728 x 90

پیام‌های بیستمین سالگرد افشای نطنز در کنفرانس واشنگتن

کنفرانس واشنگتن ـ‌ مرداد ۱۴۰۱
کنفرانس واشنگتن ـ‌ مرداد ۱۴۰۱

یک مقدمه و اشاره به پیشینهٔ موضوع

پروژهٔ مخرب، ماجراجویانه، ضد‌مردمی و ضدایرانی رژیم آخوندها، از همان سالهای اول و به‌طور مشخص از سال۱۳۷۰ از سوی مقاومت افشا شد، اما دو سایت اصلی رژیم یعنی سایت نطنز و اراک ـ که از سال‌ها پیش توسط رژیم مخفی شده بود ـ در تابستان سال۸۱ توسط شورای ملی مقاومت ایران برملا گردید و از آن پس بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت‌های غیرقانونی این رژیم را زیر نظر گرفت. در نیمه آذر سال۸۲ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اذعان کرد که بدون روشنگریهای مقاومت ایران، وقوف جامعه بین‌المللی به این پنهان‌کاریها میسر نبود. سخنگوی آژانس گفت: «ایران در حال انجام آزمایشهای متعددی بود. آنها به‌عنوان مثال تنها چیزی کمتر از یک گرم پلوتونیوم را به‌دست آورده بودند و از چند دستگاه سانتریفوژ استفاده می‌کردند. برای بازرسان، بدون این‌که اطلاعاتی در این مورد داشته باشند، کشف این آزمایشها ساده نبود، چرا که ایران کشور بسیار بزرگی است و هرقدر هم کار بازرسی دقیق انجام می‌شد، لزوماً نمی‌شد انتظار داشت که این موارد کشف شوند. ما به اطلاعات نیاز داشتیم و در نهایت از طریق یک گروه مخالف ایرانی، که به‌عنوان مثال در مورد تجهیزات نطنز و اراک اطلاعات دادند، این اطلاعات را به‌دست آوردیم. از ماه اوت بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دنبال‌کردن این اطلاعات گام‌به‌گام پیش رفت و در مورد یافته‌ها از ایران توضیح خواست و جزء جزء این معما را کشف کرد» (بی.بی.سی۱۵آذر۸۲)

کنفرانس مقاومت ایران و پیام‌های آن

۲۰سال از آن افشاگری مهم و سرنوشت‌ساز گذشت. مقاومت ایران به‌مناسبت بیستمین سالگرد آن، کنفرانسی را به تاریخ ۲۶مرداد ۱۴۰۱ در هتل ویلارد اینترکانتیننتال واشنگتن برگزار کرد. شخصیت‌های مهمی در این کنفرانس شرکت کردند در میان آنها از جمله می‌توان جان بولتون سفیر سابق آمریکا در ملل متحد و مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، سناتور جوزف لیبرمن کاندید سابق معاونت ریاست جمهوری، اولی هاینونن معاون سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ژنرال چاک والد جانشین سابق فرماندهی ناتو، رابرت جوزف معاون سابق وزیر خارجه در امور امنیت بین‌المللی و کنترل تسلیحات اشاره کرد. برگزاری این کنفرانس چند پیام موازی را به بیرون ساطع می‌کند.

 

۱ـ کنفرانس در شرایطی برگزار شد که پس از مذاکرات عدیده و در پایان ضرب‌الاجل، هنوز بین اروپا و آمریکا از یک‌سو و فاشیسم دینی از سوی دیگر توافقی بر سر برجام حاصل نشده است.

۲ـ برخی از شخصیت‌های شرکت‌کننده در این کنفراس به صراحت گفتند که افشاگری سایت‌های اصلی رژیم آنان را شگفت‌زده کرد.

سناتور جوزف لیبرمن کاندید سابق معاونت ریاست جمهوری:

«آنچه شورای ملی مقاومت و کنفرانسی که علیرضا جعفرزاده برگزار کرد واقعاً فوق‌العاده بود. آژانس‌های اطلاعاتی ما و کشورهای متحدمان نتوانسته بودند این کار را بکنند.

یک نهاد غیردولتی بود که این کار را کرد و چیزهایی را افشا کرد که ما در کنگره انتظارش را نداشتیم و اصلاً اطلاعاتش را نداشتیم و این برای من واقعاً فوق‌العاده بود که چنین سازمان و مقاومتی شگفتی‌آور است با حمایت گسترده و قابل توجه در داخل ایران گزارشی را که علیرضا منتشر کرد توسط افرادی که در داخل ایران بودند تحقیق شده بود».

اولی هاینونن معاون سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«بعد از کنفرانس علیرضا جعفرزاده همه شگفت‌زده شدیم ولی ما برخی جنبه‌های برنامه اتمی ایران را می‌دانستیم ولی این موردی که گفته بود متفاوت بود. تصاویر ماهواره‌یی از نطنز. چون آن زمان ما نطنز را نمی‌شناختیم در اوت ۲۰۰۱تا ۲۰۰۲ من یک نامه به سفیر ایران نوشتم و گفتم توضیح بدهید این داستان چیست اما جواب نامه را دریافت نکردیم».

این اظهارات نشان می‌دهد که کشورهای جهان نسبت به فعالیت‌های اتمی رژیم در غفلت به سر می‌برده‌اند. فراتر از آن افشاگریهای مقاومت ایران از پشت پردهٔ تلاشهای اتمی رژیم معادلات جهانی را به نفع مردم و مقاومت و به زیان فاشیسم بمب‌طلب تغییر داده است.

۳ـ پس از گذشت ۲۰سال از این افشاگری، اثبات می‌شود که تحلیل‌ها و مواضع مقاومت ایران در مورد فعالیت‌های اتمی رژیم دقیق بوده است. این تحلیل‌ها و مواضع می‌گفتند که رژیم با فریبکاری و خرید وقت به‌دنبال رسیدن به بمب اتمی است نه استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی. فعالیت‌های اتمی آن موضوعیتی جز تولید سلاح اتمی ندارد. تولید این سلاح در خدمت تضمین بقای حکومت ولایت فقیه است.

 

اگر افشاگریهای مقاومت نبود

به‌راستی اگر افشاگریها و اقدامات مقاومت ایران نبود، امروزه وضعیت به‌گونه‌یی دیگر رقم می‌خورد. بی‌تردید خامنه‌ای برای حفظ رژیمش، به بمب اتمی دست‌یافته بود. به‌موازات دستیابی به بمب، تروریسم او در سطح جهانی کیفیت عوض می‌کرد.

بی‌تردید همان‌طور که امروز جهان به گوشه‌یی از نقش کارساز مقاومت ایران اذعان می‌کند، روزی در برابر شرافت، آزادیخواهی، وظیفه‌شناسی، صلح‌دوستی مجاهدین سر تعظیم فرود خواهد آورد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b4c31196-1cfc-400a-870e-39b8f857fba0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات