728 x 90

واردات واکسن و غارتگران حکومتی

واکسن کرونا
واکسن کرونا

مهره‌ها و کارشناسان حکومتی بارها اعتراف کرده‌اند که اصلی‌ترین مشکل اقتصاد ایران فساد نهادینه و سیستماتیک حکومتی است. یعنی در حاکمیت آخوندی هیچ موضوعی روی میز نمی‌آید مگر این‌که موضوع اختلاس و چپاول قرار بگیرد.

موضوع واکسن هم از این قاعده مستنثنی نیست. دادن اجازه واردات واکسن به بخش خصوصی نیز در همین دستگاه غارتگری است.

واضح است که واکسن تنها راه‌حل کرونا و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن است، اما واکسن کرونا مانند بقیه ضروریات زندگی در ایران تبدیل به یک آرزوی محال برای مردم ایران شده است.

در زمینه پیشرفت بسیار کند روند واکسیناسیون در حاکمیت آخوندها خبرگزاری حکومتی ایرنا نوشت: «بیش از ۱۳ماه از شیوع کرونا در ایران می‌گذرد و با وجود شروع واکسیناسیون عمومی در بسیاری از کشورها، در ایران هنوز کادر درمان هم نتوانسته‌اند به‌طور کامل واکسینه شوند. گفته می‌شود میزان واکسیناسیون در ایران به یک درصد هم نرسیده است» (ایرنا ۲۱فروردین۱۴۰۰).

روزنامه آفتاب یزد ۲۵فروردین۱۴۰۰ به‌نقل از مدیر بخش خاورمیانه صندوق بین‌المللی پول درباره روند کند واکسیناسیون در ایران نوشت شوربختانه ایران از نظر کارزار واکسیناسیون کووید۱۹ در منطقه هم‌چنان یکی از ضعیف‌ترین کشورهاست، به‌طوری که در این کشور تاکنون تنها حدود یک درصد از جمعیت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند!

در زمینه پیشرفت واکسیناسیون در کشورهایی از منطقه و عدم پیشرفت آن در ایران روزنامه رسالت نوشت: «وقتی حسین کرمان‌پور، مدیرکل روابط عمومی نظام پزشکی می‌گوید؛ «چند صدهزار واکسن وارد شده در مقابل جمعیت میلیونی ایران میزان قابل توجهی نیست»، باید نیم نگاهی به همسایگانمان داشته باشیم. کشورهایی مثل ترکیه با ۱۵میلیون و امارات که بیخ گوش ماست با بیش از هشت میلیون دوز تزریق در صدر ایستاده‌اند و یا قطر با ۷۴۰هزار دوز در رتبه بعدی جای دارد، اما علت عدم توفیق ما از چند منظر قابل تحلیل است» (رسالت ۱۶فروردین۱۴۰۰).

رژیم نه تنها هیچ تلاشی برای مقابله با کرونا نکرد، بلکه زمانی که تولید کنندگان واکسن کرونا از کشورها خواستار مشارکت در مراحل مختلف آزمایش شدند وزیر بهداشت رژیم ادعا کرد: «واکسن پدیده‌یی نیست که بشریت را از بحران نجات دهد ما نخواهیم گذاشت ملت شریف ایران موش آزمایشگاهی هیچ کشوری بشود» (سایت مشرق ۲۳ آذر۹۹).

چند ماه بعد هم با دستور ممنوعیت ورود واکسن معتبر از سوی خامنه‌ای، صحبت از واکسن کوبایی شد که هنوز در مراحل آزمایش بود و قرار بود که روی مردم ایران آزمایش شود.

بنابراین شکی نیست که رژیم ایران و مهره‌های آن کوچکترین اهمیتی به جان مردم نمی‌دهند.

کرونا و موضوع واکسن تبدیل به اهرمی در دست حاکمیت برای کنترل جامعه شده است.

اما اکنون اضافه بر این موضوعات روحانی کیسه دیگری هم برای واکسن دوخته است.

او روز ۱۱فروردین درباره وارد کردن واکسن توسط بخش خصوصی گفت: «هر بخش خصوصی با ارز نیمایی می‌تواند واکسن را وارد کند و بیاورند و در بیمارستانهای خصوصی و دولتی و هرجا که وزارت بهداشت و درمان می‌گوید مناسب هست آنجا این تزریقات انجام بگیرد». سپس سازمان غذا و دارو نیز به شرکت‌های خصوصی برای این کار فراخوان داد.

روحانی روز ۲۵فروردین بار دیگر بر وارد کردن واکسن توسط بخش خصوصی تأکید کرد: «در این شرایط وارد کردن واکسن به‌عنوان یک وظیفه هست هر شرکت خصوصی هر بیمارستان هر مؤسسه هر کس می‌تواند از هر کجا واکسن وارد بکند واکسن‌هایی که البته مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان ما هست بیاورد با ارز نیمایی هر مقدار هست بیاید در مردم پخش بشود قیمتش هم قیمت زیادی نیست خود واکسن قیمت زیادی ندارد با ارز نیمایی هم چیزی نمی‌شود با حمل و نقلش و مخارجی که برای تزریق هم هست عدد بالایی نمی‌شود» (تلویزیون شبکه خبر۲۵ فروردین۱۴۰۰).

اما بنا به‌گفته وارد کنندگان دارو واکسن کرونا به شرکت‌های خصوصی داده نمی‌شود، و خرید و فروش واکسن کرونا به‌دلیل اهمیت و موضوعات امنیتی آن تنها در انحصار دولتها است و شرکت‌های فروش واکسن نیز تنها با دولتها طرف قرارداد می‌شوند.

بر اساس گزارش روزنامه حکومتی جهان صنعت حتی واکسنهای روسی که در کره جنوبی ساخته می‌شود نیز در اختیار صندوق توسعه ملی روسیه است و به بخش خصوصی واگذارنمی‌شود.

این ممنوعیت را بهتر از هر کسی روحانی می‌داند اما با این حال برای واردات واکسن فراخوان داد، دلیل آن چه بود؟

روزنامه جهان صنعت در ادامه گزارش خود به‌نقل از یکی تولید کنندگان دارو نوشت: «دولت فراخوان تهیه واکسن روسی را داد که ردگم کنی کند و واکسن‌هایی که خودش وارد کرده را به مردم بفروشد... حال بر اساس اطلاعات من قرار است واکسنهای اصلی که به قیمت ۸۰میلیون تومان در ناصرخسرو موجود است به قیمت کمتری مانند۱۰ میلیون تومان در داروخانه به‌صورت قانونی بفروشند» (جهان صنعت ۱۶فروردین۱۴۰۰).

بنابراین واردات واکسن از طرف رژیم ایران با هیچ مانعی روبه‌رو نیست، بهانه تحریم‌ها نیز فقط وسیله‌ای است تا با آن از کرونا و واکسن استفاده امنیتی و اقتصادی بکند.

بر اساس اعتراف این تولید کننده دارو حاکمیت با ترفند واردات واکسن توسط بخش خصوصی در حقیقت زمینه را برای فروش آن از سوی حاکمیت فراهم می‌کند.

روزنامه حکومتی جهان صنعت ۲۳فروردین۱۴۰۰ نوشت: «آنجا که در تمام کشورها دولت درگیر است یعنی واکسن زدن و برای تضمین جامع بودن پوشش وجود دولت لازم است، می‌گویند بخش خصوصی درگیر شود. بعد در کشور سرمایه‌داری آمریکا واکسن مجانی است. اینجا می‌گویند در ناصرخسرو قیمت‌های نجومی مطرح است».

واقعیت این است که واکسن هم موضوعی شده برای چپاول حاکمیت و دلالان وابسته به آن.

سیاست قطره چکانی وارد کردن واکسن و واکسیناسیون مردم هم بیشتر به یک نمایش شبیه است تا به یک اقدام جدی در جهت درمان مردم و رفع بحران کرونا از کشور.

این دلیل اصلی عدم توفیق در تهیه واکسن و واکسیناسیون در حاکمیت آخوندی است و این در شرایطی است که تزریق واکسن به‌صورت همگانی و رایگان حق همه مردم است و هیچ کشوری بابت آن پولی از شهروندانش دریافت نمی‌کند.

رژیم ایران در بن‌بست سیاسی و اقتصادی فراتر از گرانی بنزین به جان مردم ایران چشم دوخته است. اما آیا این جنایت آشکار از سوی مردم بی‌پاسخ می‌ماند؟