728 x 90

رئیسی، ادعا، نعل وارونه، واقعیت!

سخن روز
سخن روز

رئیسی جلاد پس از یک‌سال که از انتصابش توسط خامنه‌ای گذشته، نشست خبری برگزار کرد تا تو خالی بودن وعده‌هایش را لاپوشانی کند. برای این منظور رئیسی تاکتیک دروغ و نعل وارونه را بکار گرفت.

در مورد کسری بودجهٔ سرسام‌آور رژیم که در بودجهٔ سال جاری ۳۰۰هزار میلیارد تومان برآورد شده و کارشناسان رژیم عدد واقعی آن را تا ۷۰۰هزار میلیارد تومان هم برآورد کرده‌اند، رئیسی گفت: «کسری بودجه را بدون این‌که بخواهد خلق پول بشود، حل کردیم!». این در حالیست که رئیس پیشین بانک مرکزی رژیم دولت رئیسی را «شایستهٔ عنوان فوق سلطان چاپ پول» نامید (همتی-۱۸ اردیبهشت۱۴۰۱). رسانه‌های رژیم هم بارها از چاپ بی‌سابقهٔ پول در دولت رئیسی گفته‌اند. اعتماد آنلاین ۲۶تیر با اشاره به «رکورد بی‌سابقهٔ چاپ اسکناس و افزایش بدهی دولت» رئیسی نوشت: بدهی «در ۹ماه اول کار دولت رئیسی ۲۳۰هزار میلیارد تومان افزایش یافته» است. سایت اخبار روز اقتصادی رژیم هم نوشت «در ۹ماه پس از شروع کار دولت سیزدهم، ۱۳هزار میلیارد تومان اسکناس و مسکوک جدید منتشر شده و حجم اسکناس در جریان ۱۸درصد افزایش یافته است» که این روند «بی‌سابقه است».

حاصل این چاپ «بی‌سابقهٔ» پول توسط رئیسی، افزایش سرسام‌آور تورم و گرانی‌هاست. اما رئیسی در نشست خبری خود مدعی شد «با اقدامات دولت ما تورم کاهشی شد و تقریباً به ۳۵درصد رسید!». اما نگاهی به‌گرانی‌های نجومی طی یک سال گذشته که تا ابتدایی‌ترین نیازمندی‌های مردم را هدف قرار داده، واقعیت دردناک جهش تورم را نشان می‌دهد. وضعیت آن‌قدر بحرانیست که رسانه‌های خود رژیم هم اذعان می‌کنند «نرخ تورم نقطه‌ای کشور در مردادماه۱۴۰۱ به ۵۲ و ۲دهم درصد رسیده، یعنی خانوارها ۵۲ و ۲دهم درصد بیشتر از مرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند (خبرگزاری ایمنا- ۵شهریور۱۴۰۱)؛ و «تورم تیرماه ۱۴۰۱ تا ۵۴درصد گزارش‌شده» (ایسنا- ۱مرداد۱۴۰۱)؛ هم‌چنین «تورم در خرداد۱۴۰۱ با عبور از ۵۲درصد، رکورد بی‌سابقه‌ای در اقتصاد کشور ثبت کرده است» (خبرآنلاین-۲۶تیر۱۴۰۱).

یکی از مشمئزکننده‌ترین دروغهای رئیسی دربارهٔ تنش آبی در کشور بود. در حالی که مردم بسیاری از شهرها و استانهای کشور هفته‌هاست آب ندارند، رئیسی مدعی شد «امروز خبرهایی که می‌شنویم حاکی از آبرسانی در اهواز است و حل مسألهٔ آب در یزد و اصفهان و مناطق دیگر، جزو برنامه‌های دولت است!».

البته تنش و بحران آبی آن‌قدر عیان است که نیازی به‌استدلال برای اثبات دروغهای رئیسی نیست و مردم تشنه آن را لمس می‌کنند. فراتر از آن نیز اعتراف‌های خود ایادی و رسانه‌های رژیم است. ساعدی عضو مجلس ارتجاع می‌گوید «وضعیت آب در استان خوزستان تبدیل به چالش و بحران شده»؛ استاندار رژیم در کرمان می‌گوید: این استان «با چالش بزرگ کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی روبه‌رو است»؛ معاون شرکت آبفای رژیم در خراسان رضوی اذعان می‌کند «٣٢ شهر و ٩٠٠روستا در خراسان رضوی دارای تنش آبی هستند»؛ سایت امتداد رژیم می‌نویسد «شرایط در همدان از بحران گذشته» و «قطعی آب به‌صورت مستمر در کل همدان جریان دارد».

اما چرا رئیسی این دروغهای رسوا را گفت؟

علت شکست‌ تمام عیار پروژهٔ آوردن رئیسی جلاد توسط خامنه‌ایست. خلیفهٔ ارتجاع به‌این چشم دوخته بود که با وعده‌های پوپولیستی رئیسی در ابتدای کار، دست‌کم تا چندی بتواند جامعهٔ ملتهب و عاصی را مهار کند. اما بحرانی بودن اوضاع از یک‌سو و فرسوده شدن تمامیت رژیم از سوی دیگر، باعث شد پروژهٔ رئیسی حتی برای یک سال هم نتواند این خواسته خامنه‌ای را عملی کند. تا جایی که شعار «مرگ بر رئیسی» در تمامی اعتراضات و خیزش‌ها فراگیر شد.

دروغهای وقیحانه جلاد ۶۷ بر خشم و نفرت مردم به ستوه آمده‌یی که بار سنگین و طاقت‌فرسای تورم و گرانی و بی‌آبی را با گوشت و پوست خود لمس می‌کنند می‌افزاید، شعارهای مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر رئیسی را هر فراگیر تر و آتش قیام و سرنگونی را هر چه بیشتر شعله‌ور می‌کند

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7a7a7d2e-1cf5-4837-8bbd-1e904be26b88"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات