728 x 90

اوجگیری بی‌سابقه جنگ درون نظام

جنگ قدرت ـ‌اوجگیری بی‌سابقه جنگ درون نظام
جنگ قدرت ـ‌اوجگیری بی‌سابقه جنگ درون نظام

چشم انداز تشدید تنگنای داخلی و خارجی نظام در سال ۹۸، و تشدید بحرانهای گریبانگیر آن، آتش جنگ درونی باندهای متخاصم رژیم را شعله‌ور کرده است.

در روزهای پایانی سال ۹۷جنگ وجدال بر سرقدرت آن‌چنان بالا گرفت که برخی از دلواپسان از «تسویهٔ بدون خون‌ریزی» باند روحانی دم می‌زند.

روزنامهٔ وطن امروز، تحت عنوان «پیش به سوی تولد بزرگ!» از جمله نوشته است:« عملیاتی شدن گام دوم اما منوط به تولد دوباره انقلاب است و شاه‌کلید آن، نه ارتباط با کدخدا یا هر چیز دیگر؛ است».

نویسنده مطلب این رسانه وابسته به دلواپسان در ادامه افزوده است: « انقلاب در گام دوم، خودبه‌خود از کسانی که حقوق نجومی می‌گیرند و طلبکار هم هستند، تسویه خواهد شد و بافتار جمهوریت، این تسویه را بی‌خون‌ریزی صورت خواهد داد»و« ساختار جمهوری اسلامی در ۲سال آینده، ظرفیت‌های متعدد خود را رو خواهد کرد». (وطن امروز ۲۸اسفند ۹۷)

روزنامه سیاست روز یکی دیگر از رسانه‌های این باند تحت عنوان «راه انقلاب بی‌توقف و بدون شکست» با طرح این سؤال که: « سال ۹۸را چگونه باید آغاز کنیم و ادامه دهیم؟»، به باند رقیب گوشزد کرده که « یک نکته را نباید از نظر دور داشت و آن توجه به این موضوع است که چشم امید به دست بیگانه باید برداشته شود. اگر رویکرد هم‌چنان تعامل بیشتر با اروپا باشد، نمی‌توان امید داشت که مشکلات اقتصادی کشور حل شود. توافق هسته‌یی در طول دوران خود نه تنها مشکلی را حل نکرد، بلکه باعث زاییده شدن مشکلات دیگری شد».

سیاست روز در ادامه مطلب افزوده است« کشور نیازمند یک تغییرات در برخی ساختارهای خود است، تا بتواند با نیروی جوان کارآمد، متعهد و متخصص از گردنه‌های دشوار عبور کند» این روزنامه در انتها با اشاره‌های آشکار به باند روحانی در حالی که باند خامنه‌ای را «جبهه انقلاب» نامیده افزوده است: «اکنون زمان آن رسیده است که مدیریت‌های کشور به دست جبهه انقلاب بیفتد تا با مدیریت انقلابی و جهادی، راه‌کارهای برون‌رفت از مشکلاتی که به واسطه حضور تفکرات مغایر انقلاب اسلامی ‌ایجاد شده، به کار گیرد و پیاده کند و برطرف نماید».

این روزنامه تنها راه برون‌رفت حاکمیت را در «حضور پر تحرک و پر رنگ نیروهای» باند خامنه‌ای تحت عنوان جبهه انقلاب «در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» دانسته و از آمادگی این باند برای حذف باند رقیب خبر داده و نوشته است« احساس وظیفه انقلابی اکنون با بیانیه گام دوم انقلاب در میان اردوگاه پرکار و پرتحرک جوانان انقلابی ایجاد شده».(سیاست روز ۲۷اسفند ۹۷)

کیهان خامنه‌ای در یادداشت روز خود شکست باند روحانی در برجام را تحت عنوان « غروب توهم امید به غرب»«بزرگترین دستاورد سالی که گذشت» خوانده و افزوده است: «سالی که گذشت را در حالی شروع کردیم که اغلب مسئولان کشور دچار نوعی سردرگمی استراتژیک بودند». کیهان در ادامه افزوده است:« تحریم مشکل‌زا و خسارت‌بار است اما دیوار تحریم را ذهن خلاق و پتک تلاش فرو می‌ریزد نه پشت میز مذاکره و دادن امتیاز و پرت کردن خودکار!» و در ادامه عبور از باند روحانی را فرایندی زمان بر و با هزینه زیاد ارزیابی کرده و نوشته است:« عبور از توهم امید به غرب و پایان یافتن این سراب واهی در سطح عمومی و مسئولان جامعه، فرآیندی زمان‌بر و البته با هزینه بود».(۲۷اسفند ۹۷)

اظهارات فوق بیانگراین واقعیت این است که بحران درونی رژیم به کیفیتی جدید و بسیار متفاوت با دوره‌های گذشته بالغ شده است.

کیفیتی که بحرانها به‌ویژه بحران مردم با حاکمیت را به این درجه از حدت و شدت رسانده‌، تا جایی که این رسانه‌های وابسته به باند دلواپسان با صراحت کامل موضوع حذف باند مقابل را در جریان اجرایی شدن«گام دوم انقلاب» خامنه‌ای مطرح می‌کنند.

پیش از این نیز پاسدار محمدعلی جعفری سرکرده سپاه پاسداران به صحنه آمد و در یک مصاحبه نه تنها دولت روحانی، بلکه تمامی دولتهای گذشته را زیرضرب گرفت و گفت«جریان اسلامی واقعی تاکنون در حاکمیت اجرایی کشور نبوده و این جریان بر اجرائیات کشور حاکم نبوده»اند.

به‌رغم اظهارات مهره‌ها و نوشته‌های باند دلواپسان که تلاش دارند وانمود کنند دولت روحانی و باند او باعث بن‌بست نظام و وضعیت فلاکت‌ بارکنونی‌ آن است، واقعیت این است که مشکل اصلی در حال حاضر این نیست که چه باندی دولت و زمام اجرایی را در دست داشته باشد و یا این‌که چه ساختارها و نهادهایی دست بالا را در امور به‌خصوص در امور اجرایی داشته باشند.

مشکل این است که حاکمیت در چنبره بحرانهای لاعلاج گیر کرده است و هیچ راه‌کاری برای برون‌رفت از آنها ندارد. راه حل از نظر مردم دیگر در یکی از باندهای داخلی رژیم متصور نیست. و کل حاکمیت مردود وطرد شده است.

مردم در اعتراضات و قیام‌هایشان، بی‌اعتنا به تضادهای درونی حاکمیت همه حاکمیت و در رأس آن علی خامنه‌ای را زیر ضرب تهاجم قر اردادند. حل مشکلات در گرو تغییر ساختار کل حاکمیت است که به‌دست مردم و نیروی پیشتازش همان کانون‌های شورشی و ارتش آزادی محقق خواهد شد.

 

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات