728 x 90

«برجام جاده یک طرفه برای باخت»!

جاده یک طرفه
جاده یک طرفه

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ۸سال اولین قطعنامه خود علیه رژیم را صادر کرد.

بانیان این قطعنامه کشورهای آلمان، فرانسه و انگلستان طرف قرار داد برجام بودند و این قطعنامه با رأی مثبت ۲۵کشور از اعضای شورای حکام به تصویب رسید.

تاکنون حاکمیت آخوندی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از دو سایت را نداده است در حالی که به‌دلیل فعالیت‌های مشکوک در آنها آژانس اصرار به بازرسی از آنها را دارد.

به‌دلیل جلوگیری از بازرسی از این دو سایت و فعالیت‌هایی که در آنها انجام شده، سرانجام شورای حکام قطعنامه‌یی علیه حاکمیت آخوندی صادر کرد.

به باور بسیاری از رسانه‌های حکومتی قطعنامه شورای حکام راه را برای تمدید تحریم تسلیحاتی به‌طور عملی برای مدت بیشتری باز می‌کند، و این امر باعث هراس آنها و باعث نتیجه‌گیری رسانه‌های باند خامنه‌ای در زمینه فرجام برجام، و حمله آنها به دولت روحانی به‌خصوص شخص آخوند حسن روحانی شده است.

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلستان سه کشور اروپایی طرف قرار داد برجام هم در بیانیه‌شان درباره تحریم تسلیحاتی نوشتند «تحریم‌های اتحادیه اروپا در زمینه صادرات سلاح های متعارف و فناوری موشکی تا سال۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. ما می‌خواهیم این مسأله را با هماهنگی نزدیک با روسیه و چین به‌عنوان شرکت‌کنندگان باقیمانده در برجام، و همین‌طور با سایر اعضای شورای امنیت و سایر کشورهایی که در این موضوع به‌طور جدی ذی نفع هستند، بررسی کنیم».(سایت وزارت‌خارجه آلمان ۳۰خرداد ۹۹)

موضع‌گیری این سه کشور در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی و قرار آنها بر هماهنگی نزدیک و روسیه و چین به‌عنوان اعضای برجام و سایر اعضای شورای امنیت از جمله آمریکا، بیانگر نزدیکی موضوع آنها با آمریکا است که خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم فراتر از ۱۸اکتبر ۲۰۲۰ است.

بیانیه شورای حکام و بیانیه سه کشور اروپایی طرف قرار داد برجام عملاً ضربه سنگین دیگری بر برجام از طرف آنها است.

سنگینی این ضربه بر برجام آن‌چنان است که باعث شده تا رسانه‌ها و مهره‌های حکومتی در نوشته‌ها و اظهاراتشان هراس خود را نسبت به این موضوع و پیامدهای آن برای نظام ابراز دارند.

پیامدی که یا در راستای زهرخوری بیشتر و یا در راستای تشدید تحریم‌ها و انزوای بین‌المللی بیشتر است.

در این رابطه روزنامه سپاه پاسداران (جوان) می‌نویسد: «اولین سناریو حاکی از تلاش آمریکا برای صدور قطعنامه‌یی علیه ایران از طریق نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود».(جوان ۳۱خرداد۹۹)

کیهان خامنه‌ای اصل برجام را که باند روحانی آنرا بازی برد برد در مذاکره با آمریکا و سایر کشورهای عضو برجام قلمداد می‌کردند، را زیر علامت سؤال برده و برجام را در شرایط کنونی از حیز انتفاع افتاده دانسته و نوشته است: «اکنون دیگر موضوع خروج ایران از برجام نه فقط مطرح نیست بلکه مضحک و کودکانه است! زیرا اساساً برجامی وجود خارجی ندارد که ایران از آن خارج شود و یا در آن باقی بماند».

این روزنامه باند خامنه‌ای باند روحانی و طرفداران برجام را زیر ضرب گرفته که «کاش آقایان فقط به یک نمونه از دست‌آوردهای برجام اشاره می‌کردند و یا دست‌کم یک نمونه از مفاد برجام را که به نفع آمریکا تنظیم نشده است، آدرس می‌دادند!».(کیهان ۳۱خرداد ۹۹)

همین روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «تازه‌ترین گلابی برجام» تنها راه مقابله با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در شورای حکام، و بیانیه سه کشور در زمنیه تمدید تحریم تسلیحاتی تا سال۲۰۲۳را «توقف برجام» از جانب نظام می‌داند.

نویسنده مقاله کیهان با نقل سخنان آخوند حسن روحانی که در سفر آبان سال۹۵ به اراک در مورد دست‌آوردهای برجام گفت: «درب باغ [برجام] به روی مردم باز شده است ولی عده‌یی به درب باغ آمده و می‌گویند، سیب و گلابی کجاست که می‌خواهیم میل کنیم؟ امروز این باغ که نهال‌های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است»، این سخنان را او را رد کرده و ثمرات برجام را تشبیه به «باغ آفت زده» کرده که «آفت آن تمامی ندارد»، و «تازه‌ترین گلابی آن تصویب قطعنامه تروئیکای اروپایی در شورای حکام آژانس اتمی است».

روزنامه رسالت دیگر رسانه باند خامنه‌ای «حضرت استاد برجام!» را بی‌خاصیت و قطعنامه اخیر شورای حکام را به‌مثابه این می‌داند که «پرونده هسته‌یی ایران، عملاً به دوران پیش از دولت آقای روحانی بازگشت. تنها ۷سال گذشت تا به پیشابرجام برسیم، با این تفاوت که در این مدت خسارات متعددی متوجه سرمایه‌های کشور شده که در ادامه خواهد آمد.

برخی از منتقدان، به‌اصطلاح علم فیزیک می‌گویند در ماجرای برجام، مسافت زیادی طی کرده‌ایم اما برآیند جابه‌جایی صفر بوده و به نقطه آغازین رسیده‌ایم. این تحلیل پذیرفتنی نیست. در پرونده برجام، ما به طرف‌های مذاکره تعهداتی داده‌ایم که سایه شومشان تا سال‌ها بر فعالیت‌هایمان سنگینی خواهد کرد، هفت سال ظرفیت‌های کشور در بسیاری از حوزه‌ها معطل مانده، بسیاری از حلقه‌های زنجیره غنی‌سازی و تولید انرژی متوقف یا محدودشده، خون پاک دانشمندان شهیدمان بر زمین ریخته، کار به‌جایی رسیده که حتی برای دانشمندان و صنعتگران هسته‌یی ما که در اثر تعطیلی فعالیت‌ها بیکار می‌شوند، شغل پیشنهاد کرده‌اند و خلاصه از هر جنبه که بنگریم، به عقب بازگشته‌ایم».(رسالت ۳۱خرداد ۹۹)

روزنامه رسالت در مقاله دیگری برجام را «بزرگترین خطای استراتژیک ایران (بخوانید نظام آخوندی) و «جاده یک طرفه برای باخت» می‌داند که «ضعف‌های پنهان و آشکار» آن «علیه امنیت ملی» حاکمیت آخوندی «دارد آشکارتر» می‌شود.