728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ۲خرداد ۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی امروز پنجشنبه ۲خرداد ۱۳۹۸ مهم‌ترین عنوانهای خود را به حرفهای خامنه‌ای در دیدار با به‌اصطلاح دانشجویان اختصاص داده‌اند. در کنار آن کشمکش‌ها حول مذاکره کردن یا مذاکره نکردن با آمریکا و احتمال جنگ یا صلح بین رژیم با آمریکا و کشمکشهای باندی حول اختیاراتی که روحانی خواستار شده و برخی اعتراف‌ها حول بحرانها و مشکلات اقتصادی اجتماعی دیده می‌شود.

 

بحران اقتصادی – اجتماعی موضوع مشترک روزنامه‌های دو باند حاکم است:

آفتاب یزد: جای سیلی سیل باقیمانده

ابرار اقتصادی: جهش ۲۰۰تومانی قیمت دلار در یک روز

اخبار صنعت: زور بورس به هزار میلیارد تومان نرسید

اسکناس: مستاجران بازنده اصلی افزایش قیمت مسکن

صدای اصلاحات: رئیس قوه قضاییه:‌ فساد در کشور ما فراجناحی است

صبح اقتصاد: تورم اردیبهشت به ۲/۳۴درصد رسید

مردم‌سالاری: مستمری یک ماه معلولان دستمزد یک ساعت کاری مسئولان است... به‌مبلغ مستمری ماهانه افراد دارای معلولیت توجه کنید. ۱۰۸، ۲۱۵، ۲۸۹، ۳۸۴و ۴۱۶هزار تومان برای خانواده‌های یک تا پنج نفره. حالا این مبالغ را در ٨٩٥هزار و٢٤١نفری که به‌گفته مسئولان بهزیستی مستمری بگیر این سازمان هستند ضرب کنید. مبلغ سالانه آن هم در برابر بریز و بپاش‌های بی‌معنی و ناتمامی که در بسیاری از حوزه‌ها صورت می‌گیرد ناچیز است.

همدلی: دامنه تغییرات نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۳.۷درصد برای دهک اول تا ٣۶.۶درصد برای دهک دهم است.

 

روزنامه‌های باند خامنه‌ای حرفهای نیشدار او رو به روحانی را برجسته کرده‌اند

اطلاعات: اشتباههای مسئولان شکافهای بزرگی در جامعه ایجاد می‌کند

جوان: زمینه دولتی جوان و حزب‌اللهی را فراهم کنید

حمایت: ضرورت تحول در مدیریت کشور با جوانان متعهد و حزب‌اللهی

رسالت: زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید

فرهیختگان: شروط رهبری درباره برجام اجرا نشد

قدس: به برجام آنطوری که عمل شد خیلی اعتقاد نداشتم

کیهان: زمینه را برای روی کارآمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید – برجام را به رهبری نسبت داده‌اند خب شما چشم و گوش دارید و همه چیز را می‌بینید

 

یک روزنامه باند خامنه‌ای با استناد به حرفهای وی به روحانی حمله کرده است:

رسالت: خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان، در پاسخ به سؤال یکی از ناطقان در مورد انتساب تصویب برجام به رهبری فرمودند: «شما چشم و گوش دارید و همه‌چیز را می‌بینید. نامه‌یی که درباره‌ برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شده که در این صورت تصویب می‌شود را ببینید... امروز اگر کسی باور کند برجام و مذاکره با آمریکا گره‌ای از مشکلات اقتصادی کشور گشوده، قطعاً جاهل است، اگر کسی بگوید برجام و مذاکره با آمریکا سایه جنگ را از سر کشور دور کرده، احتمالاً خائن است.

 

در روزنامه‌های حکومتی احتمال وقوع جنگ بین رژیم و آمریکا تبدیل به بحران درونی شده است، در روزنامه‌های باند روحانی با احتمال وقوع جنگ تلویحا ضرورت مذاکره را مطرح کرده‌اند.

سیاست روز: اسماعیل کوثری اظهار کرد: افرادی که دائماً بر طبل این موضوع کوبیدند که آمریکا به ایران حمله نظامی خواهد کرد «کاسبان ترس» هستند. «کاسبان ترس» یا آن مزدورانی هستند که قصد بزرگ کردن دشمن دارند یا آن فرصت‌طلبانی هستند که می‌خواهند با ترساندن مردم فضایی را ایجاد کنند که از طریق آن فضا منفعت اقتصادی کسب کنند.

 

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای و روزنامه‌های شرکای سیاسی روحانی، به اظهاراتش در مورد کمبود اختیارات پاسخ داده شده است:

کیهان: کدخدایی: در این دوره اختیارات بیشتری به رئیس‌جمهور تفویض شده است

آرمان: صادق زیبا کلام: به‌نظر می‌رسد که اختیارات ویژه یا اختیارات بیشتر و امثال اینها، نوعی آدرس غلط است که به مردم گفته می‌شود که اگر وضعیت کشور اکنون خراب است، به‌خاطر تاثیر تحریم‌ها نیست بلکه چون اختیارات رئیس‌جمهور محدود است نمی‌توان کاری از پیش برد. آقای روحانی دقیقاً بگوید که منظورش از اختیارات ویژه چیست و قرار است چه کاری انجام دهد که نبود اختیارات ویژه جلوی این کار را گرفته و وی نمی‌تواند آن کارها را انجام دهد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات