728 x 90

تحقیقات به سبک اصلاح طلبی

قیام سراسری مردم ایران
قیام سراسری مردم ایران
به‌طور معمول این 40ساله هرچه ملت در رابطه با مشکلات معیشتی و فقر و بیکاری و... فریاد می‌زنند و اعتراض می‌کنند و حتی خودکشی می‌کنند، نه به گوش دولت می‌رود و نه مجلس و نه قضاییه رژیم. فقط در مقاطع قیام است که آقایان را ترس و وحشت سرنگونی برمی‌دارد و یاد این میافتند که بله مردم مشکلاتی هم دارند. بنابراین روشن باشد که این بحث و فحص‌های درون نظام نه از سر حل مشکلات مردم که از سر ترس و به نوعی عقب‌نشینی است و اما نگاهی داریم به شیوه برخورد و به‌اصطلاح حل این معضلات مردم توسط مجلس و نمایندگان آن.

از شیوه‌های رایج رژیم برای عبور از بحرانها و فرونشاندن خشم توده‌ها از جنایاتش همین شیوه مکارانه «رسیدگی می‌کنیم»، «تحقیقات می‌شود»، «کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌شود» و... که در واقع پس از مدتی آبها از آسیاب افتاده و موضوع شامل مرور زمان می‌شود.

برای این‌که با این نوع تاکتیک رژیم بیشتر آشنا شویم، سری به یکی از مقالاتی که در روزنامه اعتماد در رابطه با کشتار دستگیر ‌شدگان قیام و بقول روزنامه مربوطه «خودکشی» زندانیان می‌زنیم:
«نزدیک به ٢٠ روز از آغاز اعتراضهای خیابانی معترضان به وضعیت معیشتی و اقتصادی در چندین شهر و شهرستان دور و نزدیک کشور گذشته است. ... با وجود برگزاری چندین و چند جلسه رسمی و غیررسمی، علنی و غیرعلنی تحلیلی، کارشناسی و مدیریت-برنامه‌ریزی برای شناخت ماهیت، نحوه برخورد و تحلیل کم و کیف ماوقع، هنوز افکار عمومی بیش از هر چیز با ابهامات و سوالاتی بی‌‎جواب روبه‌رو است». (نقل از روزنامه اعتماد 25دیماه)

به‌نظر شما چرا این مجلس بعد از این همه جلسه و بحث و فحص هنوز به هیچ نتیجه‌یی نرسیده؟ آیا موضوع خیلی پیچیده است؟ چرا نمی‌تواند به «ماهیت» این قیام که دارای مضمون حق‌طلبانه و مردمی است اعتراف کند؟ چرا نمی‌تواند در رابطه با «نحوه برخورد» رژیم که کشتار و دستگیری و شکنجه جوانان این مرز و بوم بود بگوید، چرا نمی‌تواند راجع به «کم و کیف» این حرکت حق‌طلبانه و اعتراضی مردم اظهارنظر کند؟ دلیل آن کاملاً مشخص است: این نماینده مجلس، یا این آقای روزنامه‌نگار، یا این آقای اصلاح‌طلب [بخوانید سوپاپ اطمینان رژیم] نمی‌خواهد به ریشه یعنی به ولی‌فقیه ارتجاع بزند، هم‌چنان خودش را به گیجی و منگی می‌زند و نمی‌گوید که بالاخره حق با کی است؟ درست است که عنوان اصلاح‌طلب را یدک می‌کشد، ولی خودش بهتر از هر کسی می‌داند که همین پست و مقام و چپاول و ارتزاقش بسته به وجود و استمرار نظام منحوس ولایت فقیه است، پس حواسش هست که به ولی‌فقیه و نظامش خشی وارد نشود.

حتی تعداد خودکشی شده‌های اخیر در زندان را هم این مجلس نمی‌تواند و بهتر است بگوییم نمی‌خواهد مشخص بگوید، مطهری می‌گوید 3کشته و بروجردی می‌گوید یک کشته بوده.

«در حالی که مطهری پیش‌تر از خودکشی ٣ نفر از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در زندان‌‎های کشور خبر داده بود، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس... گفت تاکنون تنها یک مرگ در زندانها گزارش شده است». (نقل از روزنامه اعتماد 25دیماه)

از طرفی فراکسیون امید ناپرهیزی کرده و درخواست بازدید از زندانها را داده است، ولی وقتی کار به روزنامه‌ها کشیده می‌شود طرف دل و جرأت آن را نداشته و اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. توجه کنید:
«جالب آن‌که در حالی رسانه‌ها به‌نقل از مطهری از به بن‌بست رسیدن درخواست فراکسیون امید برای بازدید از زندانها خبر دادند که مطهری پاسخی به این سؤال اشتباه نداده و صرفاً گفته بود: دقیقاً در جریان این امور نیستم» (نقل از روزنامه اعتماد 25دیماه)

نکته قابل‌توجه این‌که مجلسیها نیز با جلادان هم‌زبان شده و با کمال وقاحت کلمه خودکشی را در رابطه با شهدای قیام بر زبان می‌آورند. با این حساب دیگر چه نیازی است به تحقیقات؟ شما که از قبل و از زبان جلاد حکم خودکشی را صادر کرده‌اید. لابد می‌گویید این نظر زندانبان است، و نظر ما بعد از تحقیقات اعلام می‌شود، و در واقع وعده سرخرمن می‌دهد. به این گفته مطهری در رابطه با تحقیقات توجه کنید:
«قرار شده گزارشی دقیق در رابطه با علت خودکشی این افراد ارایه شود که هنوز چنین گزارشی تقدیم مجلس نشده است». (نقل از روزنامه اعتماد 25دیماه)

بقول معروف بزک نمیر بهار میاد... بسیار خوب ما منتظر می‌شویم تا تحقیقات انجام شود. ول شکی نداریم که تحقیقات انجام نخواهد شد و این حرفها بیشتر برای آب ریختن بر آتش خشم خلق است.

و در رابطه با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب هم می‌گوید:
«مطهری با این همه، از اظهارنظر رسمی و مستقیم درباره تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سر باز زد و تأکید کرد: گروهی از نمایندگان خواستار بازدید از زندانها شده‌اند و این مسأله قرار است در جلسه هیأت‌رئیسه مورد بررسی قرار گیرد». (نقل از روزنامه اعتماد 25دیماه)

توجه فرمودید؟ تازه «قرار است در جلسه هیأت‌رئیسه مورد بررسی قرار گیرد» به این میگن وعده سر خرمن و تاکتیک از این ستون به آن ستون فرج است.
ولی باید به این نمایندگان ضدخلق گفت اگر به هوای این هستید که مثل قیام 88 برای خودتان یک دوران 8ساله زمان بخرید، کور خوانده‌اید. نه شرایط داخلی و نه شرایط بین‌المللی و نه شرایط انقلابی جامعه هیچ‌کدام برای شما چنین فرجه‌ای را قائل نیست. قیام با همهٴ بالا پایینی‌هایش در مداری عالیتر و با رادیکالیسم و سازماندهی متکامل‌تر تا جارو کردن شما جنایتکاران چپاولگر پیش می‌رود و به‌زودی پاسخ این جنایات و مثله کردن جوانان این مرز و بوم را از همین جوانان و زنان شجاع ایران و سازمان رهبری کننده آن دریافت خواهید کرد.

با درود به شهدای قهرمان قیام ایران.
پیروز باشید
م. ایمان.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات