728 x 90

وحشت «سه مرجع» رژیم از «سه قلوهای افسانه‌یی» یا برجامهای بعدی

شمخانی - روحانی - لاریجانی
شمخانی - روحانی - لاریجانی
در اظهارات مقامات و مهره‌ها و در مطالب رسانه‌های حکومتی از باند ولی‌فقیه ارتجاع بسیار در مورد «بدعهدی» آمریکا و این‌که «اروپا هم مثل آمریکا است» می خوانیم و می‌شنویم. اما این‌که یکی پا پیش بگذارد و راه‌حلی جلوی نظام بگذارد، حاشا و کلا. البته دور از جان باند روحانی و شرکای سیاسیش که بی‌دریغ مسیر زهرخوران را در شب تار نظام چراغان می‌کنند تا عظمای ره گم کرده و دلواپسانش به‌ سر منزل مقصود رهنمون شده و همه با هم به دامان «کدخدا» بیاویزند و از شر طناب تحریمها بر گلوی نظام دمی بیاسایند.

اما در مواضع باند علی خامنه‌ای تنها چیزی که در میان ابراز دلواپسیها دیده می‌شود یکی «توهم» و «کدخدا زدگی» باند رقیب و دیگری وضعیت بن‌بست نظام است.

یک روزنامه وابسته به سپاه پاسداران نوشته است: «گستردگی اقدامات ضدایرانی توسط اروپا و دولت و کنگره آمریکا در حالی است که سه مرجع مجلس شورای اسلامی، دولت (دستگاه دیپلماسی) و شورای عالی امنیت ملی (کمیته نظارت بر اجرای برجام) تحرک حداقلی برای پاسخ دهی متقابل نداشته و اگر جلساتی را برگزار کرده، نتایج و تصمیمات این جلسات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد» (جوان-14آذر).

این روزنامه حکومتی علت در گل ماندگی «سه مرجع» نظام را اینگونه توصیف کرده است: «عدم تحرک سه مرجع موردنظر می‌تواند به دو دلیل صورت گرفته باشد؛ نخست، تصمیم‌گیران حاضر در مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی حفظ برجام با وضعیت کنونی را یک اولویت دانسته و ضرورتی نمی‌بینند تا نسبت به نقض آن واکنش مناسبی از خود نشان دهند، دلیل دوم اشراف تصمیم‌گیران به این مسأله که با توجه به متن برجام و روند حل و فصل اختلافات ناشی از برجام (چهارگانه حل و فصل اختلافات) ایران نه تنها نمی‌تواند شکایت از نقض و عدم اجرای تعهدات را از مسیر، کمیسیون مشترک برجام (سطح معاونین وزرا)، کمیسیون برجام (سطح وزرا)، هیأت سه نفره و شورای امنیت سازمان ملل، به نتیجه برساند بلکه طرح شکایت در این چهارگانه می‌تواند منجر به بازگشت پذیری تحریم‌ها و احیای شش قطعنامه گذشته شورای امنیت بینجامد». روزنامه وابسته به سپاه پاسداران در پایان یادآوری کرده که «مکانیسم موسوم به ماشه از دلایلی مهم است که در صورت شکایت ایران به مراجع چهارگانه علیه ایران به‌کار گرفته خواهد شد و به همین دلیل است که مراجع سه‌گانه داخلی رغبتی برای طرح شکایت از خود نشان نمی‌دهند».

این همان وضعیت «نه راه پس، نه راه پیش» است. از همین روست که فشارهای جهانی هم روی رژیم روزافزون شده است.

خبرگزاری پاسداران در روز 13آذر خبر داد « «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه در نشست خبری مشترک همراه با «زیگمار گابریل» همتای آلمانی خود اعلام کرد: «ما دیدگاه مشترکی را در لزوم عدم پیگیری برنامه ساخت موشکهای بالستیک از سوی ایران و دست کشیدن این کشور از توطئه چینی‌ در منطقه داریم».

خبرگزاری حکومتی ایرنا وابسته به باند روحانی هم روز ۱۳آذر نوشت: «دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: (رژیم) ایران به توسعه توانایی‌های موشکی و آزمایش موشکهای جدید ادامه می‌دهد و این البته موجب نگرانی همه متحدان ناتو به‌خصوص متحدان اروپایی ماست زیرا آنها در محدوده برد موشکهای (رژیم) ایران هستند».

خبرگزاری حکومتی آریا هم در ۱۳آذر نوشته است: «کنگره آمریکا بر آن است ضمن حفظ برجام زمینه‌های فعال سازی سناریوی سه قلوهای افسانه‌ای را ایجاد کند. که این سه قلوها عبارتند از برنامه موشکی ایران، حمایت ایران از تروریسم و دخالت منطقه‌ای تهران و موضوع حقوق‌بشر. آنچه که برای آمریکا مطرح است ایجاد یک فضای مدیریت تحریمهای فلج کننده برای تضعیف ایران و سپس استفاده از این ضعف در جهت هدف گذاری استراتژیک رئیس‌جمهور آمریکا یعنی انتقال رویکرد آمریکا از تغییر رفتار به تغییر رژیم در ایران می‌باشد».

واکنش رژیم به این موج فزاینده تحریمها و جبهه متحدجهانی علیه رژیم چیزی در حد فحشهای بچه‌گانه یا روضه برجام بوده است. مثلاً قاسمی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم در واکنش به اظهارات مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا گفته است: «انتساب جمهوری اسلامی ایران به تجاوزگری و افراط‌گرایی از سوی مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا، در واقع واکنش توأم با ناراحتی، سرخوردگی و افسردگی مقامات آمریکایی در قبال تلاشهای ایران در مقابله با تروریسم بوده و آنان را متوسل به بهانه‌های واهی علیه جمهوری اسلامی ایران کرده است». (خبرگزاری سپاه پاسداران 13آذر)

و جهانگیری معاون آخوند روحانی روضهٴ از دست رفتن برجام می‌خواند و می‌گوید: «برجام یک توافق بین‌المللی است که پس از سالها مذاکره و گفتگو حاصل شده اما آمریکایی‌ها بی‌جهت در اجرای آن محدودیت ایجاد می‌کنند و تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض این توافق بین‌المللی را دارد، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به برجام جلوگیری کند» (خبرگزاری حکومتی آریا- 13آذر).

در این هنگامه که سه مرجع نظام (مجلس آخوندی، دولت و شورای عالی امنیت رژیم) به قول روزنامه سپاه پاسداران ناگزیر از سکوت هستند و خامنه‌ای هم آرد به دهان گرفته لام تا کام وارد این «معقولات» نمی‌شود سه قلوهای جامعه جهانی به‌صورت سه جام‌زهر موشکی، منطقه‌یی و حقوق‌بشر در برابر نظام قرار گرفته است. آیا رژیم راهی برای نخوردن زهر و خرید زمان مثل دوران خوش مماشات با دولتهای پیشین آمریکا و اتحادیه اروپا و مذاکرات کش دار جلیلی با کاترین اشتون برای رژیم فراهم می‌شود؟ یا ناگزیر از خوردن زهر می‌شود. برق تحریمهای در پیش رو می‌گوید زمان به نفع رژیم نیست. از یک سو تحریمهای کاتسا در راه است از سوی دیگر مقاومت سازمانیافته‌یی که از هفتاد تله مرگبار رژیم و حامیانش به سلامت عبور کرده و چون گرزی گران در دستهای مردم ایران بالا رفته و آماده فرود آوردن ضربه نهایی است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات