728 x 90

روحانی و نذر روغن ریخته به‌ امامزاده برجام

بن بست نظام
بن بست نظام

رئیس جمهور ارتجاع و باند مغلوب نظام پیش‌تر به این تبلیغات دامن زده بودند که گویا با پایان تحریم تسلیحاتی تمام مشکلات رژیم حل خواهد شد و آن را یک دستاورد مهم تلقی می‌کردند. وقتی با بی‌اعتنایی مفرط مردم مواجه شدند، ماست‌هایشان را کیسه کردند. روحانی که در ۲۳مهر۹۹ گفته بود «از یکشنبه می‌توانیم اسلحه را از هر که خواستیم بخریم و به هر کسی خواستیم بفروشیم» این ادعایش را با گذشت یک هفته پس گرفت و در یک دگردیسی آشکار گفت:

«یکشنبه که تحریم تسلیحاتی ما برداشته شد فقط به این معنی نیست که ما می‌توانیم تسلیحات بخریم یا بفروشیم بلکه مهمتر این است که منطق، حق، حقیقت، قانون و عقلانیت در مقابل زور و قلداری به پیروزی رسید. آمریکایی‌ها سالها تلاش کردند ملت ایران را از حقوقش محروم کنند و ما نشان دادیم باید به حقمان برسیم چرا که ملت ایران باید در هر زمینه‌ای آزاد باشد و مثلا اگر خواست سلاح بخرد یا بفروشد»! (انتخاب. ۳۰مهر۹۹)

بی‌اعتنایی به ادعای پیروزی روحانی

رئیس جمهور شیاد ارتجاع نگفت که چگونه طی یک هفته به این دگردیسی رسیده است. البته با تجربه‌ای که از او داریم اظهارات ضد و نقیض، پشت‌هم اندازی و کلی‌گویی و وقاحت گفتاری از ویژگیهای خاص اوست.

ناگفته نماند در همان زمان اعلام این پیروزی باسمه‌ای، این ادعا از سوی برخی مهره‌های باند مقابل نیز به سخره گرفته شد. به‌عنوان نمونه، محمدعلی ابطحی، در توئیتی خطاب به روحانی نوشت: «آقای دکتر روحانی عزیز! مبارکه گفتید از یک شنبه می‌توانید اسلحه بخرید. ولی تو رو خدا نخرید. مردم در خورد و خوراک روزانه مانده‌اند».!

مردم توجه نشان نمی‌دهند!

بی‌اعتنایی، بیزاری و نفرت مردم نسبت به اعلام پیروزی باسمه‌ای روحانی آن‌چنان فراگیر بود که برخی مهره‌های حکومتی نیز به آن اذعان کردند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه گفت:

«در دوران دفاع مقدس با وجود تحریم‌ها و شرایط وخیم اقتصادی شاهد بودیم که هرگاه یک پیروزی در عرصه سیاست خارجی رخ می‌داد مردم جشن می‌گرفتند. اما امروز به‌دلیل دور شدن بخشی از مسئولان از اصول اصلی انقلاب شاهد نوعی بی‌تفاوتی در میان مردم در قبال پایان تحریم تسلیحاتی هستیم».

این نمایندهٔ تاریخ مصرف گذشتهٔ مجلس ارتجاع هم‌چنین به واکنش تمسخرآمیز عمومی نسبت به پروپاگاندای حکومتی اشاره کرد و از آن نالید:

«جای تأسف است که مشکلات اقتصادی کار را به جایی رسانده که بخشی از مردم موضوع برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی را نیز به سخره می‌گیرند و در عمل نسبت به توفیقی که دولت از آن به‌عنوان یک دستاورد یاد می‌کند، توجهی نشان نمی‌دهند».

خرج کردن از جیب خالی برجام

یادآوری می‌شود که روحانی حین اعلام خبر با آب و تاب گفته بود:

«ده سال تحریم ظالمانهٔ تسلیحاتی، یکشنبه رفع می‌شود. شما می‌دانید ما چهار سال بر سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم و چهار سال این در و آن در می‌زدند تا روز ۲۷مهر این اتفاق نیفتد ولی اتفاق می‌افتد. این به‌خاطر ایستادگی مردم و تلاش همه مسئولان و دیپلمات‌های ماست». (عصر ایران. ۲۶مهر۹۹)

و سعی کرد در برابر باند غالب، طبق معمول از جیب خالی برجام خرج کند:

«آن‌هایی که می‌گویند برجام چه کرده، این یکی از کارهای برجام است: تحریم تسلیحاتی را برداشت». (همان منبع)

طلبکاری روحانی از مردم

در صحبت‌های ۳۰مهر۹۹ روحانی اما از این اعلام پیروزی خبری نبود. او حتی طبق معمول تلاش نکرد که وضعیت اقتصادی ایران را گل و گلاب جلوه داده و از اقتصاد آلمان بالاتر بداند:

«ما می‌دانیم که مردم در فشار و سختی هستند و فشار اقتصادی روی آنهاست»

و از آن نتیجه گرفت که مردم به‌رغم سختی استخوان‌سوز، محرومیت جانگداز و فلاکت و تنگنای معیشت به لاطائلات او در مورد شکست آمریکا گوش بدهند. او در این زمینه با طلبکاری از مردم گفت:

«مردم باید موفقیتهای سیاسی را هم در سطح جهان بدانند و حتی ممکن است این موفقیتها مرحمی بر آلام مردم باشد تا ببیند دولت با قدرت و تحرک چه اقداماتی انجام داده است. یکی از موارد سخنان امام که فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند در همین ایام بود و آمریکا همه توان خود را به کار برد اما نتوانست کاری کند». (همان منبع)

مجیزگویی از خامنه‌ای

حسن روحانی، که هم‌چنان و البته با کش و قوس، در میان دو لبهٔ قیچی «تقاضای استعفا از طرف باند اصلاحات» و «تهدید به استیضاح از سوی نمایندگان ولایی مجلس» قرار دارد، فرصت را مناسب دید تا از خامنه‌ای مجیز بگوید:

«ملت ما در این زمینه موفقیت بزرگی در سیاست خارجی کسب کرد و همه ما باید ممنون باشیم. ما در هر جا که پیروز شده‌ایم زمانی بوده که همه ارکان نظام در کنار هم و ملت یکپارچه با هم بودند و هدایتهای رهبری ما را در مسیر درست هدایت کرده است.

البته او بهتر از هر کس می‌داند که خامنه‌ای به این دلیل به تقاضاکنندگان استیضاح به‌طور موقت دهنه زد؛ که مبادا شکافی باز شود که راه به بروز خشم عنصر اجتماعی و ورودشان به خیابان‌ها ببرد. این مرز سرخ کل رژیم است.

ادعای پیروزی بر آمریکا در ماجرای تحریم تسلیحاتی روغن ریخته‌ای است که روحانی آن را نذر امام‌زاده برجام می‌کند تا قدر و قیمت ریختهٔ خود را به رخ بکشد و نزد خامنه‌ای عزیز جلوه کند؛ او یک فقره تشکر بدهکار است؛ اما نه به خامنه‌ای که به خشم و نفرت مردم و قیام در کمین آنها که عمود خیمهٔ نظام را وادار به فریز کردن استیضاح او نموده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f9741f2b-cc45-487c-8e1f-4fe0717d7b33"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات