728 x 90

دعوای دوباره بر سر برجام

دعوای برجام
دعوای برجام

باند ولی‌فقیه و دلواپسان به کرات برجام را به جنازه‌یی که روی دست دولت روحانی مانده تشبیه کرده‌اند اما روز هشتم بهمن همین باند جواد ظریف را به مجلس ارتجاع کشاندند تا در مورد برجام از او باز خواست کنند؟

با وجود این‌که مواضع دلواپسان خامنه‌ای نسبت به برجام تا کنون مشخص بوده، اما با خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها توسط این کشور اوضاع برای رژیم آن‌چنان مصیبت بار شده که عناصر وابسته به دلواپسان در مجلس آخوندی ناگزیر شده‌اند ظریف را به مجلس بکشانند تا..

 

سؤال از جود ظریف در مجلس

خلاصه سؤال از ظریف در جلسه روز ۸بهمن ۹۷چنین است: «علت عدم اجرای کامل شرایط مطروحه ۹گانه از سوی مقام معظم رهبری و شرایط مندرج در مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص برجام چیست؟»

از همین خلاصهٔ سؤال روشن است که دلواپسان مجلس می‌خواهند دو ضلع نزاع یعنی خامنه‌ای و خودشان را در مجلس ارتجاع از مخمصهٔ برجام در ببرند و طوق لعنت را به گردن باند رقیب بیندازند.

 

برجام به روایت کیهان خامنه‌ای!

همین رویکرد مجلس ارتجاع در مواجهه با ظریف را در کیهان خامنه‌ای ۸بهمن ۹۷نیز می‌توان دید. کیهان هشت روز بعد از رو شدن نامهٔ وزرای روحانی به خامنه‌ای، درخواست آنها برای پذیرش لوایح مربوط به FATF را «استراتژی سوخته نامه‌نگاری به مقصد بیت رهبر» نامیده و دعوای اصلی را به میان کشیده و نوشته است: «جریان فاقد صداقت، در موضوع برجام نیز به دروغ ادعا کردند رهبری مؤید و موافق متن تنظیم‌ شده برجام است تا هم نمایندگان مجلس را منفعل کنند و هم، پس از برملا شدن خسارت‌های قابل پیش‌بینی اعتماد به غرب، از مسئولیت خود شانه خالی کردند و مدعی شدند برجام، مورد تأیید و امضای رهبری بوده است!».

کیهان خامنه‌ای در ادامه افزوده «بعد از آن که همگان به‌وضوح دیدند برجام کلاه گشادی بوده است که آمریکا بر سر کشور مان گذاشته است و دستاوردی جز برباد دادن تأسیسات هسته‌یی و امکانات و ظرفیت‌های چند ساله کشور نداشته است، ادعا کردند که تمامی مذاکرات و مراحل آن تحت نظر رهبری صورت گرفته است».

 

صرف نظراز مخالفت  عناصر دلواپس درجریان مذاکرات وامضای برجام، و صرف نظر از منافع و جدالهای باندی، همانطور که ظریف در جلسه علنی مجلس با ایما واشاره می گوید وقبلاهم با صراحت اعلام کرده تصمیم گیرنده اصلی خوردن جام زهر برجام خامنه‌ای بوده است. واقعیتی که البته شخص  خامنه ای قبلا به صراحت اعتراف کرد  که تصمیم به مذاکره با آمریکایی‌ها قبل از روی کار آمدن روحانی و با پا درمیانی«یکی ازمحترمین منطقه» یعنی پادشاه عمان گرفته شده است.

 

جلسه مجلس را غیرعلنی کنید!

در مجلس ارتجاع ظریف این حرفهای باند رقیب را به چالش کشید و گفت: «ایراد گرفتن به دستآوردهای جمهوری اسلامی کار راحتی است اما نگاه کردن به شرایط واقعی و این‌که وزارت‌خارجه مجری تصمیمات نظام هست این نیاز کشور است اگر نیاز باشد جلسه را غیرعلنی بکنند تا من بتوانم بحثهایی را مطرح کنم. نمی‌توانم همه نکاتی را که لازم هست مطرح بکنم ما غیرعلنی بکنیم جواب بدهم».

ظریف برای ساکت کردن دلواپسان پای خامنه‌ای را به میان کشید و گفت: «هر زمان هیأت نظارت را که حضرت آقا ۹شرط را گذاشته بود هیأت نظارت را هم تعیین کرده بودند».

وی با بیان این‌که او هر چه را که هیأت نظارت گماشتهٔ خامنه‌ای دیکته کرده انجام داده،در ادامه توپ خروج از برجام را در زمین باند رقیب انداخت تا به شکل دیگری بن‌بست و بی‌راه‌حلی و نداشتن جرأت تصمیم‌گیری را متوجه رأس حاکمیت یعنی خامنه‌ای کند. وی گفت: «ما گزارش اجرای برجام را به مجلس ارائه کردیم لذا شما تصمیمی گرفتید هر تصمیمی هم که بخواهید بگیرید انجام می‌دهیم ما مشکلی نداریم خیال می‌کنید برای بنده مشکلی است که از برجام خارج بشوم تصمیم با من نیست تصمیم با کشور است کشور باید این تصمیم را بگیرد».

 

موضع خامنه‌ای در مورد برجام

در شرایط کنونی و در دورانی که حاکمیت آخوندی از هر جهت در بن‌بست برجام گیر کرده است، جنگ دو باند حاکم بر سر این‌که برجام را چه کسی بر نظام تحمیل کرد معنی دیگری دارد.

معنای این حرف ظریف که «تصمیم با کشور است کشور باید این تصمیم را بگیرد» بسیار مشخص است، یعنی این‌که تصمیم اصلی در مورد مذاکرات برجام با خامنه‌ای بوده و الآن نیز اگر قرار باشد رژیم از برجام خارج شود تصمیم نهایی را باید اوبگیرد.

صرف نظر از مخالفت عناصر دلواپس در جریان مذاکرات و امضای برجام، و صرف‌نظر از منافع و جدالهای باندی، همان‌طور که ظریف در جلسه علنی مجلس با ایما و اشاره می‌گوید و قبلا هم با صراحت اعلام کرده تصمیم‌گیرنده اصلی خوردن جام‌زهر برجام خامنه‌ای بوده است. واقعیتی که البته شخص خامنه‌ای قبلاً به صراحت اعتراف کرد که تصمیم به مذاکره با آمریکایی‌ها قبل از روی کار آمدن روحانی و با پا در میانی«یکی از محترمین منطقه» یعنی پادشاه عمان گرفته شده است، و یک دور هم این مذاکرات برگزار شد.

 

گیر افتادن در مخمصه برجام

اما این‌که دوباره مرده برجام از قبر سرآورده و بر سر آن منازعه می‌کنند و ظریف به مجلس کشانده می‌شود و حرفهایی را می‌گوید که نباید در علن بگوید و اصرار دارد در جلسه غیرعلنی بگوید و... بیانگر وضعیت به‌غایت بحرانی حکومت آخوندی و گیر افتادن در مخمصه برجام است.

پس از خروج آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌های هسته‌یی توسط این کشور، نه تنها همه چیز به قبل از برجام برگشت بلکه تحریمهای ثانویه هم اعمال شده است و موضوعی به نام مزایای برجام توهمی بیش نیست. تقلاهای سیاست مماشات در اروپا هم برای زنده کردن جسد برجام تابه‌حال سرابی بیش نبوده است

ضمن این‌که موضوعات تروریسم، مشکلات موشکی، دخالت‌های تجاوز گرایانه در منطقه و... هم علاوه بر آمریکا توسط اروپا روی میز آمده است آن‌چنان که اخیراً وزیر خارجه فرانسه تهدید کرده است که که اگر رژیم آخوندی به مذاکرات موشکی و شروط کشورهای اروپایی تن ندهد با تحریم‌های جدیدتری مواجه خواهد شد.

هدف رژیم از برجام آن‌چنان که خامنه‌ای هم به آن اذعان کرد رهایی از خفگی اقتصادی و رفع تحریم‌ها بود، در صورتی که در شرایط کنونی نه تنها این آمال و آروزها برباد رفته، بلکه رژیم بطور مضاعف در معرض فشارهای بیشتری هم قرار گرفته است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات