728 x 90

نسل‌هایی که در خردادها به هم می‌رسند

نسل‌هایی که در خردادها به هم می‌رسند
نسل‌هایی که در خردادها به هم می‌رسند

در زندگی هر نسلی، بلندی‌هایی هستند که سنجش‌ناپذیرند. این بلندی‌ها را هر چه تعبیر و توصیف کنیم، گویی نمی‌توانیم به‌جانب ادای حق معنا و جایگاه‌شان نیل کنیم. ماه خرداد یکی از این بلندی‌ها در تاریخ کشور ما است.

در خرداد، همه‌ی دست‌آوردهای زمان و تجربه‌های نسل‌های پنج دهه‌ٔ ایران به دیدار هم می‌رسند. در خرداد، تمام قیامهای سال‌های اخیر و پایداری چهار دهه‌ٔ نسل‌های باز آمده از ۳۰خرداد و ۸۸ تا ۱۴۰۱، در سیر و گردش تکامل اجتماعی‌شان یکدیگر را تلاقی می‌کنند.

 

نسل ۳۰خرداد، نسلی‌ست که از بالای «دار»ها جهید و هم‌اینک با نسل‌های دهه‌های ۷۰ و ۸۰ پیوند خورده است.

از خرداد ۱۳۵۱ تا خرداد ۱۳۶۰ و از ۱۳۸۸ تا هم‌اکنون، یک سفر تاریخی با مشعل آزادی را داریم. این سفر با خاطره‌هایش، داستان عزیمت میهن و خلقی به جانب سپیده‌یی گشت که نسل پشت نسل در گذار از شبانه‌های ظلام دیکتاتورها، بارها و بارها تجربه کرد که «افعی، هرگز کبوتر نمی‌زاید». در این سفر اینک نسل‌ها با درد و عشق مشترک‌شان به هم رسیده‌اند. اینک فصل پیوند نسل‌ها و بشارت نوین تحقق آزادی است. همه‌ی هراس این هفته‌ها و ماه‌های اخیر حاکمیت آخوندی از این است که روح و خاطر و آرمان مشترک این نسل‌ها ویران نشده است و به نسل‌های بعد از خود پیوند خورده‌اند.

 

لئو تولستوی در رمان عظیم «جنگ و صلح» گفته است: «زمان، قوی‌ترین نیرویی است که از پس هر دشمنی برمی‌آید».

مردم ایران و نسل‌های پیاپیِ پنج دهه‌ٔ گذشته، در بستر زمان به دو واقعیت مسلم و آشکار و تجربی رسیده‌اند:

۱ ـ رژیم آخوندی از خمینی تا خامنه‌ای ظرفیت تاریخی، استعداد ایدئولوژیکی و ماهیت پاسخ به تغییر را ندارد.

۲ ـ در برابر چنین ساختاری از ظرفیت و استعداد و ماهیت، فقط و فقط نیروهایی می‌توانند ماندگار باشند که با تمامیت آن در نبرد و مرزبندی قاطع بمانند.

 

جامعهٔ ما در سیر پیشرفت تکامل اجتماعی‌اش بسیار راه‌ها پیموده است. کدام جامعه؟ جامعه‌یی که همیشه گرفتار اندیشه‌ٔ دیکتاتوری و سیاست دیکتاتورها بوده است. مشکل اصلی جامعهٔ ما در وهله‌ٔ نخست، وجود مداوم اندیشه‌ٔ دیکتاتوری است. موضوع مبرم تکامل اجتماعی جامعهٔ ما نیز نبرد مداوم با دیکتاتوری و رسیدن به ضرورت بدون جایگزین آزادی است.

 

برخورد علمی این نیست که چون خمینی همه‌چیز را خراب کرد، پس اصل و سابقه‌ٔ پیشین جنبش‌ها و رؤیاها و آرزوهای تاریخی مردم برای رسیدن به آزادی اشکال داشته است.

این نگاه ناشی از نداشتن آگاهی تاریخی نسبت به تحولات و ضرورت‌های مسیر تکامل اجتماعی یک جامعه می‌باشد.

این نگاه مغلوب تبلیغات دیکتاتور و لابی‌های مزدبگیرش و مرعوب جنایات دستگاه حاکمیت ولایت فقیه است.

این نگاه، توان تفکیک زمینه‌سازان تاریخی را از دزدان و راهزنانی مثل خمینی‌ها در جنبش‌های معاصر و هم‌اکنون ایران ندارد.

 

وقتی به تلاقی نسل‌ها در ایستگاه ماه خرداد تأمل می‌کنیم، درمی‌یابیم که هنوزآرزو، تکاپو و پویش وارثان نسل‌های آرمان آزادی و برابری در پیوند با نسل‌های پس از خویش، پاسخ آزادی بیان و اندیشه، برابری زن و مرد و عدالت اجتماعی در مقابل ارتجاع ضدبشر ولایت فقیهی است. شعله‌ٔ آزادی‌ستان نسل‌های متلاقی در خردادها، هرگز در تاریخ صد ساله و پنجاه ساله‌ٔ اخیر ایران خاموش نشده و هم‌اینک بسیار فروزان‌تر در سراسر ایران‌زمین جاری‌ست.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/03951c0b-7c29-40c0-a81b-fa1e4cca76bc"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات