728 x 90

از همه جا رانده و غرق در بحران - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

کرونا، بحران در راس، اذعان به بی‌راه‌حلی

روزنامه‌های حکومتی ۱۸تیر، انزوای جهانی و منطقه‌یی و داخلی رژیم و بن‌بستهایش در این عرصه‌ها کماکان از جمله موضوعات مهم هستند. اما موضوع اصلی بالا رفتن قربانی شدن هموطنانمان در اثر کرونا هست.که فقط به ذکر آمارهای دروغ حکومتی پرداخته و النهایه هم مردم را مقصر اعلام کرده‌اند. در این میان برخی باندهای مغلوب در دعوای باندی به گوشه‌هایی از واقعیت اذعان کرده‌اند.

آفتاب یزد در مورد علل شیوع کرونا: «تناقض گویی‌های مسئولان، عدم اطمینان مردم به گفته‌های آنها» را اصل دانسته و افزوده است: «مردم مجبور هستند به سرکار بروند از همین رو دولت اگر قرار است محدودیت‌هایی را ایجاد کند باید از مردم حمایت کند. وقتی این پشتوانه و حمایت نیست...

مردم به گفته‌های مسئولان اعتماد ندارند مثلا گفته می‌شود که وضعیت تهران از لحاظ کرونا بحرانی است اگر این‌طور است چرا ادارات و خیلی از جاهای دیگر را تعطیل نمی‌کنند! این سلب اعتماد از مسئولان در بسیاری از موارد زیاد دیده می‌شود».

شهروند هم نوشته است: «شاهدیم که از همکاری‌نکردن مردم گفته می‌شود،

این نوع از برخورد پاک‌کردن صورت‌مسأله است. همیشه تصور این بوده که باید گفتاردرمانی کنیم. ما این گفتاردرمانی را در مسائل دیگر هم زیاد دیده‌ایم. گفته می‌شود مردم در خانه بمانند و از رفت و آمدهای غیرضروری اجتناب کنند. کسی که مجبور به تأمین معیشتش است، این ریسک را به‌جان می‌خرد و این مسائل باید در سطح کلان بررسی شود».

از همه جا رانده و غرق در بحران

بن‌بست و شکست سیاست‌های منطقه‌یی، بین‌المللی و داخلی نظام مضمون مشترک این بحران‌هاست. اعتماد با اشاره به تحولات عراق نوشته است: «دولت دل‌انگیز همسایه،

قرار بود مصوبه خروج آمریکا را دنبال کند برعکس عمل کرده و در کمال آرامش با آمریکا دنبال پیمان و معاهده است؟! احساس نمی‌کنیم سرمان بی‌کلاه مانده؟!».

ستاره صبح به‌نقل از حسام‌الدین آشنا معاون روحانی نوشته است: «راهبرد تحمیل فشار حد‌اکثری - د‌ر صورت موفقیت- (نظام) را به‌سوی کاهش توان ملی، تمرکزگرایی بیشتر، فساد فزایند‌ه و شورشهای فراگیر خواهد راند‌».

و روزنامه شرق اظهارات عباس آخوندی وزیر پیشین در چند دولت رژیم را انعکاس داده که بر ضرورت تسلیم و مذاکره تأکید کرده و از جمله گفته است: «قیمت‌های متصاعد روزانه ناشی از تورم در کشور را ملاحظه می‌کنید که بی‌سابقه است، چون تجارت و مبادله با جهان متوقف شده است... برای حل این معضل باید مسأله مبادلات با جهان را حل کنیم، تجارت با دنیا را حل کنیم، موضوع FATF و برجام را حل کنیم. شما می‌گویید که ما چهارراه مبادلات جهانی هستیم اما چهارراه را بسته‌اید و انتظار دارید معضل ترافیکی به‌وجود نیاید؟».

جالب است که در میان سگ‌دعواها، نقش مجلس آخوندی به‌قدری لو رفته است که روزنامه‌های باند خامنه‌ای هم آنها را مضحکه کرده‌اند. سیاست روز از جمله نوشته است:

یک نماینده مجلس با عصبانیت از هم‌صنفهای خودش گلایه کرده که چرا پیشنهاد داده‌اند که "فراکسیون عدس و سیر"در خانه ملت تأسیس شود. در همین راستا"ننجون"با انتقاد شدیداللحن از این نماینده معترض به الباقی نمایندگانی که عجالتاً در"راس امور" به‌سر می‌برند پیشنهاد می‌دهد که فراکسیونهای زیر را هم راه‌اندازی کنند.

الف) فراکسیون گلابی و شربت به‌لیمو

ب) فراکسیون فلافل لبنانی

ج) فراکسیون سیخ و سنگ و ترویج فرهنگ معتادا نمی‌گیرند

د) فراکسیون چرت عصرانه و قیلوله‌ٔ بی‌دغدغه

ه) فراکسیون انچوچک و دانه‌های گیاهی دیگر

و) فراکسیون حفظ حقوق پانداهای شرق چین

ز) فراکسیون شیرپسته و معجون مخصوص