728 x 90

کرونای ولایت در انتظار شورش تهیدستان - مروری بر رسانه‌های حکومتی

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی ۱۸فروردین موضوع مشترک مذاکرات برجامی رژیم در روز قبل در وین است که تنها نقطه مشترک آنها در مضمون این است که تا این نقطه به نتیجهٔ مطلوب رژیم نرسیده است. در کنار آن خبرهای مربوط به کرونا جلب توجه می‌کند که به‌رغم مقصر جلو دادن مردم برخی روزنامه‌ها گوشه‌یی از واقعیت را اذعان کرده و نسبت به انفجار خشم مردم هشدار داده‌اند.

کرونای ولایت در انتظار شورش تهیدستان

«مسئولانی که در واکسیناسیون پرستاران کوتاهی کرده‌اند، باید پاسخگو باشند» این حرفهای دبیرکل خانه پرستار است که تیتر روزنامه کاروکارگر شده است. این مقام حکومتی ضمن رد ادعای دولت روحانی در مورد واکسینه کردن کادر درمانی گفته است: «مرگ پرستاران به‌دلیل ابتلا به کرونا در بیشتر نقاط جهان به صفر رسیده اما در ایران هم‌چنان قربانی می‌گیرد».

«مردم قربانی بی‌تدبیریها» عنوان مطلبی است از جهان صنعت که به‌نقل از متخصصان حکومتی به نقش دولت و نظام در همه‌گیر کردن کرونا و قربانی شدن مردم اذعان کرده و نوشته است: «آنها هیچ‌گونه استراتژی روشنی برای برون‌رفت از این وضعیت ندارند. وزارت بهداشت همان‌طور که در درمان هیچ کار کارشناسانه‌ای نکرد در مابقی وظایفش هم اهمال کرده است... روحانی تنها به فکر ریاست است و بس».

فرهیختگان از باند خامنه‌ای ضمن بررسی جوانب پذیرش یا رد fatf در مجمع تشخیص مصلحت نظام، به‌نقل از احمد توکلی نسبت به انباشت مطالبات مردم هشدار داده و نوشته است: «نباید خود را فریب دهیم، در طول ۴۰سال گذشته ما هیچ‌گاه از این میزان فعلی پایین‌تر نبوده‌ایم و اکنون در حداقل‌ترین میزان ممکن از نظر اعتماد مردم به حکومت قرار داریم. من در آبان‌ماه و پیش از آن اتفاقات عنوان کردم که باید کارت هوشمند و سبد غذا و بهداشت به مردم بدهید و این نیازها را تضمین کنید، و اگر نکنید باید منتظر شورش تهیدستان باشید. اکنون هم می‌گویم خطر بیشتر است، ولی کرونا در حال حاضر مانع است».

«از سال در نمی‌شیم» عنوان مطلبی است در آرمان، که در معنی این اصطلاح نوشته است: «در سال‌هایی که نان قوت لایموت‌مان بود، همین که خُم گندم از حد معمول خود پایین‌تر می‌رفت، مادرم به وحشت می‌افتاد و روی‌مان تشر می‌زد که کمتر بخوریم! بعد با چهره‌ای اندوه‌ناک می‌گفت؛ امسال از سال در نمی‌شیم! منظورش این بود که سال را به پایان نمی‌رسانیم و از گرسنگی هلاک می‌شویم». در ادامه هم با قیاس بحرانهای اجتماعی – اقتصادی به فضای انفجاری جامعه اشاره کرده و افزوده است: «درماندگی در اداره روزمره زندگی و ترس از آینده بسیاری از ایرانیان را سرشار از خشم و غضب کرده است. حوصله شنیدن هیچ حرفی را ندارند و به هیچ حرفی هم اعتماد نمی‌کنند. فقط نفرین می‌کنند. تهدیدهای خشونت‌بار می‌کنند. عواقب این شرایط کاملاً هویداست. هویداتر از شتر بر نردبان!» در انتها نتیجه گرفته« با این اوضاع بعید می‌دانم از سال در بشیم!».

چشم انداز تیره برای نظام در آب گل‌آلود وین!

در حالی که اغلب روزنامه‌های باند مغلوب به‌نقل از کارشناسان حکومتی با پیش‌بینی تداوم تحریم‌ها نظام را بازندهٔ این مذاکرات می‌دانند روزنامه‌های باند ولی‌فقیه باند روحانی را برای سازش و خوراندن جام‌زهر دیگری به نظام مورد حمله قرار داده‌اند. از فضای مایوس باند مغلوب شروع می‌کنیم. «آمریکا و آینده تحریم‌ها» عنوان مطلبی است در روزنامه آرمان که به‌نقل از یک تحلیل گر مسائل آمریکا نوشته است: «(نظام) اگر کلمه به کلمه برجام را رعایت کند و تمام شرایطی که آمریکایی‌ها طلب کرده را اجابت کند، برداشتن تحریم‌ها دور از انتظار است».

«ادامه گفت و گوهای تکراری و بی‌حاصل» هم عنوان گویای مطلبی در جهان صنعت است که نوشته: «گمان می‌رود نشست‌های (نظام) و ۱+۴ فقط وقت‌گذرانی و گفتگوهای بی‌حاصل باشد چرا که هم (نظام) می‌داند از چه چیز باید محافظت کند و هم اروپا و آمریکا می‌دانند که چه چیزی را باید از چنگ (نظام) بیرون آورند.

«چرا گره می‌زنند؟» تیتر سرمقاله سیاست روز از باند دلواپسان خامنه‌ای است که با اشاره به حرف علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی که گفته: گرانی مرغ تقصیر تحریم‌هاست» نوشته است: «ضعف‌ها، ‌ناتوانی‌ها و بی‌تدبیریها در این زمینه دخیل نیست؟ دولت هم‌چنان در انتظار محصول گلابی و سیب برجام است به همین خاطر با وجود بدعهدی و عهدشکنی آمریکا و اروپا در اجرای تعهدات برجامی خود، چشم امید به نتایج نشست وین دوخته است».

« ماهیگیری از آب گل‌آلود وین» تیتر روزنامه رسالت از باند مؤتلفه است که نوشته «نشست کمیسیون برجام در وین، اتفاقی که برای گعده همیشه منتظر بهانه‌یی تازه بود» . و در ادامه افزوده «به نظر می‌رسد پالس داخلی برای تأکید حضور آمریکا در این نشست و برقراری گفتگو در مورد برجام و لغو تحریم‌ها، یک هدف انتخاباتی است».