728 x 90

اتمام حجت ۶۰روزه وبال گردن رژیم

برجام
برجام

همان‌طور که می‌دانید روز ۱۸اردیبهشت آخوند روحانی و شورای عالی امنیت رژیم کشورهای اروپایی را تهدید کرد که اگه به خواسته‌های رژیم توجه نکنند، نظام از تعهدات برجامی‌اش گام‌به‌گام شانه خالی می‌کند و تا لغو کامل برجام پیش می‌رود. رژیم برای گام اول ۶۰روز به اروپا به‌اصطلاح فرصت داد. الان بیش از یک ماه از این مهلت گذشته و مهلت خود ساختهٔ رژیم اسباب درد سرش شده است.

یک روز بعد از اتمام‌حجت رژیم به اتحادیه اروپا، در اولین پاسخ خود با لحنی تند محاسبات رژیم را در هم ریخت. اتحادیه اروپا تأکید کرد به هیچگونه شرطی مقید نیست و از رژیم خواست به تعهدات برجامی‌اش ادامه دهد.

اکنون با نزدیک شدن پایان مهلت ۶۰روزه و ادامه بی‌اعتنایی اروپا در درون رژیم نگرانی‌ها از این‌که بعد از ۶۰روز چی؟، بالا گرفته است.

محمد جواد ابطحی عضو مجلس ارتجاع در روز ۱۹خرداد با بیان این‌که: « اروپایی‌ها به‌دلیل همراهی با آمریکا دنبال وقت کُشی هستند» گفت:« اروپایی‌ها در فکر سوزاندن فرصت هستند، متأسفانه دولت ما هم تصور می‌کند با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دیگر ترامپ روی کار نمی‌آید لذا در این اندیشه هستند که با آمریکای بدون ترامپ می‌توان برجام را پیش برد». وی در ادامه با بیان این‌که:« وقت کُشی اروپایی‌ها طبیعی است زیرا همراه آمریکا هستند و به‌رغم همه اظهارات و وعده‌ها این وقت کُشی را مدیریت می‌کنند»

وی با اذعان به شکست پروژهٔ تهدید و مهلت دو ماهه افزود:« اروپایی‌ها تا پایان فرصت ۶۰روزه گام مؤثر برای جمهوری اسلامی بر نمی‌دارند... آنها تأکید خواهند کرد که نظام برای پیشرفت کشور باید همه هستی‌ خود را در اختیار آمریکا قرار دهد».

روزنامهٔ حکومتی جهان صنعت در روز ۱۹خرداد با نگرانی از بی‌اعتنایی کشورهای طرف حساب برجام نوشت:« در یک ماه گذشته که ایران وارد فاز کاهش اجرای تعهدات هسته‌ای خود شده است، کمترین تلاش و نگرانی را در بین سه کشور اروپایی و چین و روسیه شاهد بودیم». این روزنامه افزود:« هنوز هیچ خبر جدی و امیدبخشی درباره شروع به کار عملی کانال مالی اروپا (اینس‌تکس) دیده و شنیده نمی‌شود».

این روزنامه با ناامیدی افزوده: «حتی اگر این کانال برای تبادل کالاهای اساسی فعالیتش را شروع کند، که با وجود چراغ سبز آمریکا به‌نظر نمی‌آید شرکت یا کشوری اروپایی برای این کار پیش قدم شود، دردی از ایران دوا نخواهد کرد؛ چرا که شرط ایران برای بازگشت به اجرای تعهداتش طبق برجام، تأمین نیازهایش در حوزه نفتی و بانکی است».

روزنامه حکومتی آرمان هم در مطلب مشابهی، در مورد مهلت رژیم و پیامد آن که بر سر خودش آوار خواهد شد نوشت:« با شروع کاهش تعهدات برجامی ایران، پنجره‌ای که در برابر دیپلماسی تلاش می‌شد باز بماند در حال بسته شدن است و در این مدت هیچ تلاش جدی و قابل توجهی از سوی ۱+۴برای حفظ برجام و اجرای خواست‌های ایران انجام نگرفته است و برعکس این کشورها ایران را هم‌چنان به صبوری دعوت می‌کنند».

روزنامهٔ حکومتی رویش ملت هم به دوراهی مرگ و خودکشی از ترس مرگ اذعان کرد و نوشت:« شاید از بین رفتن برجام و بازگشت تحریم‌ها و اقدامات همه‌جانبه برای ایران مضر و خطرناک باشد اما به همان میزان که تحریم‌ها اثری به‌مراتب وحشتناک‌تر از ۲۰۱۰برای ایران پیدا کرده است، تبعاًت منطقه‌ای  و امنیتی بازگشت بحران هسته‌ای نیز قابل پیش‌بینی و مدیریت نیست».

اکنون باید دید رژیم از بن‌بست خودساختهٔ مهلت ۶۰روز چطور می‌خواهد بیرون بیاید؟

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات