728 x 90

نگاهی به‌کارنامهٔ نظام ولایت در سال۹۸؛ از سیل تا کرونا(۲)

از سیل تا کرونا در ایران
از سیل تا کرونا در ایران

در قسمت نخست این نوشتار،‌کارنامهٔ سیاه نظام ولایت فقیه را در سال ۹۸مورد بررسی اجمالی قرار داده و به محورهای سیل ویرانگر، پایان معافیت ۶ماهه نفتی به ۸کشور از جانب آمریکا و تشدید تحریم‌ها و هم‌چنین بالا رفتن قیمت بنزین و قیام آبان‌ماه پرداختیم. اکنون می‌خواهیم سایر محورها را در قسمت دوم و پایانی پی بگیریم.

 

۵-ورود به لیست سیاه اف.ای.تی.اف

در مهرماه سال جاری اف.ای.تی.اف در هشداری آخرین ‌مهلت را برای قبول ۲کنوانسیون پالرمو و سی اف تی به رژیم آخوندی داد. مبارزه با پول‌شویی و عدم‌حمایت از سازمانهای تروریستی محتوای این ۲کنوانسیون را تشکیل می‌دهند. رژیم بعد از ۳سال وعده ‌و وعید به این ارگان و وقت‌گذرانی نتوانست بر اختلافات داخلی خود برای گرفتن یک تصمیم واحد بر سر پذیرش کنوانسیون‌ها دست پیدا کند و این لایحه دولتی که در مجلس هم به تصویب رسیده بود مدت‌های مدید در اتاق‌های بایگانی مجمع تشخیص مصلحت ماند و خاک‌خورد تا این‌که این بار اف.ای.تی.اف بعد از ۴بار مهلت دادن و مماشات کردن، تهدید خود را عملی نمود و رژیم آخوندی را در لیست سیاه گروه ویژه مالی برد.

کمترین تأثیرات این لیست، زیر ذره‌بین بردن تراکنش‌های بانکی رژیم از این تاریخ به بعد است. در حال حاضر به‌دلیل قرار گرفتن رژیم در همین لیست سیاه، هر بانکی که وارد تبادلات پولی با رژیم می‌شود، می‌بایست که نسبت به مبدأ و مقصد پول‌های رژیم اطلاعات کافی داشته باشد تا خود متهم به کمک به تبادلات مالی مشکوک، پول‌شویی و یا کمک به گروهای تروریستی نشود.

 

۶-اقدامات تروریستی در عراق و سقوط هواپیمای اکراینی در ایران

در دیماه ۹۸اقدامات تروریستی رژیم از طریق گروه‌های نیابتی‌اش در عراق‌ علیه آمریکا و اقدام به سفارت‌گیری آن بی‌جواب باقی نماند. در کشمکش‌هایی که چند روز بعد به‌وجود آمد، آمریکا پاسدار سلیمانی و ابومهدی مهندس را هدف قرارداد و از بین برد حادثه‌یی که تعادل خامنه‌ای را بهم زد. در واقع بزرگ‌ترین زمینه برای شروع یک جنگ تمام‌عیار ایجاد شد؛ اما رژیم آخوندی که به‌شدت هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی در وضعیت بحرانی به‌سر می‌برد، با اطلاع قبلی به یک موشک‌پرانی اکتفا کرد تا به خیال خودش «انتقام بزرگ»!‌ را عملی کرده باشد. این قدرت‌نمایی پوشالی بدون گرفتن هیچ تلفات جانی از طرف آمریکایی به پایان رسید. با ساقط کردن هواپیمای اوکراینی به‌وسیله شلیک پدافند موشکی سپاه پاسداران و پنهان‌کاری حول سقوط آن، رژیم خود را در وضعیت بن‌بست قرارداد و مجدداً افکار عمومی را علیه خودش برانگیخت و همین باعث ایجاد جرقه یک قیام اما این‌بار از جانب دانشجویان شد، آنان شعار ‌دادند: «این‌ همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت ـ سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند».

 

۷-بالا رفتن نرخ ارز

نرخ ارز خارجی به‌دلیل بی‌ثبات بودن ارزش ریال و موج‌های سیاسی و اقتصادی پی‌درپی به‌طور مستمر تحت تأثیر قرار گرفت و قیمت آن با وجود ترفندهای مختلفی که از طرف بانک مرکزی به‌کار گرفته می‌شد تا در سقف ۱۲هزار تومان بماند به بالای ۱۵هزار تومان رسید.

به‌طور مثال با بالا رفتن نرخ ارز در آذرماه بانک مرکزی با گذاشتن ضوابط و محدودیت تراکنش‌ها و محدودیت خرید، توانست قیمت ارز را پایین بکشد اما بعد از برگشت مجدد به لیست اف.ای.تی.اف قیمت دلار به کانال ۱۵هزار ۷۵۰تومان برگشت.

 

۷-بیلان اقتصاد رژیم در سالی که گذشت

تحولات اقتصادی ایران در پایان سال ۹۸چنان به‌حالت وخامت کشیده شده است که دیگر با هیچ آمار و ارقام‌سازی اصلاح‌پذیر نمی‌شود؛ چرا که به اعتراف منابع داخلی رژیم و اذعان نهادهای مستقل بین‌المللی رشد اقتصادی به پایین‌تر از مدار صفر درجه نیز رسیده است و در پایین‌ترین نقطه خود در دوره اخیر است و نزدیک به ۷درصد رشد منفی را نشان می‌دهد. این رشد منفی یک دهن‌کجی به خامنه‌ای است که در ابتدای سال ۹۸گفت: «امسال باید تولیداتمان رشد کند.»

روزنامه دنیای اقتصاد در ۲۸اسفند ۹۸این‌گونه خلاصه‌ای از وضعیت اقتصاد ایران را در سال ۹۸بیان می‌کند: «طبیعتا با انتشار آمارهای تفصیلی می‌توان با دقت بیشتری تحولات شاخصهای اقتصادی سال ۱۳۹۸را مورد بررسی و تحلیل قرارداد؛ با این‌حال آمار مقدماتی مرکز آمار ایران، نشان می‌دهد رشد اقتصادی ۹ماهه سال ۹۸، برابر با منفی ۶/ ۷درصد بوده است و رشد اقتصادی بدون نفت نیز رقمی منفی و نزدیک به صفر بوده است.»

 

۸- نمایش انتخابات خامنه‌ای

خامنه‌ای که نمایش مفتضح انتخاباتش را به‌سلامتی مردم ترجیح داد، به اعتراف بسیاری از مهره‌ها و رسانه‌های نظامش، شکست سختی خورد. اعلام شرکت ۴۲درصد برای رژیمی که همیشه ارقامی بالای ۶۰درصد را اعلام می‌کرد بیانگر تحریم بی‌نظیر مردم ایران نسبت به این نمایش مهوع بود. گذشته از این‌که این آمار هم تقلبی بود اما خامنه‌ای به‌ناگزیر با پذیرش این‌که نزدیک ۶۰درصد مردم ایران نظام او را نمی‌خواهند، بر نفرت اجتماعی از نظام فاسد ولایت فقیه مهر تأیید گذاشت.

 

۹-ویروس کرونا و ایزوله‌شدن ایران و از بین رفتن صادرات

رژیم آخوندی که با شیوع ویروس کرونا در چین، با فرصت‌طلبی سیاسی خواست که با نزدیکی به چین، از حمایت‌های سیاسی این قدرت جهانی در معادلات سیاسی- اقتصادی جهان برخوردار شود، آن‌قدر در این موضوع پیش رفت که خود تبدیل به کانون پخش ویروس در جهان گشت و ویروس را از ایران به چندین کشور دنیا نیز ارسال کرد؛ اما جنایت بزرگ‌تری که رژیم به آن دست زد، کتمان کردن ورود ویروس از ابتدای بهمن‌ماه سال ۹۸به داخل کشور تا انتهای آن به‌دلیل نمایشات ۲۲بهمن و انتخابات بود. نتیجه این پنهان‌کاری برای مردم فاجعه‌بار بود و اکنون میزان قربانیان این بیماری در ایران روزبه‌روز به‌صورت تصاعدی بالا می‌رود؛ اما تأثیرات ورود کرونا به کشور تنها به همین نقطه ختم نشد و به صادرات کشور هم ضربه اساسی وارد آورد. کشورهای همسایه از همان روزهای اول مرزهای خود را بر روی ایران بستند. بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه با ایران، صادرات قطره‌چکانی رژیم به این کشورها را نیز مسدود کرد. در نتیجه صادرات حاکمیت آخوندی به عراق و ترکیه و افغانستان متوقف شد. عراق ماهیانه ۶۵۰میلیون دلار و ترکیه نیز ۴۰۰میلیون دلار از ایران کالا وارد می‌کردند. ۴۰درصد از صادرات و ۲۵درصد از واردات کشور از طریق همین کشورهای همسایه صورت می‌گرفت. هم‌چنین به‌علت شیوع کرونا، آسیب‌های اقتصادی وارده بر صنف‌ها و مشاغل گوناگون زیاد و گسترده است: رستوران‌داران، سلف‌سرویس‌ها، کافه‌ها، سفره‌خانه‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و تورهای مسافرتی، هتل‌داران، مراکز فرهنگی و تفریحی مانند سینما و تئاتر در خط مقدم این بحران قرار دارند.

 

۱۰-بودجه‌ای که با حکم حکومتی رأی آورد

در تب‌وتاب هجوم ویروس کرونا که باعث جان باختن چند هزار ایرانی تاکنون شده است موضوع بررسی بودجه ۹۹دولت روحانی در مجلس خود تبدیل به یک افتضاح سیاسی شد و حتی طرفداران روحانی هم به آن رأی مثبت ندادند. خامنه‌ای برای خواباندن بحران و از سرگذراندن این بودجهٔ بادکنکی، حکم حکومتی صادر کرد و با دور زدن مجلس ارتجاع، لایحه بودجه را به شورای نگهبان فرستاد. در نهایت این بودجه با یک رفت‌و برگشت دیگر از شورای نگهبان به‌صورت تشریفاتی به کمیسیون تلفیق رفت و به تصویب رسید.

مداخله این‌چنینی خامنه‌ای در رابطه با مجلس که خود بدعتی جدید بود و حتی بر اساس مصوبات قانونی خودشان بی‌پایه و غیرقانونی بود موجب اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس شد اما واقعیت پشت‌صحنه این است که ورود خامنه‌ای و دخالت در موضوع بودجه، قبل از هر چیز حاکی از وضعیت بحرانی سیاسی- اقتصادی رژیم و از کنترل خارج شدن اوضاع است.

 

سال ۹۸در یک نگاه

اگر چه سال ۹۸جز فقر و فلاکت، کشتار و مرگ‌آفرینی از سوی رژیم ولایت‌ فقیه دستاوردی برای مردم ایران نداشت. اما در طرف مقابل مردم ایران با قیام خود در آبان ماه در شهرهای شورشی و تقدیم ۱۵۰۰گل سرخ نشان دادند که قیام و خیزش استمرار دارد و خامنه‌ای و نظامش توان مهار این پتانسیل انفجاری را ندارند. نظام آخوندی دریافت که با مردم و جوانانی جنگنده و قیامی روبه‌روست که از دست آنها خلاصی نخواهند داشت. استراتژی کانون‌های شورشی راه خود را باز کرد و صحت آن در صحنه عمل به اثبات رسید.

آری کاوه‌های شورشی اراده کرده‌اند، کاخ ستم و بیداد دجالان دین‌فروش را در آتش خشم و عدالت‌خواهی خود بسوزانند و ایرانی آباد و آزاد را بر خرابه‌های آن بنا نهند. سال خجستهٔ ۹۹با بهاری شقایق‌آذین، نوید این پیروزی است.

 

خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در پیام نورویشان، سال ۹۸را در چند جمله اینچنین جمعبندی کردند:
«در سال ۹۸هفته‌یی نبود که خامنه‌ای و رژیم‌اش دچار تنشهای مرگبار نشوند. در قیامهای آبان و دی، رژیم در محاصره نارضایتی عظیم قرار گرفت. خامنه‌ای سپس بساط انتخابات قلابی را پهن کرد، اما این نمایش به‌ شکست‌خورده‌ترین خیمه‌شب‌بازی سیاسی رژیم تبدیل شد.
هلاکت سردژخیم قاسم سلیمانی تعادل رژیم را به‌هم زد،
قیام‌های مردم لبنان و عراق، آخوندها را در به‌اصطلاح عمق استراتژیک رژیم‌شان متزلزل کرد.
سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا قرار گرفت،
پتروشیمی از مهم‌ترین منابع درآمد بیت خامنه‌ای، تحریم شد،
حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و کشتار مسافران بی‌گناه، یک رسوایی جبران‌نشدنی برای آخوندها ببار آورد،
رژیم در فهرست سیاه پولشویی قرار گرفت و راه تنفس مالی‌اش هر چه بیشتر مسدود شد، صدور نفت به‌ حداقل ممکن رسید، آخوندها به‌کسری بودجه ۵۰درصدی دچار شدند و دعاوی مسخره اقتصاد به‌اصطلاح مقاومتی فرو پاشید».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات