728 x 90

قیام آبان۹۸ - قطع اینترنت، سلاحی برای سرکوب

یکی از پهنه‌های اعمال تروریستی رژیم آخوندی اینترنت است، حمله‌های سایبری، جاسوسی، هک و طرح‌های فریب از جمله کارهای رژیم در فضای سایبری است.

نظام ولایت فقیه مدتهاست طرح اینترنت ملی موسوم به «شما» را در دستور کار قرار داده است.

نخستین تلاش رژیم برای قطع اینترنت و راه‌اندازی «شما» در قیام دیماه ۹۶ بود، رژیم اینترنت را قطع کرد؛ اما موفق به راه‌اندازی شبکه‌یی کارا در داخل نشد؛ با این‌همه رژیم با توجه به ناکارآمدی قطع اینترنت در شرایط قیام و خیزش مردم، باز هم به این روش ادامه می‌دهد.

روزنامه حکومتی جهان صنعت ـ ۵ دی‌ماه۹۸نوشت: بر اساس بررسی‌های سایت نت بلاکس در زمان قطعی کامل اینترنت بین‌المللی در ایران، روزانه ۶۵میلیون دلار خسارت به مردم وارد شده است.

رژیم که در نقطه‌ٔ بن‌بست اقتصادی قرار دارد و با اشراف به شرایط ملتهب جامعه و با پذیرش ریسک قیام، بنزین را گران کرد، اما از آنجایی که قیام آبان، بود و نبود رژیم را به مخاطره انداخته بود چنین ضرری را پذیرفت.

​ امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات رژیم در این‌باره گفته بود: «تعداد زیادی از مردم کسب و کارهای خود را از دست بدهند، ارتباط آدم‌ها از بین برود، بخش دانشگاهی نتواند فعالیت خود را ادامه دهد، بخش خبری نتواند خبررسانی کند. یعنی یک کشور را تعطیل کنیم چون آن نهاد نتوانسته کار خود را انجام بدهد». (روزنامه حکومتی ابتکار ۱فروردین۹۹)

این موضوع به مجلس رژیم هم کشیده شد. علی نجفی عضو مجلس رژیم در ۳آذر ۹۸ گفت: «قطع اینترنت نه تنها راه‌حل پایدار برای مشکلات نیست بلکه خود تبعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. تسریع در برقراری سراسری اینترنت حایز اهمیت و مورد تأکید است».

گزارشهای نت‌بلاکس نشان می‌دهد که رژیم در شرایط قیام اقدام به قطع اینترنت کرده است، از قیام دیماه ۹۶ تا قیام آبان ۹۸، چهلم شهیدان قیام آبان ۹۸، و از روزهای تظاهرات علیه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی، قیام مردم بهبهان و این روند ادامه دارد.

رژیم قطع اینترنت را به یکی از اهرم‌های سرکوب تبدیل کرده است.