728 x 90

بودجه ۹۹، آتش به ‌جان و هستی مردم

سخن روز
سخن روز

آخوند روحانی روز یکشنبه ۱۷آذر به‌ مجلس ارتجاع رفت تا لایحهٔ بودجهٔ سال ۱۳۹۹ را ارائه کند. وی در سخنرانی خود این بودجه را که اساساً با تشدید فشار بر مردم سرهم‌بندی شده، بودجهٔ استقامت و مقابله با تحریم‌ها نامید. وی به‌طور مضحکی ادعا کرد: «به‌رغم تحریم توانسته‌ایم کشور را به‌خوبی اداره کنیم».

 

تشریح بودجه یا سخنرانی تبلیغاتی؟

رئیس‌جمهور آخوندها در سخنرانی خود خیلی کم به‌ خود لایحهٔ بودجه اشاره کرد و حرفهایش اساساً تبلیغاتی و شرح فواید خودش بود.

روحانی بدون هیچ اشاره‌ای به‌ قیام خونین آبان که طی آن مردم ایران در ۱۹۰شهر کشور علیه حکومت آخوندی قیام کردند و رژیم ضدبشری دست به‌ کشتاری سبعانه زد و هزاران نفر را به‌ خاک و خون کشید و بیش از ۱۲هزار نفر را دستگیر کرد، با دهن‌کجی به‌ مردم و خانواده‌های داغدار، این روزها را «ایام شعف ملت ایران و نمایندگان ملت، برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس» دانست و آن را به‌ «فال نیک» گرفت.

وی خوی ضدمردمی خود را هم‌چنین در اشاره به‌ فاجعهٔ سیل در آغاز سال جاری نمایان کرد و این فاجعه ملی را «رحمت خداوندی» نامید و گفت: «آغاز سال جاری همراه با رحمت خداوندی و بارشهای پربرکت آسمانی بود و البته مشکلاتی برای مردم در ۲۱استان ایجاد شد».

روحانی شیاد طرح و برنامهٔ رژیم برای قطع ارتباط مردم ایران با شبکهٔ جهانی ارتباطات و اینترنت را هم که رژیم برای پوشاندن جنایاتش علیه مردم ایران به‌شدت به‌ آن نیازمند است و نمونه‌اش را در جریان قیام آبان دیدیم، کوشید به‌عنوان یک دست‌آورد جلوه دهد و در همین رابطه گفت: «شبکه ملی اطلاعات را به‌گونه‌ای تقویت می‌کنیم که مردم برای رفع نیازهای خود احتیاجی به‌خارج نداشته باشند».

 

ادعاهای سراسر دروغ

سایر حرفها و ادعاهای روحانی در زمینهٔ اقتصادی به‌همین اندازه با واقعیت فاصله داشت و اغلب به‌کلی وارونه بود. وی در این وارونه‌گویی‌ها ادعا کرد که دولت او در همهٔ شاخصهای اقتصادی پیشرفت داشته است. از جمله گفت:‌ «از اسفندماه اقتصاد کشور تقریباً مسیر و راه درست خود را آغاز کرد و در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخصهای کلان اقتصادی مشاهده کردیم...».

او دربارهٔ مقطعی سخن می‌گوید که رژیم بزرگترین چپاول تاریخ ایران از تمامی مردم کشور را با کاهش ارزش پول ملی انجام داد و مردم ایران از حقوق‌بگیران تا صاحبان سرمایه‌های خرد، ناگهان و طی چند ماه دیدند که ارزش واقعی سرمایه‌ها و قدرت خرید و دستمزدهایشان به‌ یک‌چهارم کاهش یافته است. روحانی هم‌چنین با یک دروغ وقیحانه و معکوس واقعیت مدعی شد «تورم از ۵۲درصد، به‌ ۲۷درصد رسید». وی سپس در اظهارات مغشوشی وعده داد: «رشد اقتصادی که سال گذشته منفی بود، امیدواریم، علائم این‌چنین به‌ ما می‌گوید و برآوردها این است که اقتصاد منهای نفت ما امسال مثبت باشد». این در حالی است که کارشناسان خود رژیم پیش‌بینی می‌کنند با آهنگ تصاعدی نابودی تولید، رشد اقتصادی از نرخ کنونی منفی ۹.۲درصد بسا بیشتر شود.

روحانی از رشد تولیدات کشاورزی هم صحبت کرد و گفت: «حرکت دولت در زمینه کشاورزی، آب و برق صحیح بوده». اما او توضیح نداد که پس چرا وزیر کشاورزی دولت او با مطرح شدن احتمال استیضاح وی در مجلس ارتجاع، چند روز پیش استعفا داد؟

روحانی هم‌چنین بر سر کارمندان منت گذاشت که حقوق ثابت آنها در سال جاری ۲۰درصد افزایش داشته و در سال آینده هم ۱۵درصد افزایش خواهد یافت؛ در حالی که نرخ تورم توسط منابع حکومتی بیش از ۴۲درصد، عنوان شده و حقوق بگیران با کاهش قدرت خرید بیش‌از‌پیش خود مواجه خواهند شد و در نتیجه در زیر خط فقر بیش‌از‌پیش به‌قعر می‌روند.

به‌گفتهٔ تلویزیون رژیم بودجه ۹۹ بر اساس صادرات ۵۰۰هزار بشکه در روز تنظیم شده که حتی کارشناسان خود رژیم و هم‌چنین برخی از اعضای مجلس که در همان جلسه صحبت کردند، آن را به‌کلی غیرواقعی و خیالی می‌دانند.

روحانی از بیان رقم کسری بودجه خودداری کرد، اما سایت حکومتی مشرق(۱۷آذر) نوشت: «کسری بودجه ۹۹ با مالیات کشیدن از حقوق دستمزدبگیران تأمین می‌شود».

رژیم برای اخاذی از مردم و پر کردن حفرهٔ ۳۰۰هزار میلیارد تومانی، بودجه ۹۹ را اساساً بر اخاذی از مردم به‌خصوص طبقات محروم و حقوق‌بگیران که به‌اذعان خود رژیم، عموماً زیر خط فقر هستند، بنا کرده است و در این رابطه به‌ بهانه‌های سخیف متوسل شده است که یک نمونهٔ آن اخذ مالیات بر طلاق است و در واقع به‌ این ترتیب به‌ متلاشی شدن خانواده‌ها چشم دوخته است.

 

واکنش اعضای مجلس ارتجاع

دروغگویی‌ها و وارونه‌گویی‌های روحانی آن‌قدر مفتضح بود که جلسهٔ مجلس چند بار با فریادهای اعتراض برخی اعضای مجلس متشنج شد.

حاجی دلیگانی با اشاره به‌ ادعای روحانی که مابه‌التفاوت قیمت بنزین به‌ ۶۰میلیون نفر پرداخت می‌شود، در حالی‌که فریاد می‌زد و تکرار می‌کرد «چرا دروغ می‌گویند؟» خطاب به‌ روحانی گفت: «مردم عموماًً حرف‌های رئیس‌جمهور را دروغ می‌دانند، مگر خلاف آن ثابت شود چرا در صحبت امروزتان هم در مجلس حرفهایی زدید که به‌آن عمل نمی‌شود».

آخوند پژمانفر نیز خطاب به‌ روحانی گفت: «شما امروز صداقت ندارید پولی که گرفتید گفتید ما دقیقاً این پول را به‌ مردم می‌رسانیم ما امروز هیچ گزارشی (در این باره) نداریم، منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین چقدر است و این منابع به‌کجا می‌رود». وی افزود: «در این رابطه از رئیس دیوان محاسبات هم سؤال کرده و او هم گفته است که هیچ نوع مدرکی و سندی در ارتباط با این پول وجود ندارد. او نیز گفت که چرا در مورد پرداخت مابه‌التفاوت قیمت بنزین به‌ مردم دروغ می‌گویند؟».

و آخوند خدری هم با اشاره به‌ وضعیت زندگی اسفبار مردم گفت: «درآمد مردم در برابر یک کیلو گوشت منجمد سر تعظیم فرود آورده است».

واقعیت آن است که بودجهٔ سال ۹۹ اساساً روی کاغذ موجودیت دارد، زیرا جامعهٔ ایران که با عبور از قیام خونین آبان‌ در آستانهٔ یک انفجار مهیب و انقلابی عظیم است، به‌ آخوندهای تبهکار حاکم مجال نخواهد داد چنان که در این بودجه نقشه کشیده‌اند بتوانند رژیم خود را با این بودجه که سوخت‌بار آن خون و استخوان مردم ایران است، حفظ کنند و استمرار بخشند.