728 x 90

«نقطه انفجار اعتراضات»!

انفجار اعتراضات سراسری...
انفجار اعتراضات سراسری...

یک سال پس از کشتار مردم به‌دست نیروهای نظامی شاه در ۱۷شهریور سال۱۳۵۷، خمینی در یک سخنرانی دیدگاهش را درباره اقتصاد بیان کرد. بدیهی است که نمی‌توان همه حرفهای وی درباره نسبت انسان و اقتصاد را تکرار کرد چرا که بسیار توهین‌آمیز است. فقط از باب یادآوری: «... اینهایی که زیربنای همه چیز را اقتصاد می‌دانند اینها انسان را حیوان می‌دانند. حیوان همه چیزش فدای اقتصادش است. الاغ هم زیربنای همه چیزش اقتصادش است...»

حالا بیش از ۴۰سال از آن گفتار وقیح می‌گذرد و خمینی و ایادی و خلیفه او، کارنامه نسبتاً روشنی در مورد اقتصاد ایران دارند. همین امروز که به قیمت دلار و سکه و مواد غذایی میلیون‌ها تن از مردم به فلاکت انداخته شده نگاهی می‌اندازیم بیشتر پی می‌بریم، خمینی و نظام ولایت فقیه که بود و چه کرد؟!

«بهای طلا در هفته سوم آذر بالاترین رکورد قیمت را زد به‌طوری که سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۸میلیون و ۴۰۰هزار تومان شد و نیم سکه که تا دو هفته قبل در کانال ۸میلیون تومان بود، وارد کانال ۱۲میلیون تومان و ربع سکه که تا دو هفته قبل در کانال ۶میلیون تومان بود از مرز ۸میلیون تومان گذشت! هم‌چنین قیمت دلار در بازار آزاد به ۳۸هزار تومان رســید». (ستاره صبح۲۶آذر۱۴۰۱)

«وزارت صمت جدیدترین آمار تغییر قیمتها را منتشر کرد که بر اساس آن، قیمت ۲۹ کالا، از جمله انواع روغن و برنج بیش از ۱۰۰درصد، ۲۸ کالا بین ۵۰ تا ۱۰۰درصد و ۳۰ کالا زیر ۵۰درصد افزایش یافته است. جزییات آمار منتشر شده حاکی است که روغن مایع ۳۷۷درصد و برنج ۲۰۷درصد نسبت به سال گذشته گران شده است. گزارش مرکز آمار در مهرماه نشان می‌دهد قیمت برنج ایرانی درجه یک و ماکارونی ۱۳۸درصد و قیمت شیر و پنیر نزدیک به ۹۰درصد نسبت به مهر سال گذشته گران‌تر شده است» (آفتاب نیوز ۱۴آبان ۱۴۰۱).

از وضعیت اجاره‌خانه که کمرشکن است دیگر نمی‌توان از خرید آن صحبت کرد. از قیمت میوه و پوشاک و لوازم تحصیل هم می‌گذریم. آنچه که این چند دهه برای مردم ایران در رژیم آخوندی داشته است «بی دستاوردی» است! و تازه این اعتراف را مهره‌های سرکوبگر اصلاح طلبانی می‌گویند که کسوت استادی جامعه‌شناسی را پوشیده‌اند.

«انقلاب ۵۷ و جمهوری اسلامیِ برآمده از آن با «بحران دستاورد» روبه‌رو است... نهادهای حکمرانی در چهل سال گذشته هنوز نتوانسته اهداف انقلاب ۵۷ را محقق کند» (حمید رضا جلایی پور. جامعه‌شناسی سیاسی۱۴۰۰)

کم نیستند وسط بازانی که سرخورده از به حاشیه کشیده شدن، دست خالی بودن اربابان قسی‌القلب‌شان را به رخشان می‌کشند تا بلکه به خیمه خامنه‌ای راهی بیابند.

محمدعلی وکیلی سرمقاله‌نویس ابتکار ضمن ابراز ترس از قیام جوانان سرنگونی طلب می‌گوید: «حکومت‌داری در این جامعه ناآرام و آشوبناک کار بسی دشوار است. به گمانم قوه عاقله حکومت در برخورد با چنین جامعه‌ای دچار دستپاچگی و گیجی است. شاید یکی از علل شکل‌گیری چنین جامعه اعتراضی، بحران دستاورد است... اگر شرایط اقتصادی فرقی نکند بهانه کافی برای شورشهای فراگیر فراهم است... لذا نباید جامعه اعتراضی را به نقطه انفجار اعتراضات رساند» (ابتکار۲۶آذر۱۴۰۱)

 

پاسخ رئیسی به یک میلیون مسکن

آخوند رئیسی در یکی از محروم‌ترین مناطق کشور (خراسان جنوبی) دوباره دانش اقتصادی خود را به نمایش گذاشت. وی ضمن اعتراف به ابن‌که «بخش دولتی در ۴۳سال گذشته تجربه موفقی از حضور در بخش اقتصادی نداشته است» در مورد وعده ساخت یک میلیون مسکن گفت: «... زمین موجود است و مصالح در حال آماده شدن... در این استان در بخش‌هایی که امکان واگذاری وجود دارد، زمین به‌صورت ویلایی (!) به متقاضیان عرضه شود» (اطلاعات۲۶ آذر۱۴۰۱)

رسانهٔ حکومتی اقتصاد نیوز ۲۵آذر نوشت: «پدرام سلطانی، اقتصاددان و نایب‌رئیس سابق اتاق بازرگانی با کوت کردن این پیام رئیس‌جمهوری نوشت: زمین و مصالح؟! سطح تحلیل رئیس‌جمهور رو ببینید! ایشان نمی‌داند که اصل مشکل نبود منابع مالی است و تأمین مالی چنین میزان ساخت و سازی نه در اندازه مالیه دولت است و نه در توان نظام بانکی و بازار سرمایه»

 

ماجرای ۶۲تن طلای آب شده

امروز به‌روشنی می‌بینیم همان غارتگران و دزدان ثروت و سرمایه‌های مردم که امروز تیغ سرکوب و اعدام را بر روی پاک‌ترین و آگاه‌ترین جوانان میهن تیز کرده و به‌دنبال محارب می‌گردند، در پشت‌پرده جنایت، هم‌چنان مشغول چپاولند.

«حسین راغفر، کارشناس حکومتی گفت: یک اقتصاد رفاقتی تشکیل داده‌اند که اعتبارات بانکی را بین دوستان و رفقا توزیع کنند. برای این‌که منابع غارت شده از بانکها را جبران کند، نرخ ارز و سکه را افزایش داد. به روایتی ۷۶تن و به روایت دیگری ۶۲تن طلای کشور را آب کردند و به بانکها دادند تا بتوانند با فروختن سکه‌ها به قیمت بالاتر، دزدی‌های صورت گرفته را جبران کنند. ۲۰سال است که با فاجعه فرار سرمایه از کشور مواجهیم و فرار سرمایه‌ها از کشور، هر سال هم به‌صورت گسترده در حال افزایش است» (اعتمادآنلاین۲۴آذر۱۴۰۱).

 

دستاورد و پاسخ حقیقی در کف خیابان!

فاشیسم مذهبی از خمینی ملعون تا خامنه‌ای و رئیسی، جز دجالگری و مردم فریبی برای حفظ قدرت مافیایی و غارت اموال مردم، ثمری نداشتند. اما جوانان میهن در جنبش انقلابی با بهایی سنگین نشان دادند که دستاورد و پاسخ حقیقی در کف خیابان‌ها به‌دست می‌آید و تا به زیر کشیدن ضحاک تداوم خواهد داشت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8882c6f1-1905-4cf4-b324-b1aa1d012251"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات