728 x 90

«دریا را هم فروختند» و «کف دریاها را هم جارو کردند»!

کشتی ماهیگیری چینی در خلیج‌فارس
کشتی ماهیگیری چینی در خلیج‌فارس

رژیم آخوندی کف دریا را هم جارو می‌زند و هم می‌فرو‌شد و صیادان جنوب کشور را به خاک سیاه می‌نشاند.

«کف دریا را هم جارو می‌زنند» اصطلاح عجیبی است که صیادان و ماهیگیران جنوبی در توصیف سپردن خلیج‌فارس به شرکت‌های تجاری کشورهای دیگر برای ماهیگیری بهکار می‌برند. موضوعی که آنها را از ماهی‌گرفتن و نان خوردن از طریق ماهیگیری انداخته است.

صیادان ضمن این‌که از ماهیگیری کشتی‌های چینی شکایت دارند به بهانه‌تراشی‌های مأموران ذیربط حکومتی برای بازداشتن صیادان جنوب از ماهیگیری اعتراض دارند.

یکی از این صیادان در تجمع اعتراضی صیادان بوشهری می‌گوید‌: «آقا هواشناسی سرعت باد داده چقدر؟ فقط ۱۶کیلومتر! یعنی ارتفاع موج دریا ۱۰سانت هم نمی‌شود. اداره بندر به‌خاطر این‌که کشتی‌ها بیمه هستند گفتند نرند دریا بعد این قایق‌های بدبخت که می‌خواهند برن یک کیلومتری نمی‌گذارند این همه مردم را محروم کردند می‌گویند‌ باد است، کو باد؟ نگاه کنید خودتان کو باد؟ ۲ماه است که مردم بیکار هستند فقط یک چیز یاد گرفتن خروج ممنوع خروج ممنوع».

در خیابان اصلی بوشهر و روبه‌روی فرمانداری شهر صیادان به‌جان آمد‌ه‌یی تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند که چند ماه است حکومت آخوندی نان‌شان را آجر کرده است.

علت سیاه‌روزی این ماهیگیران باز هم در یک‌کلام خیانت رژیم آخوندی است و خیانت آن هم فروش دریا به ماهیگیران خارجی است.

چینی‌ها خلیج‌فارس و دریای عمان را کرایه کرده‌اند و در این رابطه یک هموطن ماهیگیر می‌‌گوید: «این هم یک نمونه دیگر از وطن‌فروشی خامنه‌ای بی‌وطن است. چینی‌ها اینجوری دارند کف دریا را جارو می‌زنند».

احمد مرادی عضو مجلس ارتجاع از هرمزگان مجبور به اعتراف به خیانت کارگزاران رژیم علیه صیادان محروم شده است: «والله ظلمی است که در حق مردم هرمزگان روا داشته شده است، کشتی‌های چینی با مجهزترین امکانات به جان صیادان سنتی افتاده‌اند و مرتب به مردم دروغ می‌گویند که چنین کشتی‌هایی وجود ندارند. دولت هم پنبه در گوش خود کرده و حاضر نیست صدای عدالت‌خواهی مردم هرمزگان را بشنود. هزاران میلیارد درآمد از این استان کسب می‌شود، ولی حاضر نیستند حداقل به این وضعیت اسف‌بار پایان بدهند. هرمزگان را آن‌قدر بدبخت جلوه داده‌اند که حاضر نیستند مدیران آن را در استان‌های دیگر هم بپذیرند».

 

رضا هم که اهل قشم است مشکل را «بازشدن پای چینی‌ها به خلیج‌فارس» می‌داند و می‌گوید از وقتی چینی‌ها آمدند، دیگر اوضاعِ ماهیگیران ایرانی خراب شد؛ البته فقط چینی‌ها نیستند؛ این روزها هندی‌ها هم آمده‌اند؛ نمی‌دانم چرا برای کارکردن به خلیج‌فارس می‌آیند».

صحبت‌های صیادان جنوب در کلیپی از سایت حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان ۱۷تیر ۹۷ آمده است و این سایت حکومتی با عنوان «وقتی چینی‌ها به ماهی‌های خلیج‌فارس حمله‌ور می‌شوند» می‌نویسد: «این روزها که بیکاری در حاشیه‌های خلیج‌فارس پررنگ‌تر از دیروز شده، کشتی‌های چینی در پناه مجوزهای رسمی، صید صنعتی به‌راه انداخته‌اند.

برخی از صیادان جنوب کشور از صید صنعتی کشتی‌های چینی گلایه کردند. بومی‌‎های خلیج‌فارس می‌گویند که حضور صیادان چینی موجب بیکاری بسیاری از جوانان این منطقه شده است. همچنین گفتنی است کشتی‌های چینی تور خود را با مجوز شیلات روی منابع خلیج‌فارس پهن می‌کنند».

در حالی‌که کارگزاران رژیم حضور صیادان چینی را انکار می‌کنند سایت عصر ایران ۳۱خرداد ۹۷ با انتشار تصاویری حضور صیادان چینی را که دارند حتی کف دریا را هم جارو می‌کنند نشان داد و در این رابطه نوشت: «موضوع حضور کشتی‌های چینی در خلیج‌فارس و دریای عمان مدتی است مناقشه‌برانگیز شده است، عده‌یی می‌گویند، این کشتی‌ها به چینی‌ها تعلق دارند و دارند کف خلیج‌فارس و دریای عمان را جارو می‌کنند و هر چیزی گیرشان بیاید صید می‌کنند».

اما در مقابل این وطن‌فروشی آخوندها و تعرض کشتی‌های ماهیگیری چینی به آب‌های خلیج‌فارس صیادان کشور اعلام کردند که ما دریاها را از صیادان چینی و آخوندهای وطن‌فروش پس خواهیم گرفت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dcdb9e69-e242-42b0-a77e-360f787c1329"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات