728 x 90

اعترافهای ناگزیر و بن‌بست رژیم در بحران کرونا

سخن روز ۲۹اسنفد۹۸
سخن روز ۲۹اسنفد۹۸

اعترافها و ضدو نقیض‌گویی ربیعی

تنها چند ساعت پس از قسم و آیه‌های روحانی در صبح چهارشنبه، مبنی بر این‌که «ما ۳۰بهمن فهمیدیم که کرونا آمده»، علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در تنگنای تلاش برای رفع و رجوع قضیه اعتراف کرد که او (ربیعی) در روز ۴بهمن نامه‌یی را از دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی در مورد کرونا به‌روحانی داده و روحانی هم در پاسخ او روز ۶بهمن آژیر را کشیده است! اما در مورد این‌که نتیجهٔ این آژیر کشیدن چه بوده؟ از ۶تا ۳۰بهمن، رژیم چه اقداماتی انجام داده؟ و به‌رغم گسترش ویروس در قم، چرا نمکی وزیر بهداشت‌ چند بار به‌صحنه آمد و وجود کرونا را تکذیب کرد؟ چرا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت روحانی گفت که به‌رغم اطلاع از وجود کرونا در قم، با تعویق انتخابات در قم مخالفت کرده؟...در هیچ‌یک از این موارد ربیعی هیچ توضیحی نداد.

 

در پاسخ به‌این سؤال که علت مخالفت دولت با قرنطینه چه بوده؟ ربیعی یک مشت پرت‌وپلا به‌هم بافت و از جواب طفره رفت.

در مورد آمار هم وقتی مورد سؤال قرار گرفت، ضمن تلاش برای رفع و رجوع قضیه، اعتراف کرد: «تعداد کشته‌ها ممکن است بیشتر باشد ولی ما در تست‌هایمان به‌آن نرسیده باشیم.. تعدادی فوت کردند ممکن است ما هم نفهمیده باشیم کرونایی بودند... ممکن است برخی از کاستیها هم تو آمارها باشد...».

در مورد پروازهای ماهان به‌چین هم ضمن آن‌که با مبهم‌گویی عمدی، گفت: «تاجمعه، تا سه‌شنبه ما یکسری پرواز در آسمان (شرکت آسمان؟؟) داشتیم، بلیت فروخته شد». و نهایتاً به‌طور متناقضی ادعا کرد که هواپیماهای مسافربری، بار جابه‌جا می‌کردند نه مسافر!

 

حرفهای ربیعی در مورد پروازهای ماهان‌ایر به‌چین هم‌چنین با اظهارات قبلی مهره‌های حکومتی در تناقض است که مدعی بودند پروازهای ماهان به‌منظور انتقال دانشجویان ایرانی از چین صورت گرفته است. اما صرف‌نظر از ضدو نقیض‌گویی‌ها، نکتهٔ مهم این است که در دو زمینهٔ مهم، ربیعی اعترافهای بسیار قابل توجهی دارد. نخست این‌که از روز ۴بهمن بحث کرونا و انتقال آن به‌ایران در رژیم مطرح بوده؛ دوم این‌که می‌پذیرد آمارهای رژیم در مود کرونا درست و واقعی نبوده است. این اظهارات ربیعی با اعتراف ناگزیر پاسدار حاجی‌زاده سرکردهٔ هوا ـ فضای سپاه قابل مقایسه است که پس از ۳روز دروغ و دغل، ناچار اعتراف کرد که هواپیمابر اثر شلیک پدافند سپاه سرنگون شده و مقامات رژیم هم از همان ابتدا در جریان قرار داشتند.

 

علت اعترافات

اکنون سؤال این است که چرا رژیم پس از یک ماه دروغ و لاپوشانی در مورد ابعاد فاجعه و پیش از آن هم قریب یک ماه کتمان وجود ویروس کرونا در کشور، حالا به‌وجوهی از واقعیت اعتراف می‌کند؟

قبل از هر چیز، پاسخ در حجم عظیم واقعیت نهفته است! ابعاد دهشتناک فاجعه آن‌قدر است که همه آن را می‌بینند و دیگر رژیم قادر نیست با دروغ و لاپوشانی آن را از انظار مخفی کند. از طرف دیگر ابعاد خشم و برانگیختگی اجتماعی از دروغگویی و پنهان‌کاری رژیم نیز چنان عمیق و گسترده است که سردمداران حکومت را مستأصل و سرآسیمه کرده است. یکی از مهره‌های باند اصلاح‌طلب به‌نام انصاری راد به‌ریشهٔ این استیصال اشاره کرده و می‌گوید: «داده‌های مطرح شده (از جانب حکومت) که مورد پذیرش (مردم) قرار نمی‌گیرد، نوعی استیصال را در دست‌اندر کاران ایجاد کرده است». وی با ذکر یک نمونه از علل بی‌اعتمادی مردم، می‌افزاید: «هنوز برای مردم مشخص نشده که چند نفر در جریان اعتراضهای دی ‌ماه۹۶یا آبان ‌ماه۹۸جان ‌باختند». یکی دیگر از اعضای مجلس رژیم به‌نام طیبه سیاوشی نیز صراحتاً گفته است: «در مورد بحران کرونا: مهار کار از دست دولت در رفته است». بخش عمدهٔ ضدو نقیض‌گویی‌های رژیم و تناقض اعلام رسمی با آنچه مدیران میانی و مقامات محلی گزارش می‌کنند، ناشی از همین بلبشوست.

 

رژیم درمانده و هراسان از خشم و برانگیختگی اجتماعی، دست به‌اقدامات نمایشی مضحکی می‌زند. از جمله مجلس ارتجاع (در روز ۲۷اسفند) در یک طرح ۳فوریتی، اختصاص ۲۰۰میلیون یورو برای مقابله با کرونا را تصویب کرد. اقدامی کاملاً مشابه و معادل اختصاص بودجه به‌نیروی قدس پس از هلاکت قاسم سلیمانی و در واکنش به‌آنچه مردم و کاربران در فضای مجازی روی این نکته انگشت گذاشته‌اند. بگذریم که اختصاص این مبلغ به‌بحران کرونا، اگر یک‌سره دروغ نباشد، در مقایسه با دهها میلیارد دلاری که سایر کشورهای آسیب دیده به این بیماری اختصاص داده‌اند، اقدامی مسخره و بیش‌از‌پیش مایهٔ ننگ رژیمی است که تمام دارایی‌ها و امکانات مردم و میهن ما را یا چپاول کرده یا در راستای اهداف و مطامع ضدملی خود، از جنگ ضدمیهنی تا پروژهٔ اتمی و موشکی تا صدور ارتجاع و تروریسم، به‌باد فنا داده است.

 

ولی‌فقیه ارتجاع باید جواب بدهد که در دفع این فاجعهٔ بزرگ که او و ایادی‌اش دامنگیر مردم ایران کرده‌اند، چرا از میلیاردها دلار اموال به‌غارت برده در ستاد اجرایی فرمان خمینی ملعون و ثروت عظیم انباشته در تعاونی‌های سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و بنیاد مستضعفان، خرج نمی‌کند؟

البته روشن است تا وقتی این نظام پلید و اهریمنی بر سریر قدرت است، نه تنها مصائب و سیه‌روزی ملت ما پایانی ندارد، بلکه دنیا و به‌خصوص خاورمیانه نیز روی صلح و آرامش نخواهد دید. از همین روست که رهبر مقاومت ایران مسعود رجوی در پیام خود خطاب به‌مردم و جوانان شورشگر میهن می‌گوید: «در هر کوی و برزن فریاد اعتراض سر دهید. ایران فریاد شعله‌ور است. بگذارید دنیا ببیند و بشنود. ببیند و بشنود که مردم ایران کرونا و آخوند نمی‌خواهند».

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات