728 x 90

۹۷در یک نگاه

سال ۹۷، سال بحرانهای پی‌در ‌پی برای حاکمیت آخوندی
سال ۹۷، سال بحرانهای پی‌در ‌پی برای حاکمیت آخوندی

سال ۱۳۹۷ شاید یکی از پربارترین سال‌های مبارزه مردم با حاکمیت آخوندها پس از سال‌های دهه ۶۰ باشد که در آن رژیم تحت فشار و محاصره مردم قرار گرفت.

سالی که فشار همه‌جانبه مردم باعث شد حامیان بین‌المللی رژیم از آخوندها فاصله بگیرند. امری که باعث تضعیف تصاعدی آخوندها شد.

ورود مجاهدین به فاز تهاجمی، در فقدان حمایت‌های آمریکایی‌ها و مماشات‌گران اروپایی، تقریباً تمامی معادلات سیاسی رژیم را به‌هم‌زد و تعادل‌قوا را به نفع مردم و مقاومت ایران تغییر داد.

ورود توفانی کانون‌های شورشی از دیگر رخدادهای مهم ۹۷ بود که وظیفه عمده خود را در سال ۹۸ ایفا خواهد کرد.

 

سال ۹۷ با قیام و درگیری در کارخانه پوبلین رشت و نیشکر هفت‌تپه در روز دوم فروردین آغاز شد و با درگیری سنگین و آتش‌زدن بیلبورد پاسداران رژیم در اندیمشک(ساعتهایی پیش از تحویل سال) به پایان رسید.

 

قیام‌ها و اعتراضات شهری

سال ۹۷ آکنده از قیامهای گسترده شهری(کازرون، تهران، کرج، اصفهان، خرمشهر، اهواز، اندیمشک و...) بود که در موارد متعدد به رویارویی قهرآمیز با قوای سرکوبگر رژیم راه برد.

 

اعتراضات و اعتصابات کارگری

حرکت‌های بزرگ کارگری در اراک، خوزستان، اصفهان و بسیاری نواحی راه‌آهن‌های ایران در طول سال ۹۷ از استمرار قیام مردم ایران خبر می‌داد.

 

جنبش سراسری معلمان و فرهنگیان 

در سال ۹۷ جنبش معلمان وارد مرحله جدیدی از اعتراضات سراسری شد. این قشر گسترده اجتماعی با چندین رشته اعتصاب و تحصن سراسری، واقعیت قدرت خود را به رژیم تحمیل کرد. جنبشی که پرتوان ادامه دارد.

 

اعتصاب و اعتراض اقشار مختلف

چند دور اعتصاب سراسری رانندگان کامیون، اعتصاب بازنشستگان، پرسنل کادر درمانی بیمارستانها به‌ویژه پرستاران، تظاهرات تقریباً منظم و هفتگی غارت‌شدگان از دیگر خبرهای مهم سال ۹۷ بود.

 

بحرانهای اجتماعی و اقتصادی 

گرانی، تورم و بیکاری جوانان، تعطیلی زنجیره‌ای کارخانه‌ها و صنایع و اضافه شدن به لشگر عظیم بیکاران از دیگر خبرهای مهم سال ۹۷ بود. خبری که جاری است و روزبه‌روز موارد جدیدی به آن اضافه می‌شود.

 

بحران آب و اعتراضات کشاورزان 

اوج‌گیری بحران آب و تظاهرات اعتراضی کشاورزان در اصفهان و برخی مناطق مرکزی، خوزستان و شمال‌غربی کشور(آذربایجان)، تخلیه و متروکه شدن هزاران روستا در فارس و کرمان و سیستان و بلوچستان و خراسان از دیگر خبرهای پرسر و صدای ۹۷ بود.

 

سقوط ارزش ریال 

بحران ارزی و سقوط نجومی ارزش تومان از دیگر خبرهای مهم سال ۹۷ بود که زندگی مردم را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داد. بهای دلار تا نزدیک ۲۰هزار تومان نیز افزایش یافت و پس از یک فرود و فراز موقتی در آخرین روزهای سال مجدداً در یک سیر صعودی به ۱۳هزار تومان رسید.

 

بحرانی گرانی و نایابی مواد غذایی

نایاب شدن گوشت قرمز(کیلویی ۱۲۰ تا ۱۴۰هزار تومان)، گوشت مرغ(کیلویی ۱۴هزار تومان)، کوپنی شدن برخی اقلام غذایی پایه مانند قند و شکر، گرانتر شدن پیاز نسبت به موز(دانه‌ای ۱۱۰۰تومان)، پسته دانه‌ای هزار تومان، صفی‌شدن نان در بسیاری شهرها و نایاب شدن بسیاری مواد غذایی دیگر از بدترین خبرهای آخر سال ۹۷ بود.

 

رسوایی فساد و اختلاس در سراپای نظام 

فساد، اختلاس و چپاول سرمایه‌های مردم و منابع ملی با سرعتی روز‌افزون در سال ۹۷ ادامه یافت. در آخرین مورد نجومی سال ۹۷ یک اختلاس ۷میلیارد یوریی در جنگ باندهای درونی رژیم رو شد که ناشی از اختلاف بر سر تقسیم سود حاصله از آن بود. درگیری اصلی بین مؤتلفه و سپاه و عناصری از باند اصلاح‌طلبان شناخته شده بود که رئیس دادگاه گفت اختلاس نیست، مشکل بازنگشتن سود حاصله به صندوق مورد نظر بوده! شیخ‌الاسلامی طرف قرارداد قرارگاه خاتم‌الآنبیا است همسرش مهدی خلجی مشاور پسر شاه و بنیادهای فکری آمریکایی است. ظاهراً این گروه که اینک نامشان بر زبانها افتاده یکی از کانال‌های پولشویی رژیم برای شکستن تحریم‌ها هستند، مطلبی که باند حریف فاش کرد. از این اختلاس‌ها در سال ۹۷ باز هم بود.

 

بحران درونی رژیم

از سوی دیگر بحران درونی رژیم و زمزمه حذف ریاست جمهوری، انتصاب رئیسی به منصب رئیس قوه قضاییه، بازداشت اطرافیان احمدی‌نژ‌اد(مشایی و بقایی و چند وزیر و مشاور دیگر وی به جرم اختلاس)، ریزش همزمان در سپاه و حوزه‌های آخوندی و سکولار!؟ شدن حوزه‌ها و فاصله گرفتن از باند خامنه‌ای و دست‌وپا چلفتگی خامنه‌ای در تصمیم‌گیری در قبال بحرانهایی مانند لوایح ضدپولشویی و دوگانه حرف زدن وی در این مورد تا آخرین روزهای سال از مهم‌ترین خبرهای سیاسی ۹۷ بود و نمایی از منقبض شدن بیشتر رژیم را نشان می‌داد.

 

شکست برجام و انزوای جهانی و منطقه‌ای 

در سال۹۷ با خروج آمریکا از توافق اتمی با رژیم، این توافق ضربه‌ای جدی خورد. تمام تلاش رژیم برای زنده نگذاشتن این توافق از طریق اروپا منجر به ایجاد کانال مالی اروپایی موسوم به «اینس تکس» در انتهای سال شد که خامنه‌ای در سخنرانی خود در شروع سال جدید بی‌فایده بودن آن را در یک جمله خلاصه کرد و گفت: «کانال مالی اروپایی یک شوخی تلخ بوده است».

در سال ۹۷ روزبه‌روز شاهد افزایش انزوای جهانی رژیم و فاصله گرفتن اروپا از رژیم در محورهای موشکی، منطقه‌ای و تروریسم و حقوق‌بشر بودیم. این تحولات رژیم را در سال ۹۷ به انزوایی بیشتر از تمامی سال‌های پیشین کشاند. کنفرانس‌ ورشو و تشکیل اولین هسته یک ائتلاف نظامی جهانی بر ضد آخوندها از بدترین خبرهای سال برای رژیم بود.

 

گسترش فعالیت‌های کانون‌های شورشی 

افزایش تصاعدی(هزاردرصدی) فعالیت کانون‌های شورشی در آخرین ماه‌های ۹۷ به‌اضافه چند حرکت مسلحانه در بلوچستان و یکی دو منطقه دیگر در غرب و جنوب کشور، از مهم‌ترین خبرهای سال ۹۷ در زمینه مقاومت بود.

 

نقش چشمگیر زنان در حرکتهای اعتراضی

میدان‌داری چشم‌گیر زنان در جریان قیام و تمامی حرکت‌های اجتماعی از دیگر تحولات سال ۹۷ بود، فعالیت‌های رزمنده زنان در مبارزه با پاسداران باطل‌السحر حرکات انحرافی بسیاری مانند «مبارزات یواشکی!» و تاکتیک‌های شکست‌خورده مشابهی شد که نمونه‌هایی از تلاش ریزشی‌های رژیم برای منحرف کردن قیام اصیل مردم در سال ۹۷ بود.

 

بن‌بست سرکوب

افزایش اعدامها و بازداشتها در سال ۹۷ نتوانست مسأله‌ای از آخوندها حل کند، رژیم ناگزیر شد در کنفرانس سالانه نیروهای سرکوبگرش(همایش سراسری امر به معروف و نهی از منکر) اعتراف کند که نیروهایش توان ایستادگی در برابر مردم را ندارند و قضیه یک امر فرهنگی است! ضمن این‌که با لبریز شدن زندانهای رژیم، خامنه‌ای ناگزیر شد شمار از زندانیان عادی را مرخص کند تا جا برای زندانیان سیاسی بیشتری آماده کند!

 

شناخته‌شدگی جهانی مقاومت ایران به‌عنوان یگانه آلترناتیو دموکراتیک فاشیسم مذهبی

افزایش اعتبار جهانی مقاومت همراه با به زاویه رانده‌شدن سیاست استعماری مماشات و تغییر سیاست در آمریکا از مرگبارترین تغییراتی بود که عرصه را بر رژیم به‌شدت تنگ کرد تا جایی‌که خامنه‌ای ناگزیر شد بارها به پاسداران و دولتمردانش رسماً و در ملأعام بگوید نترسید! واژه‌ای که دیگر سرکردگان رژیم مانند پاسدار سلامی و سعید قاسمی و... دیگران هم بارها آن را به زبان آوردند.

ثبیت اشرف ۳ به‌عنوان یک وزنه تعادل جدید در رابطه با سیاست ایران بار دیگر وزن مجاهدین و ارتش‌ آزادیبخش ملی را به تمام جهانیان نشان داد.

سال ۹۷ سال رژه آلترناتیو‌های جعلی و دست‌ساز رژیم و استعمار هم بود، شعبده‌ای که نهایتاً با تسلط نسبی کانون‌های شورشی بر عرصه فعالیت‌های میدانی در داخل کشور باطل شد. اکنون تنها کسانی می‌توانند درباره ایران و سرنوشت سیاسی ایران اقدام کنند که در خیابان‌ها، کارخانه‌ها و مراکز آموزشی کشور نیروهایشان فعال باشند کاری که کانون‌های شورشی دست‌اندرکار آن هستند و هیچ رقیب دیگری در شجاعت و فدا و آمادگی برای پرداخت بهای آزای ندارند.

 

راه پیش‌رو 

اکنون جهان(به‌استثنای چند کشور انگشت‌شمار) همراه با تقریباً تمامی کشورهای منطقه(به‌استثنای سوریه و تا حدی عراق و لبنان و یمن) در کنار آمریکا و اروپا در مقابل سیاست‌های اتمی، موشکی، منطقه‌ای و تروریستی رژیم و همچنین نقض حقوق‌بشر توسط آخوندها صف‌آرایی کرده‌اند، وضعیتی که یک فرصت تاریخی است و تاکنون وجود نداشته. امری که تنها با پشتکار مقاومت ایران به‌وجود آمد و نتیجه راهی است که مجاهدین گشودند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات