728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲تیر۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی در روز یکشنبه دوم تیرماه سال ۹۸مهم‌ترین مطالب و عنوانهای خود را به FATF، برجام و ر ابطه با اروپا و همچنین به پیآمد های اقدام رژیم در حمله به پهپاد آمریکایی اختصاص داده و طی آن از یک‌سو بر سیاست جنگ‌طلبی رژیم از سر استیصال و مذاکره ناپذیری با جامعه جهانی اذعان کرده‌اند و از سوی دیگر وحشت خود را از پیامدهای آن نتوانسته‌اند کتمان کنند.

اذعان به جنگ‌طلبی از سر استیصال در مطالب روزنامه‌های باند خامنه‌ای دیده می‌شود:

وطن امروز: مهدی محمدی: شکار پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک در آسمان مرزهای جنوبی ایران، ادامه مجموعه‌یی از تحولات در حدود ۲ماه گذشته است که هدف از همه آنها «تغییر محاسبات آمریکا در حوزه اعمال فشار غیرقابل تحمل به ایران» بوده است.

وطن امروز: فواد ایزدی: تصور کنید اگر کسی با گرزی پشت سر هم به‌سر شما بکوبد و شما هیچ عکس‌العملی نداشته باشید؛ در این شرایط، تنش هست اما یکطرفه است و ادامه هم خواهد داشت. وقتی هم که شما عکس‌العمل نشان بدهید طبیعی است که تنش بیشتر خواهد شد... اگر انتخاب باشد بین مرگ تدریجی یک کشور یا این‌که از خودش دفاع کند، طبیعی است که دفاع کردن کمی سخت‌تر است

جوان: روند عمل دستگاههای اجرایی پس از بیانیه شورای عالی امنیت ملی تغییر کرده است. در عرصه دفاعی و امنیتی نیز شرایط تغییر کرده و اگر تاکنون ایران نسبت به تجاوز‌های هواپیما‌ها و یا قایق‌ها و ناو‌های آمریکایی غمض عین داشت، بعد از این شرایط تغییر خواهد کرد.

 

در روزنامه‌های هم‌سو با دولت روحانی ضمن تأیید مشی بزن در روی رژیم نسبت به پیامدهای آن ابراز نگرانی شده است:

آرمان: علی بیگدلی: آمریکا در حال حاضر وضعیت اقتصادی نسبتاً مناسبی دارد. این وضعیت می‌تواند به پیروزی ترامپ در دور آینده انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کند... ایران می‌بایستی سیاست خویشتنداری را حفظ کند. کاخ سفید هم‌اکنون در محاصره لابی یهودی قرار گرفته است.

آرمان: تنها نکته‌یی که باید مورد تأمل سیاست‌گذاران ایران باشد این است که از یک طرف ابتکار عمل‌های نظامی موفقیت‌آمیزی را صورت داده‌اند و ابتکار عمل‌هایی را در دست گرفته‌اند. از طرف دیگر با پیشنهاداتی روبه‌رو هستند که این پیشنهادات می‌تواند به کاهش تنش، منجر شود.

همدلی: حتی در شرایط جنگ هم داشتن خط ارتباط اضطراری مفید و ابزاری کارآمد و شناخته شده است و به هر دلیل نباید همه راههای ارتباطی را از میان برداشت.

گفت‌وگو همیشه و در همه حال بهتر از ستیز و نبرد است‌ و پایان هر ستیزی نیز گفتگو رقم خواهد خورد‌.

ابتکار: بدون شک سمت‏ و ‏سوی مناظره ایران و آمریکا برای منطقه و جهان نگران ‏کننده است و اگر این شعله در معرض بادهای تند قرار گیرد، مصائب زیادی را شاهد خواهیم بود که هیچ کشوری از آن نفع نخواهد برد... جنگ ایران و آمریکا دیگر جنگ دو کشور نیست؛ بلکه بازیگران زیادی به درون دعوا کشیده خواهند شد که مسائل کلان جهانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، با این اوصاف درنگ جایز نیست.

 

در روزنامه‌های هم‌سو با روحانی مواضع ضدونقیض در مورد برجام، و واکنش تند اروپا به رژیم، بن‌بست نظام را بارز کرده است:

ایران: موگرینی: «ما هرگز خواهان مشاهده هر گونه رفتار خصمانه از سوی ایران یا سایر کشورها نیستیم. ما می‌خواهیم که همه برای ساختار امنیتی جهان تلاش کنند.»

ستاره صبح: علی بیگدلی: به‌نظر من مقامات باید پیش از هر تصمیمی در ارتباط با برجام از جمله کاهش تعهدات هسته‌یی وضعیت ایران در منطقه و بحرانهای موجود را بسنجند. با توجه به حوادثی که طی چند هفته گذشته در خلیج‌فارس رخ داده، دست زدن به اقدامات مقابله‌جویانه در توافق هسته‌یی خطر مخصوص به خود را به‌دنبال خواهد داشت. اگر اقدامات ما منجر به دوری اروپا از ایران شود، خواست دولت آمریکا محقق خواهد شد؛ چرا که ترامپ تمام توان خود را به کار گرفته تا مسأله ایران را به پدیده‌یی بین‌المللی تبدیل کند.

 

بازی رژیم با جامعهٔ جهانی برای زمان خریدن به‌منظور دور زدن لوایح fatf در روزنامه‌های هر دو باند حاکم دیده می‌شود:

آفتاب یزد: بیم این مهم می‌رود که در این فرصت سه ماهه‌ای که گروه اقدام یکبار دیگر به ایران داده است، باز هم اقدامی در جهت بررسی این لوایح صورت نگیرد

ابتکار: پزشکیان نایب‌رئیس مجلس: مخالفان، FATF داخلی در کشور ایجاد کنند و اطلاعات را به آمریکایی‏ها ندهند،

ستاره صبح: اگر بناست تعامل کشور با دنیا هم‌چنان ادامه داشته باشد تا بتوانیم از مراودات اقتصادی منطقه‌یی و بین‌المللی بهره‌مند شویم، لازم است تا پیش از پایان ضرب‌الاجل گروه ویژه اقدام مالی لوایح FATF را به تصویب برسد.

 

در روزنامه‌های حکومتی امروز برخی از بحرانهای اقتصادی –اجتماعی هم دیده می‌شود:

آرمان: دامنه بحران بیکاری گسترده‌تر شد – بیکاری دانش آموختگان در شهرهای کوچک، آسیبی بزرگتر است

آفتاب یزد: خود درمانی به جای مراجعه به پزشک

آفتاب اقتصادی: کاهش درآمد آسمانی ایران

سیاست روز: رائفی پور: دامادها طبقه جدید در آقازادگی هستند

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات