی برای ولی نعمت خود پرداخت. ولایتی در ۲۵شهریور ۱۳۹۷ با خبرگزاری حکومتی تسنیم مصاحبه‌یی مفصل انجام داد و چندین استدلال پوچ ردیف کرد تا راهبرد تازه‌ٔ «شرق گدایی» خامنه‌ای را ماله‌کشی کند. از کلیسا رفتن و «باخدا» بودن پوتین گرفته تا این دروغ بزرگ که «چین سالیانه ۴۰میلیارد دلار نفت از ما می‌خرد». و «چین، روسیه و هند گفته‌اند حتی به شرط تحریم آمریکایی‌ها هم از ایران نفت خریداری خواهند کرد!»

اما بزرگترین استدلال «دل خوش کنک» ولایی که طبعاً به «امنیت» نظام برمی‌گردد نیز این بود که: «روسیه و چین در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌های ضدایرانی را «وتو» می‌کنند».

آخرین چیزی که به‌عنوان «دستاورد» نظام در بوق و کرنا شد نیز پیوستن نظام به سازمان همکاریهای شانگهای بود.

نشانه‌های شکست!

«بنادر چین ممنوعیت ورود شناورهای این شرکت را اعمال می‌کنند. سال گذشته، ۴ماه شناورهای ما در بنادر چین متوقف ماند. کماکان این محدودیتها ادامه دارد».

این سه جمله‌ٔ کوتاه خود برای خواندن یک حدیث مفصل کافی است! محمدرضا مدرس خیابانی، مهره‌ٔ حکومتی در کرسی مدیر عامل کشتیرانی نظام ولایت در روز ۲۰مهر ۱۴۰۰ با همین کلمات مختصر، دست‌آوردها نظام را به نمایش گذاشت. دیگر چه جای اشاره به این‌که همان قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت هم با تصویب چین و روسیه همراه شده بود؟!

از نقطه‌نظر امنیتی هم کافی است نگاهی به بحران آذربایجان و قره داغ بیاندازیم؛ جایی که به بیان مهره‌های حکومتی، روسیه هم توجهی به خامنه‌ای ندارد و عملاً دستاورد نظام از غمزه‌های «نگاه به شرق» جز «هیچ» دستاوردی نداشته! (روزنامه ستاره صبح ۱۷مهر ۱۴۰۰)

در واقع سخن این است که با توجه به موقعیت متزلزل نظام ولایت و خشم و عصیان مردمی که در آستانه‌ٔ فروپاشاندن نظام آخوندی هستند، هیچ کشوری نه در شرق، نه در غرب، تمایلی به شرط‌بندی روی قاطر لنگ ولایت ندارد!

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات