728 x 90

نمایش تکراری و مهوع مبارزه با فساد، چرا؟

نمایش مبارزه با فساد
نمایش مبارزه با فساد

پا به پای آخوند روحانی که هر شب با گروهی از ایادی رژیم تحت عناوین مختلفی مانند حقوقدان و دانشجو و روحانی و غیره، دیدار می‌کند و سعی در توجیه بحرانهای گریبانگیر رژیم می‌کند، آخوند جلاد رئیسی سردژخیم قضاییه خامنه‌ای نیز هر روز برای گروهی سخنرانی می‌کند و دربارهٔ اصلاح قوه قضاییه و قوانین موجود، کاستن از مدت زمان دادرسی‌ها، کاهش تعداد سرسام‌آور زندانیان و به‌خصوص مبارزه با فساد و رانت‌خواری و اختلاس داد سخن می‌دهد.

روز اول خرداد تلویزیون شبکه ۲رژیم با آب و تاب از نشست سردژخیم قضاییه با گروهی از ایادی رژیم که تلویزیون حکومتی آنها را اصحاب رسانه معرفی می‌کرد، دیدار کرد. در این نشست نمایشی، هم آن به‌اصطلاح اصحاب رسانه‌های فرمایشی و هم آخوند رئیسی کوشیدند ضمن اشاراتی به فضای گانگستری حاکم بر رژیم، وانمود کنند که گویا قرار است، از این پس این فضا تغییر کند.

در این نمایش محمدی از سایت حکومتی پایگاه خبری عصر ایرا ن گفت: «اگر در قوه قضاییه، یک قاضی خلاف کنه، آیا قوه قضاییه رو تعطیل می‌کنند؟ اگر در یک بانکی اختلاس شد اون بانک رو تعطیل می‌کنند، ولی یک خطایی یک شخصی در یک روزنامهٔ ی انجام می‌ده، کل اون روزنامه رو تعطیل می‌کنند».

گزارشگر تلویزیون: «موضوع رسیدگی به موارد فساد اقتصادی هم نقل نشست اصحاب رسانه با رئیس دستگاه قضا هم بود و حجت الاسلام رئیسی اطمینان داد در برخورد با مفاسد اقتصادی، خط قرمزی وجود ندارد. در پرونده‌های مختلف که به هر حال قدرتشون زیاده، ما رسانه‌یی‌ها رو هم گاهی تهدید می‌کنند. به انحاء مختلف از تطمیع شروع می‌شه تا تهدید».

آخوند رسایی از دلواپسان نظام مدیر هفته‌نامه حکومتی ۹دی گفت: «شما اگر همه اون سه تا معضل رو حل بکنید اما با دانه درشتها نتونید برخورد بکنید،‌ یا افکار عمومی این احساس رو پیدا نکنه».

آخوند رئیسی در پاسخ رسایی گفت: « فرقی بین دانه درشت و دانه ریز نمی‌کنه، بعضی از دانه ریزا رو هم باید برخورد کرد، به‌خاطر دانه درشت از دانه ریز بخوایم بگذریم، نه! هم دانه ریزا رو برخورد می‌کنیم هم دانه درشتها رو».

 

در نمایش مبارزه با فساد، که با کارگردانی رئیسی جلاد در جریان است، رسانه‌های حکومتی از نامهٔ بیش از ۲۸۰۰تن از ایادی و دژخیمان رژیم در نامه‌یی به رئیسی جلاد، به‌اصطلاح پیشنهادات خود دربارهٔ مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، به او ارائه کردند.

«مبارزه با فساد و اجرای عدالت، نیازمند تصمیم‌گیریهای بزرگ، ۲۸۰۰تن بسیجی و انقلابی در نامه به رئیس قوة قضاییه مطالبات خودشون رو در رابطه با مبارزه با فساد و رانت و اجرای عدالت مطرح کردند.

در این نامه با اشاره به این‌که استقرار عدالت و مبارزه با فساد در گام دوم نیازمند تصمیمات بزرگ و عدالت گستری و احیای حقوق عامه، کام مردم را شیرین می‌شود، آمده» (تلویزیون شبکه ۲رژیم ۱خرداد ۹۸)

در این نامه ضمن انشانویسی مبتذل و به هم بافتن کلیاتی در باب خوبی‌ عدالت و بدی فساد، علت روی آوردن نظام به این نمایش مسخره و تکراری برملا شده است؛ آنجا که هشدار می‌دهد: «اگر دست مفسدان و سوء‌استفاده ‌کنندگان از امکانات بیت المال قطع نشود و اگر امتیازطلبان و زیاده ‌خواهان پرمدّعا و انحصارجو، طرد نشوند، سرمایه‌ گذار و تولیدکننده و اشتغال‌ طلب، همه احساس ناامنی و نومیدی خواهند کرد و افرادی از آنان به استفاده از راه‌های نامشروع و غیرقانونی تشویق خواهند شد».

نمایش مبارزه با فساد آن قدر مسخره است که حتی رسانه‌های خود رژیم هم آن را تخطئه می‌کنند.

از جمله روزنامهٔ حکومتی همدلی (اول خرداد) طی مطلبی با عنوان «اژدهای اختلاس هنوز هم سر دارد و هم دم» به تکراری بودن و بی‌نتیجه بودن این نمایش که صرفاً به‌منظور فریب مردم است اشاره کرده و می‌نویسد:‌ « داستان اختلاس در ایران، به‌دلیل تکرار مداوم در ۳۰سال اخیر و پیگیری آن از سوی مقامهای قضایی و در نهایت انتشار چند و چون آن در روزنامه‌ها و رسانه‌های مختلف، انگار هم قبح خود را از دست داده است و هم آن که برای مردم به امری عادی تبدیل شده است».

این روزنامهٔ حکومتی سپس با طرح این سؤال که «چرا سر این اژدها بریده نمی‌شود و حتی دم آن را هم نمی‌توانند قیچی کنند؟». خود به آن این‌گونه پاسخ می‌دهد: «فساد اقتصادی به بخش جدایی‌ناپذیر مدیریتها تبدیل شده است».

البته این روزنامه حکومتی اگر می‌خواست دقیق‌تر بنویسد باید می‌نوشت ساختار اقتصادی این نظام بر فساد و رانت سوار است و به‌قول مهره‌های همین رژیم فساد نهادینه و سیستماتیک است. به عبارت دیگر خانه از پای بست ویران است.‍

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات