728 x 90

کهکشان۱۴۰۰، آینه قدرت و حقانیت آلترناتیو مردمی

گردهمایی جهانی ایران آزاد
گردهمایی جهانی ایران آزاد

کهکشان ۱۴۰۰ که یک رژه بزرگ سیاسی بود، شور و اشتیاق آزادیخواهی و عزم و جزم ملتی را برای سرنگونی رژیم آخوندی به نمایش گذاشت.

گردهمایی جهانی ایران آزاد به‌عنوان «بزرگ‌ترین گردهمایی اینترنتی جهان» همراه با برجسته‌ترین شخصیتهای سیاسی و با شرکت هزار کانون شورشی از داخل کشور در ارتباط زنده اشرف۳ با۵۰ هزار نقطه در۱۰۶ کشور جهان، برگ جدیدی از تعادل‌قوای مقاومت ایران در برابر رژیم بحران‌زده و در بن‌بست آخوندی را در برابر چشم جهانیان قرار داد.

تلویزیون فاکس نیوز ۱۱ژوئیه ۲۰۲۱ در گزارشی اعلام کرد: «آنچه مشاهده کردیم بخشی از نمایش قدرت سه روزه جهانی است که خواستار سرنگونی رژیم می‌شود که توسط جنبش اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران سازماندهی شده که به رهبری مریم رجوی است... به‌طور قابل تحسینی حدود ۱۰۰۰ عضو جنبش مقاومت نیز از داخل ایران (به این برنامه) پیوسته بودند».

 

مهم‌ترین گردهمایی مقاومت ایران ـ ۲۰۲۱

روزنامه السیاسه کویت ۹ ژوئیه ۲۰۲۱، کهکشان ۱۴۰۰ را از مهم‌ترین اجلاس سالانه مقاومت ایران قلمداد کرد و نوشت: «گردهمایی جهانی ایران آزاد هجدهمین گردهمایی بزرگ مقاومت ایران و مهم‌ترین تجمع مقاومت ایران طی سالیان اخیر قلمداد می‌شود. شایان یادآوریست که عوامل متعدد زیر به این گردهمایی اهمیت مضاعف می‌دهد:

۱ـ ضعف استبداد دینی و بحران انحصار طلبی مطلق (با انتصاب رئیسی).
۲ـ وضعیت انفجاری جامعه ایران و تعمیق صف بندی‌ها.
۳ـ شرایط [انزوای] منطقه‌یی و بین‌المللی رژیم.
۴ـ موقعیت رو به اعتلای مقاومت ایران».

 

کهکشان ۱۴۰۰ تصویری متفاوت از ایران فردا

عرب نیوز ۱۲ژوئیه۲۰۲۱ در گزارشی از شرکت شخصیتهای سیاسی در گردهمایی مقاومت ایران و تصویری از ایران فردا نوشت: «رهبران سیاسی فعلی و پیشین دخالت مستقیم رئیسی در قتل هزاران زندانی سیاسی را برجسته کردند. این رهبران خواستار تغییر رژیم در جمهوری اسلامی شدند. شورای ملی مقاومت حامی یک ایران مبتنی بر ”سلیقه آحاد جامعه و غیراتمی“ است که بسیاری از سخنرانان حین گردهمایی متعهد به حمایت از آن شدند».

روزنامه یورپین‌تایمز ۲۱تیر۱۴۰۰، در گزارشی از دومین روز گردهمایی با عنوان "استراتژی اتمی، موشک و جلاد محتوم به شکست است"، نوشت: «اجلاس سه روزه جهانی ایران آزاد ـ۲۰۲۱ با حضور ۱۵ هیأت پارلمانی در دومین روز خود برگزار شد... این هیئتها بر همبستگی مردم کشورهای خود با مقاومت ایران برای آزادی و حاکمیت مردم تأکید کردند. آنها از برنامه ده ماده‌ای خانم رجوی برای آینده ایران حمایت کردند، که خواستار جمهوری دمکراتیک، صلح‌آمیز و غیرهسته‌یی مبتنی بر جدایی دین از دولت و همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان خود است».

تلویزیون الحره ۲۱تیر۱۴۰۰ در مورد "پایان موفقیت‌آمیز گردهمایی سه روزه کهکشان ایران آزاد ۲۰۲۱"، گزارش کرد: «گردهمایی سالیانه اپوزیسیون ایران که روز دوشنبه در آلبانی به کار خود پایان داد چهره ایرانی دیگر که اپوزیسیون به آن فرامی‌خواند را ترسیم کرد. ایرانی دمکراتیک، کثرت‌گرا و آزاد که از حکومت ملاها و دستان آلوده‌شان به سرکوب و کشتار در منطقه بیزار است».

 

قدرت کهکشان ۱۴۰۰ و ضعف رژیم آخوندی

تلویزیون الحره با اشاره به ضعف رژیم در رابطه با کهکشان نوشت: «این‌که اپوزیسیون لمس می‌کند که در انتصاب، ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور که متهم به کشتار دهها هزار زندانی سیاسی در دهه هشتاد می‌باشد علامتی از ضعف رژیمی در لبه سرنگونی دیده می‌شود. و به آرمانهای تغییر، آهنگی جدید می‌دهد» (تلویزیون الحره ـ۲۱ تیر۱۴۰۰).

خبرگزاری فرانسه۱۰ژوئیه ۱۴۰۰ در انعکاسی از کهکشان نوشت: «مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران در کنفرانسی که از حیث وسعت، بی‌سابقه بود، ابراهیم رئیسی را به‌عنوان "دژخیم"رژیمی که انتخابش نشان‌دهنده ضعف آن بود، شدیداً زیر ضرب برد. رجوی افزود: «انتخاب رئیسی نشان داد که خامنه‌ای می‌خواهد"هم‌زمان با تهدیدها"صفوف خود را متحد[منقبض] کند و قدرت را حفظ کند."اما آنها قبر خودشان را حفر کرده‌اند. آنها مانند عقربی هستند که هنگام محاصره شعله‌های آتش خود را نیش می‌زنند... تاریخ انقضای این دیکتاتوری دینی فرا رسیده است».

 

سایت ایندیپندنت آنلاین۲۰تیر۱۴۰۰در گزارشی با عنوان "نیروهای اپوزیسیون ایران با متحدان دو حزبی در گردهمایی سالانه در واشنگتن زور بازو نشان دادند"، نوشت: «بیش از ۱۰۰۰نفر قانونگذاران از کشورهای مختلف در این مراسم پرحضور شرکت داشتند».

روزنامه النهار - لبنان ۱۹تیر۱۴۰۰، در گزارشی از قدرت سرنگون کنندهٔ مقاومت و آلترناتیو نوشت: «مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا خواستار "درک درستی از تلاش برای بازگرداندن ایران به جایگاه شایسته خود در تاریخ"شد و گفت:"مبارزه اصلی در خیابان‌ها و مساجد و در اذهان ایرانیان است و مردم و مخالفان سازمان‌یافته که به‌دنبال آزادی و دموکراسی هستند در یکطرف و تمامیت رژیم در طرف دیگر قرار دارد. " من افتخار می‌کنم که اکنون بیش از یک دهه است در سمت درست این نبرد بوده‌ام».

 

گردهمایی ۱۴۰۰و رژیمی نامشروع و ایزوله

سایت عرب ویکلی۱۲ژوئیه۲۰۲۱، گردهمایی امسال را به‌دلیل «حضور سیاستمداران پرستاره» نشان‌دهنده میزان منزوی بودن حکومت آخوندی در غرب داست و نوشت: «دولت ایران از حضور سیاستمداران ارشد اروپایی و آمریکایی در گردهمایی در حمایت از یک گروه اپوزیسیون که مدتهاست درصدد براندازی حاکمان مذهبی ایران است، خشمگین شده است. تهران از اظهارات تند سیاستمداران غربی و میزان انزوایی که در اروپا و آمریکا با آن روبه‌رو است خشمگین است»، «یانشا نخست‌وزیر اسلوونی گفت: «مردم ایران سزاوار دموکراسی، آزادی و حقوق‌بشر هستند و باید توسط جامعه جهانی حمایت قاطعانه داشته باشند».

واشنگتن تایمز۲۰تیر۱۴۰۰ در مطلبی با عنوان "سخنرانیهای اجلاس ایران آزاد، رژیم را آشفته و خشمگین می‌کند" نوشت: «وزیر امور خارجه، مایک پمپئو و گروهی از مقامات پیشین و قانون گذاران فعلی از کشورهای مختلف جهان در یک گردهمایی اینترنتی گفتند که رژیم تهران ضعیف، نامشروع و ناشایست بوده و مورد خواست جهان نیست. یانسا[نخست وزیر اسلونی] یکی از چندین مقام دولتی است که در حال حاضر در قدرت هستند و مستقیماً در گردهمایی سه روزه سخنرانی کردند، می‌باشد».

سایت خبرگزاری فرانسه ۱۰ژوئیه ۲۰۲۱به‌نقل سخنرانی مایک پمپئو در گردهمایی نوشت: ”حکومت مذهبی ایران در ضعیف‌ترین نقطه خود در ۴۰سال حیات آن قرار دارد“ «پمپئو به اروپا هشدار داد که با رئیسی مذاکره نکند گفت: هر گونه توافق با رئیسی توافق با یک قاتل دستجمعی است».

 

وجه ممیزه کهکشان۱۴۰۰، حضور هزار کانون شورشی

تلویزیون الحره ۲۱تیر۱۴۰۰، در گزارشی از حضور کانون‌های شورشی و نقش سازمانیافتگی در اعتلای مقاومت، نوشت: «اپوزیسیون هم‌چنین کلیپ‌هایی را ارائه می‌دهد که حمایتهایی رشد یابنده از سازمان اپوزیسیون مجاهدین خلق در داخل ایران را نشان می‌دهد و این چیزی است که تصاویر رهبر این سازمان یعنی مریم رجوی که فعالان با برافراشتن آن سرکوب حاکمیت را کنار زده و عرشش را تهدید می‌کند از آن سخن می‌گوید».

سایت العین‌الاخباریه (ابوظلبی) ۱۰ژوئیه ۲۰۲۱ با اشاره به سخنرانی تعدادی از کانون‌های شورشی و اعلام آمادگی آنها برای سرنگونی در این اجلاس نوشت: «در ابتدای این اجلاس، پیام‌های تصویری از بیش از ۱۰۰۰ عضو کانون‌های‌شورشی مجاهدین از قلب میهن در زنجیر و از میان فضای اختناق و سرکوب آخوندی بر روی لد اسکرین به نمایش گذاشته شد، که طی آنها جوانان شورشی بر آمادگی خود برای سرنگونی دیکتاتوری مذهبی تأکید کردند. ارتباط زنده و سخنرانی تعدادی از اعضای کانون‌های‌شورشی شرکت‌کنندگان در اجلاس را به‌شدت تحت تاثیر قرار داد».

روزنامه مکه ـ سعودی ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۱ نوشت: «در آغاز کنفرانس، پیام های ویدئویی بیش از هزار نفر از اعضای کانون‌های شورشی از هواداران مجاهدین خلق، نشان داده شد، آنها با وجود ظلم و آزار و اذیت آخوندها، از طریق آنلاین پیام دادند. جوانان در پیام‌های ویدئویی خود آمادگی خود را برای سرنگونی دیکتاتوری در ایران تأکید کردند».

روزنامه السیاسه کویت ۹ ژوئیه ۲۰۲۱ نوشت: «اعلام مؤسسان پنجم ارتش آزادیبخش ملی ایران و پخش تصاویر دهها تن از کانون‌های شورشی شجاع که هر یک از آنها سلاحی در دست داشتند و از آقای مسعود رجوی خواستار عضویت در مؤسسان پنجم ارتش آزادیبخش ملی ایران بوده و سوگند می‌خوردند، دلیل بر اقتدار مقاومت مردم ایران و جایگاه والای آنست. ضمن این‌که تصاویر فوق به جامعه سرکوب شده ایران شوک وارد ساخت».

 

جنبش دادخواهی و محاکمه رئیسی

وجه مشترک سخنرانی شخصیت‌های شرکت‌کننده در اجلاس امسال دست گذاشتن روی نقش ابراهیم رئیسی در قتل‌عام ۶۷ بود.

خبرگزاری فرانسه ۲۱تیر اعلام کرد: «مریم رجوی از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی خواست که قتل‌عام ۱۹۸۸ را به‌عنوان نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت به‌رسمیت بشناسد و شورای امنیت سازمان ملل باید ترتیبات حسابرسی و محاکمه بین‌المللی سردمداران رژیم آخوندی، به‌ویژه خامنه‌ای، آخوند رئیسی و اژه‌ای را به‌جرم ارتکاب نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت فراهم کند. سازمان ملل نباید رئیسی را در اجلاس آتی مجمع عمومی بپذیرد».

روزنامه عکاظ عربستان۱۲ژوئیه ۲۰۲۱ در گزارشی از روز سوم گردهمایی با عنوان حقوق‌بشر و دادخواهی نوشت: «رئیس‌جمهور شورای ملی مقاومت ایران مریم رجوی، ابراهیم رئیسی، را به‌دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی در سال۱۹۸۸ "جلاد و خونخوار" توصیف نمود و گفت: «او (رئیسی) مجرم است و به‌عنوان یکی از بالاترین مقام‌های قضایی رژیم، در چهار‌ دهه گذشته نقش تعیین‌کننده در اعدام و کشتار فرزندان مردم ایران داشته است. او مجرم است، زیرا در زمره سران رژیمی است که به کشتار ۱۵۰۰جوان در قیام آبان دست‌زده که محققان می‌گویند عدد واقعی ۳ برابر بیشتر است. »...
«مایک پمپئو گفت: «ایالات متحده باید پیش قدم شود تا رئیسی را برای جنایت علیه بشریت مورد حسابرسی قرار دهد، هر گونه مراوده با رئیسی به‌معنای مراوده با قتل‌عام کننده است. ما باید این را برای متحدان خود در اروپا و آسیا هم روشن کنیم. تا آنها هم او را مورد حسابرسی قرار دهند» (تلویزیون فاکس نیوز ۲۰تیر۱۴۰۰).
نخست وزیر اسلوونی یانس یانشا گفت: ”جهان در ۳۳سال گذشته، قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۱۹۸۸ را فراموش کرده است. این باید تغییر کند. به‌ویژه از آنجایی که عفو بین‌الملل، ابراهیم رئیسی را به‌دلیل نقش وی در این کشتار به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده است» (سایت رادیو فرانسه، فارسی ـ۲۰تیر۱۴۰۰).
سایت عرب نیوز ۲۱تیر۱۴۰۰نوشت: «کاسپاروف اقدامات غربی در قبال ایران را نکوهش کرد و گفت: «چگونه جهان آزاد، دنیای دموکراسی‌هایی که ظاهراً برای زندگی انسان ارزش قائل هستند، با یک رژیم قاتل مذاکره می‌کند؟».

 

سخن آخر

در ورای همه دجالگریهای ۴۳ساله آخوندهای دین‌فروش و اعوان و انصارشان، از توهم‌پراکنی حول «استحاله نظام مقدس» تا روضه‌خوانی برای «تمام شدن گروهک مجاهدین» و این‌که «در ایران پایگاه ندارند» و... . . اما آنچه که در سپهر سیاسی ایران از ۱۹تا۲۱تیر۱۴۰۰، درخشید؛ قدرت و حقانیت یک آلترناتیو مردمی با مواضع روشن و تأیید شده با پایگاه اجتماعی گسترده در داخل و حمایت سیاسی عظیم در خارج بود.

سایت العربیه ـ ۲۰تیر ۱۴۰۰ به‌نقل از خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران نوشت: «رهروان مصمم همین مقاومت؛ پل پیروزی به سوی آینده را می‌سازند و آزادی را از آن مردم ایران خواهند کرد».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات