728 x 90

فاجعه کرونا و شورش در زندان ارومیه

به‌رغم مخفی‌کاری و کتمان فاجعه کرونا در زندانها، آخوند شیاد روحانی روز ۲۰اردیبهشت ۹۹ به‌منظور عادی کردن فاجعه و ابتلای زندانیان گفت: «در یکی از زندانها، یک فرد مبتلا وارد شده در این زندان و تا بفهمند، از ۱۲۰نفر جمعیت آن محوطه، ۱۰۰نفرشان مبتلا شدن».

یکی از این قربانگاهها، زندان مرکزی ارومیه بود که ماه گذشته خبر مرگ چندین زندانی بر اثر کرونا و اعتصاب زندانیان در اعتراض به وضعیت غیرقابل‌تحمل زندان و فوت زندانیان در آن منتشر گردید.

در روزهای اخیر، تراکم در بندها و فقدان حداقل امکانات بهداشتی، شرایط را از هر جهت برای گسترش ویروس آماده کرده است. جنایتکاران به‌جای آزادی زندانیان در این شرایط بحرانی، در بندی که حداکثر ۵۰نفر ظرفیت دارد بیش از ۱۵۰زندانی را جا داده‌اند.

در ادامهٔ بی‌توجهی پاسداران و گسترش کرونا، زندانیان ۳بند زندان مرکزی ارومیه دوشنبه ۲۲اردیبهشت در اعتراض به ‌تراکم جمعیت و وضعیت وخیم بهداشتی دست به شورش زدند.

زندانیان خشمگین با آتش زدن پتو و پرده و وسایل داخل بند بر کرونای ولایت در زندان شوریدند.

این در حالی است که در آغاز سال جدید، هم‌زمان با گسترش سایهٔ مرگ با کرونا در زندانها، زندانیان خرم‌آباد، الیگودرز، تبریز، سقز، شیراز، مهاباد و اهواز در اعتراض به شرایط مرگبار زندان شورش کرده بودند.

سخنگوی مجاهدین: درود و دست مریزاد به زندانیان ارومیه. بهداشت و درمان و مصونیت در برابر کرونا حق مسلم زندانیان است. این حق را باید از حلقوم آخوندها و قضاییه جلادان بیرون کشید.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9c87b89d-743f-43d9-9a61-34e8caff7ad8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات