728 x 90

سی سخت زلزله‌زده و باستی‌هیلزهای نظام

زلزله سی سخت
زلزله سی سخت

چهارشنبه شب ۲۹بهمن۹۹ زلزله‌ای به قدرت ۵.۶ دهم ریشتر، شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند، زلزله‌ای که به‌نوشته روزنامه حکومتی شرق: «علاوه بر گسل‌های طبیعی و آسیبی که به مردم زد، به‌نظر می‌رسد گسل‌هایی از جنس شکاف میان ساختار موجود و نیاز‌های مردم را نیز نمایان‌تر کرده است» (شرق ۳ اسنفد۹۹).

کارگزاران محلی و تلویزیون حکومتی تلاش کردند خسارات وارده بر مردم را کوچک‌نمایی کنند، در حالی که زلزله خسارات گسترده‌یی وارد کرد.

اعلام «محدود بودن خسارات» از سوی صدا و سیمای آخوندی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد، سبب خشم و نارضایتی و اعتراض مردم شد، چرا که خسارات بیشتر از آن بود که مقامات حکومتی اعلام کردند، ضمن این‌که عملیات کمک‌رسانی به مردم نیز بسیار ناچیزبود.

غیر از تلویزیون دروغ‌پرداز و مقامات محلی، رسانه‌های دیگر از تخریب ۸۰درصدی خانه‌های شهر و برخی روستاهای شهرستان دنا خبر دادند.

اسماعیل نجار رئیس سازمان حکومتی مدیریت بحران کشور نیز اعتراف کرد بسیاری از خانه‌های شهروندان آسیب دیده است.

روزنامه جهان صنعت با عنوان «سانسور خرابی‌ها» با اعتراف به وضعیت بحرانی و شرایط سخت زلزله‌زدگان سی‌سخت نوشت: «میزان خسارت‌های وارده بر خانه‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که در رسانه‌ها اعلام شده است. به‌طور کلی بیش از ۸۰درصد خانه‌ها ویران شده است. با وجود بارش برف و باران و سرما زندگی در چادر هم برای مردم سخت است... اما مشخص نیست تا چه زمانی خانه‌های تخریب‌شده بازسازی می‌شود. مردم زلزله‌زده به‌دلیل خاطره بدی که از وقایع زلزله سر‌پل ‌ذهاب دارند از مسئولان گلایه‌مندند و خواستار پیگیری هر چه سریع‌تر خانه‌ها هستند».

در حالی که زلزله خسارات گسترده‌یی وارد کرد، اعلام «محدود بودن خسارات» از سوی صدا و سیمای رژیم و استاندار کهگیلویه و بویراحمد، سبب خشم و نارضایتی و اعتراض مردم خسارت دیده شد.

روز پنجشنبه ۳۰بهمن‌ماه۹۹ در اعتراض به بی‌توجهی مقامات و نرساندن امداد به زلزله‌زدگان، مردم شهر سی سخت تجمع اعتراضی برگزار کردند و گفتند از آن ۵هزار چادری که مسئولان می‌گویند توزیع کرده‌ایم خبری نیست و معلوم نیست کجایند؟

آخوند ابراهیم رئیسی جلاد در یک اقدام نمایشی به استان کهگیلویه و بویراحمد رفت تا خود را به‌دنبال حل مشکلات مردم نشان دهد.

او در میان چند نفر از مردم حاضر شد و با وقاحت مدعی شد: «در بلایای طبیعی نیز باید به قوانین تکوینی خداوند متعال پناه برد تا در امان ماند» (خبرگزاری میزان ۲ اسفن ۹۹).

واضح است قصد آخوند رئیسی از این حرف دجالگرانه به‌خاطر توجیه بی‌عملی نظام در امدادرسانی به مردم زلزله‌زده است.

اما مردم معترض نه تنها ارزشی برای حرف رئیسی قایل نشدند بلکه با اعتراض خود دجالگری او را رد کردند ویکی از آنها خطاب به این آخوند گفت: «‌بیایید نگاه کنید یک پتو ما نداریم، کسی رسیدگی نمی‌کند، ۴روز است همه در سرما هستیم و یکی نیامده بپرسد که وضع شما چطوری است»... .

اعتراضات مردم نسبت به بی‌سرپناهی در سوز سرما در شرایطی است که رژیم مدعی است ۵هزار چادر در میان مردمی که خانه‌هایشان تخریب و آسیب دیده توزیع کرده است.

اما این ادعا دروغ و با اظهارات مردم بی‌سرپناه در تعارض است و معلوم نیست چادرها درکجا و در میان چه کسانی توزیع شده است.

با توجه به این‌که منطقه زلزله خیز است حاکمیت آخوندی هیچ اقدامی برای مقاوم‌سازی ساختمانها و حفاظت از جان مردم نکرده است.

منطقه زلزله خیزی که بنا بر اظهار یک کارشناس حکومتی در روزنامه شرق ۴اسفند ۹۹: «زلزله روز ۲۹بهمن چهارمین زمین‌لرزه متوسط با بزرگای بیش از ۵ریشتر در سی‌سخت در دهه اخیر بوده است. هم‌چنان انتظار وقوع پس‌لرزه در روزها و هفته‌های بعد در پهنه کانونی این زمین‌لرزه وجود دارد».

بسیار روشن است که تخریب گسترده خانه‌های مردم شهر سی سخت و روستاهای اطراف آن ربط مستقیم با چپاول منابع متعلق به مردم ایران توسط حاکمیت آخوندی دارد.

حاکمیتی که اموال و ثروتهای مردم فقیر منطقه و سایر نقاط کشور را به جای این‌که صرف آبادانی کشور و رفاه و آسایش مردم کند، خرج نیروها و نهادهای سرکوبگر نظامی و امنیتی به‌ویژه سپاه پاسداران و خرج پروژه‌های ضد ملی اتمی، موشکی و... کرده است.

ضمنا در شرایطی که مردم سی سخت و سایر مناطق زلزله خیز کشور در خانه‌های غیرمقاوم، و بسیاری هم در خانه‌های گلی و خشتی زندگی می‌کنند که با هر زلزله بالای ۵ریشتر بر سر آنها خراب می‌شود، سردمداران حاکمیت و قشر اندک وابسته به آن در کاخ‌ها، ویلاها و پنت‌هاوس‌های مجلل و مقاوم زندگی می‌کنند.

شهرک‌ها و مناطق اشرافی که رسانه‌های حکومتی با عنوان «باستی هیلز» از آن نام می‌برند، قارچ‌گونه در مناطق خوش آب و هوای کشور گسترش یافته و آقاها، آقازاده‌ها و سلبریتی‌های نظام در آنها به زندگی انگل‌وار خود ادامه می‌دهند.

رژیم برای سرکردگان و عناصر رده بالای سپاه پاسداران نیز سه شهرک لاکچری خاص با ویلاها، آپارتمانها و مراکز خرید مجلل و مستحکم و مقاوم در برابر حوادث طبیعی، به نام‌های محلاتی، دقایقی و شهرک نمونه ساخته است، در حالی که کارشناسان حکومتی نسبت به غیرمقاوم بودن خانه‌های بسیاری از مردم تهران در برابر یک زلزله نسبتاً شدید هشدار می‌دهند.