728 x 90

روضهٔ «تقریب» و حاصل «تخریب»!

سخن روز
سخن روز

وقتی خلیفهٔ ارتجاع روز دوم اردیبهشت در نماز عید فطر در ملأعام به سران قوایش هشدار «هم‌افزایی» و پرهیز از «حاشیه» داد گمان نمی‌کرد یک هفته بعد وزیر صمت جلادش در مجلس استیضاح شود و جدال قدرت و غارت اموال مردم آن‌قدر اوج می‌گیرد که یک ماه بعد مجبور می‌شود تعارف را کنار بگذارد و بگوید:

«در نگاه تخریبی، طرفین به چشم رقیب و با هدف به خاک مالیدن شانه یکدیگر به هم نگاه می‌کنند که این نگاه چه از طرف دولت و چه از طرف مجلس، خطرناک و مشکل ساز است» (سایت خامنه‌ای ـ ۳خرداد ۱۴۰۲).

روز چهارشنبه سوم خرداد خلیفهٔ ارتجاع در دیدار با اعضای مجلس دست‌چین شده‌اش، ضمن ابراز ناراحتی از استیضاح وزیر صمت جلاد شش کلاسه‌اش که ابعاد فساد و بحران در رأس نظام را برملا کرد گفت:

«در نگاه تخریبی، مجلس هم در بکارگیری ابزارهای نظارتی مانند سؤال، تذکر و استیضاح افراط می‌کند و مثلاً وزیری که هنوز سه ماه از رأی اعتماد به آن نگذشته است، استیضاح می‌شود که اینها ناشی از همان نگاه رقیب پنداری است».

خامنه‌ای که می‌خواست بحران فزاینده، فساد جنجال برانگیز اعضای دست‌چین شده‌اش در مجلس و شکست حاکمیت یکدستش را بپوشاند گفت:

«من از اول تشکیل این مجلس اعتقاد خودم و علاقه خودم به این مجلس را که از روی اطلاع بود عرض کردم گفتم مجلس مجلس انقلابی‌ست الآن هم من بعد از سه سال همین جا تکرار می‌کنم این مجلس بحمدالله مجلسی‌ است انقلابی».

در همین روز یک رسانهٔ حکومتی در مطلبی با عنوان «کسری بودجه ۷۹۴هزار میلیارد تومانی نشان‌دهندهٔ کارنامهٔ مجلس است» نوشت: «این مجلس و دولت هر کدام با شعارهای اقتصادی و شعار حل مشکلات معیشتی مردم بر سرکار آمدند. . [آیا] شاخص نرخ اقتصادی یا شاخص نرخ تورم بهتر شده است؟ یا شاخص نرخ رشد سرمایه‌گذاری یا جذب سرمایه خارجی بهتر شده است؟ آیا در این دوره ما بیشتر جذب سرمایه داشتیم یا فرار سرمایه داشتیم؟ آیا در این دوره بیشتر جذب ایرانیان خارج از کشور به ایران داشتیم یا فرار نخبگان از کشور داشتیم؟ هر کدام از این موارد در مقایسه مشخص می‌کند که عملکرد مطلوب نبوده است... امروز همه شاخص‌ها از حالت استاندارد خارج‌شده است. برعکس شعارهایی که داده شد عمل شده و آن شعارهایی که از بهبود معیشت مردم سخن می‌گفت اتفاق نیفتاده است. آیا امروز فقر مسکن بیشتر است یا چند ساله گذشته بیشتر بوده است؟ مشاهده می‌کنید که وضعیت مناسبی به‌لحاظ شاخصهای اقتصادی موجود نیست» (ستاره صبح ـ ۳خرداد ۱۴۰۲).

راستی! علت این دوگانگی و «تخریب» چیست؟ چرا شیرازه و کنترل از دست خلیفهٔ ارتجاع خارج شده و امروز خودشان با دست خودشان به «تخریب» خیمه و خرگاه ولایت نشسته‌اند؟

چرا در این دوگانگی و تضاد، به اعتراف خودیهای نظام «غول دیوانسالاری که در طی دهه‌های پیش، رشد کرده اینک تبدیل به فرانکشتاین شده که به خالق خود حمله می‌برد؟» (ستاره صبح ـ ۳خرداد ۱۴۰۲).

خامنه‌ای در ادامه افزود:

«یک دوگانه‌ای اینجا وجود دارد، دوگانه‌ٔ تقریب و تخریب. یک نگاه، نگاه تقریبی است یک نگاه، نگاه تخریبی است. در نگاه تخریبی رقیب‌پنداری قوه‌ٔ دیگر حاکم بر ذهنیت‌هاست. رقیبی است که باید شانه‌ٔ طرف مقابل را به زمین برساند. این نگاه، نگاه خطرناکی است».

بله! «خطرناک» و البته بسیار «خطرناک و مشکل‌ساز» است چون بحران نه موقتی و از درون نظام، بلکه ادامه‌دار، مخرب و از بیرون نظام سرشکن شده و محصول تضاد آشتی‌ناپذیر نظام ولایت با خلق در زنجیر است و شکست حاکمیت یکدست، مقدمهٔ شکست نهایی و تخریب خیمه‌ها و خرگاه ولایت به دست شورشگران است.

یُخْرِبُونَ بُیُوتَهُمْ بِأَیْدِیهِمْ وَأَیْدِی الْمُؤْمِنِینَ فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ (سوره حشر، آیة۲)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7ea1f945-4cf7-4bd5-95f3-de6f7ab9b28b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات