728 x 90

بیانیهٴ ترامپ؛ آثار و پیامدها

سخن روز
سخن روز
روز جمعه 22دی رئیس‌جمهور آمریکا ضمن امضای توافق اتمی برجام تأکید کرد که «آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می‌دهد، مگر آن که کنگره و متحدان اروپایی آمریکا آن را اصلاح و تقویت کرده باشند». ترامپ منظور از اصلاح و تقویت برجام را هم در 4بند «حیاتی» که به‌صراحت «شرط ادامه برجام» نامید و تأکید کرد هر قانونی در این زمینه باید دارای این 4شرط باشد:
1- باید از رژیم ایران بخواهد اجازه بازرسی فوری از همه سایتهای مورد درخواست بازرسان بین‌المللی را بدهد.

2- تضمین کند که رژیم ایران هرگز حتی به ‌تسلیحات هسته‌یی نزدیک نخواهد شد.

3- مفاد آن تاریخ انقضا نداشته باشد و در صورت عدم پایبندی رژیم ایران به ‌هر یک از مفاد این قانون، تحریمهای هسته‌یی آمریکا به‌صورت خودکار بازگردند. سیاست من این است که همه راههای (رژیم) ایران به‌سمت سلاح اتمی را ببندم، نه فقط برای 10سال، که برای همیشه.

4- باید موشکهای دوربرد را صراحتاً غیرقابل تفکیک از تسلیحات هسته‌یی بداند و توسعه و آزمایش موشکی ایران را تحت تحریمهای شدید قرار دهد

مواد و شرایط ذکر شده همهٴ راههای فرار اتمی و ادامه برنامه موشکی را بر روی رژیم می‌بندد. به‌ گفته مقامهای کاخ سفید، ترامپ گفته است:
«صرفاً به‌خاطر موافقت متحدان اروپایی که قول داده‌اند کاستیهای توافق اتمی با ایران را اصلاح کنند. این آخرین فرصت است. در صورتی که چنین اقدامی انجام نشود، ایالات متحده بار دیگر تعلیق تحریمها را به‌منظور پایبندی به‌توافق، تمدید نخواهد کرد و اگر در هر زمانی حس کنم که چنین توافقی در افق نیست، فوراً از آن کنار خواهم کشید». (1)

در صورت نقض هر کدام از این 4بند «حیاتی» تحریم‌ها به‌صورت خودکار برمی‌گردد. ترامپ با این اقدام، اروپایی‌ها را برای تحمیل برجام‌های بعدی به‌جان رژیم انداخت و حالا این کشورهای اروپایی هستند که برای حفظ برجام، رژیم را که در تنگنای تحریم‌ها در آستانة‌ خفگی است، بایستی پای میز مذاکره و به‌قول خامنه‌ای «تنازل بی‌پایان» بیاورند.

روزنامه حکومتی آرمان (23دی) در مطلبی با عنوان «برجام قطره چکانی ترامپ» نوشت:
«هدف ترامپ شکل دادن برجام در قالبی است که به ‌عاملی بین‌المللی برای فشار بر ایران و کنترل برنامه هسته‌یی ایران تبدیل شود ولی مزایایی از برجام به ‌ایران داده نشود و به ‌عبارتی تحریم زدایی صورت نگیرد. لذا ضمن این‌که هم‌چون گذشته سعی می‌کند تمام کارشکنی‌ها در خصوص رفع تحریم‌های ایران صورت بگیرد در عین‌حال تحریم‌های تازه‌یی را در حوزه‌های ادعایی حقوق‌بشری، تروریسم و موشکی و غیره شکل می‌دهد تا کماکان ایران در کانون هدف حفظ شود».

همزمان با اعلام تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در مورد برجام، وزارت خزانه‌داری آمریکا هم 14شخصیت حقیقی و حقوقی را به ‌لیست افراد تحت تحریم خود اضافه کرد. مهمترین فردی که اسمش در این لیست به‌چشم می‌خورد، آخوند صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه خامنه‌ای است. وزیر خزانه‌داری آمریکا ضمن اعلام تحریمهای جدید، خاطرنشان کرد که آمریکا در مقابل تداوم بی‌عدالتی و نقض حقوق‌بشر در ایران، ساکت نخواهند ماند. استیو منوچین گفت: «صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه به‌دلیل نقض حقوق‌بشر و حقوق شهروندان ایران از جمله افرادی که تنها به‌خاطر استفاده از حقشان یعنی آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز زندانی شده‌اند، مورد تحریم قرار گرفته است».

البته تحریم آخوند صادق لاریجانی برای رژیم خیلی سخت بود و وزارت‌خارجه رژیم طی بیانیه‌یی در پاسخ به ‌بیانیهٴ کاخ سفید، نسبت به‌ این موضوع به‌شدت واکنش نشان داده و آن را عبور از خط قرمز خواند:
علت بهم‌ریختگی و واکنش سریع رژیم به‌تحریم لاریجانی قبل از اهمیت شخص لاریجانی که رئیس یکی از قوای سه‌گانه است و اهمیت و جایگاه مشخصی در رژیم دارد این است که سرکوب و اعدام و در وجه معکوس آن، بحث حقوق‌بشر در این شرایط شاهرگ حیاتی رژیم محسوب می‌شود. وقتی دولت آمریکا در یک بیانیهٴ رسمی، بالاترین مقام قضایی رژیم و رأس دستگاه جنایت و سرکوب را هدف قرار می‌دهد پیام مشخص دارد و رژیم خوب معنای آن را می‌فهمد. به‌ویژه زمانی که در کنار او پاسدار غلامرضا ضیایی رئیس جنایتکار زندان گوهردشت کرج نیز بود که مدتی قبل زندانیان سیاسی اعتصابی در گوهردشت او را افشا کرده بودند و هم‌چنین خود زندان یا در واقع اردوگاه مرگ گوهردشت که یکی از مهم‌ترین اهرم‌های سرکوب قوه قضاییه است هم مورد تحریم قرار گرفته است. (2)

به این ترتیب اگر تاکنون بحث حقوق‌بشر تحت‌الشعاع مسألهٴ موشکی و دخالتهای منطقه‌یی رژیم قرار داشت و از اولویت برخوردار نبود، اکنون به‌ یمن قیام سراسری مردم ایران، جای شایستهٴ خود را پیدا کرده است. البته مورد توجه قرار گرفتن هرگز حاصل لطف و خیرخواهی نیست بلکه ثمرهٴ بلافصل سخت‌کوشی و پیگیری خستگی‌ناپذیر مجاهدین و مقاومت مردم ایران برای پژواک دادن صدای مردم ایران در جهان و مجامع بین‌المللی و نتیجه قیام است.

نتیجه تحریم شخصیتها و نهادهای رژیم این است که حلقه انزوا بر گردن رژیم باز هم تنگ‌تر شده و اثر جدی بر تعادل‌قوای منطقه‌یی و بین‌المللی به ‌زیان رژیم خواهد داشت و هزینهٴ معامله با رژیم را برای طرفهای معامله بیشتر خواهد کرد.

اما فراتر از تأثیرات سیاسی و اقتصادی، پیام اصلی این تحریمها حمایت از قیام ایران و محکومیت سران سرکوب رژیم است که باید طبعاً مردم را در تهاجم به‌رژیم ضدبشر مصمم‌تر از قبل می‌کند و رژیم را نیز وادار می‌کند که در روال همیشگی خود در اعدام و زندان و شکنجه ولو اندکی محتاطانه‌تر عمل کند. توقف اجرای اعدام محکومین مواد مخدر و تجدید نظر در احکام قبل اعدام و آزادی شماری از زندانیان سیاسی و رفع فیلترینگ تلگرام، از علائم همین چرخش تعادل به‌سود مردم و از نتایج بلافصل قیام است. عقب‌نشینی رژیم متقابلاً در بالا بردن روحیة مردم و تهاجم بعدی مؤثر خواهد بود.

همین چشم‌انداز است که رژیم را تا این اندازه نگران و هراسان کرده است چون می‌داند هرگونه کوتاه‌آمدن از اعدام و سرکوب که به‌منزلهٴ دم و بازدم محسوب می‌شود، مترادف مرگ است.

زیرنویس: ــــــــــــــــــــــــــــــــ
1ـ سایت صدای آمریکا ـ 24دی
2 ـ بیانیهٴ زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در سی‌امین روز اعتصاب ـ 7شهریور 96.