728 x 90

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (۶)

اعتصاب سراسری معلمان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳آبان

اعتصاب سراسری معلمان
اعتصاب سراسری معلمان

همان‌طور که انتظار می‌رفت معلمان زحمتکش و شریف ایرانی، به‌دنبال فراخوان شورای هماهنگی کانونهای صنفی معلمان، اعتصاب سراسری خود را از روز سه‌شنبه ۲۲آبان آغاز نموده و این اعتصاب را در روز چهارشنبه ۲۳آبان نیز ادامه دادند. از معلمان و فرهنگیان ایرانی همین شایسته بود. زیرا آنان پیشتازان اعتراض و مبارزه علیه دیکتاتوری بوده و هستند. دانش‌آموزانی که آنها تربیت می‌کنند، سازندگان ایران آینده هستند. بنابراین آنان همدوش با سایر اقشار و هموطنانمان وظیفه سنگینی بر دوش دارند.

در این اعتصاب شایان تحسین چند ویژگی وجود داشت که برجسته کردن آنها لازم است و می‌تواند به گسترش این حرکت اعتراضی یاری رساند.

۱ـ با این‌که تاریخ و نیز شیوهٔ برگزاری اعتصاب از پیش اعلام شده بود و رژیم نیز از آن اطلاع داشت اما اعتصاب در روز مقرر به‌وقوع پیوست. این واقعیت بیش‌از‌پیش به‌اثبات رسید که هر یک از اقشار ایرانی اراده کنند، در هر زمانی می‌توانند اقدام به اعتراض و اعتصاب نمایند و حاکمیت ولایت فقیه قادر به جلوگیری از آن نیست.

۲ـ صدای معلمان و فرهنگیان ایران، این پیشتازان اعتراض و اعتصاب، برای بار سوم در سال ۹۷ و نیز برای بار دوم در سال تحصیلی جدید به‌صورت سراسری در همه جا طنین‌انداز شد. این پژواک نشان داد که نمی‌توان با دستگیری رهبران جنبش معلمان و یا اخراج فعالان آنها از آموزش و پرورش مطالبات به حق معلمان را انکار و اعتراض آنان به وضع موجود را سرکوب کرد.

۲ـ تحصن سراسری معلمان نشان داد مطالباتی چون مخالفت با خصوصی‌سازی و طرح آموزش رایگان، آزادی معلمان زندانی و مخالفت با تبعیض و ستم نه تنها بیش‌از‌پیش گسترش یافته است بلکه بیانگر بالارفتن سطح آگاهی و میزان مشارکت معلمان در سرنوشت میهن‌شان است.

به‌دلیل برخورداری از تشکل صنفی و نیز آگاهی‌های عمیق سیاسی، معلمان نشان دادند که می‌توانند تأثیرات عمیقی روی جنبش اجتماعی علیه دیکتاتوری بگذارند.

۳ـ به‌دلیل گره‌خوردگی اعتصاب معلمان و فرهنگیان به دانش‌آموزان، این اعتصاب سبب می‌شود که میلیون‌ها دانش‌آموز ایرانی نیز به‌میدان بیایند. در برخی محل‌های اعتصاب، دانش‌آموزان در یک همبستگی زیبا و ستودنی پلاکاردهایی به حمایت از آموزگاران‌شان بلند کرده و به اعتصاب آنها پیوسته بودند. در پی گسترش اعتصاب، میلیون‌ها دانش‌آموز ایرانی وقتی می‌بینند معلمانشان به‌پاخاسته‌اند، تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند و در یک رابطه متقابل به میدان رویارویی با دیکتاتوری قدم می‌نهند. به این شکل درس آزادی و آزادگی در مدارس ایران گسترش می‌یابد.

 

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ اعتصاب سراسری معلمان در آبان ۹۷

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ اعتصاب سراسری معلمان در آبان ۹۷

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ به‌میدان آمدن دانش‌آموزان در همراهی با معلمان

 

۳ـ نظام ولایت فقیه در برابر خیزش معلمان آسیب‌پذیر و بی‌دفاع است. خواسته‌های معلمان به حق و شناخته‌شده است. دستگیری برخی از معلمان آگاه نیز دردی از آخوندها دوا نکرده است؛ زیرا هر نوع دستگیری و زندانی کردن معلمان، موج جدیدی از برانگیختگی و مخالفت را دامن می‌زند و حاکمیت را وادار به عقب‌نشینی بیشتر می‌نماید. در این رابطه معلمان به‌پاخاسته نباید اجازه بدهند، کسی از آنها دستگیر شود، در صورت دستگیری، باید آن را به میدانی برای کارزار جدید برای آزادی او و گسترش اعتصاب تبدیل نمایند.

۴ـ در بعضی جاها معلمان تلاش کرده بودند حتی با حضور تک‌نفره، شعلهٔ اعتصاب را روشن نگهدارند. این حرکت بسیار گویا و قابل ستایش بود. در برخی پست‌هایی که اعتصاب‌کنندگان منتشر می‌کردند، در تقدیر از نورافشانی جسورانهٔ این شمع‌های فروزان نوشته شده بود: «شعلهٔ یک شمع قدرت این را دارد که دل اقیانوسی از تاریکی را بشکافد و پیام نور و روشنایی را تا دوردستها برساند!». آری، این ایستادگی قابل تکثیر است و باید آن را حمایت کرد. پیروزی ما در گرو اتحاد ماست؛ وقتی متحد و همبسته باشیم، شکستی متصور نیست.

 

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ اعتصاب سراسری معلمان در آبان ۹۷

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ اعتصاب سراسری معلمان در آبان ۹۷

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ اعتصاب سراسری معلمان در آبان ۹۷

 

۵ـ آموزش و پرورش سرسپرده به دیکتاتوری ولایت‌ فقیه در بعضی از شهرها تلاش کرد به مدیران مدرسه فشار بیاورد تا آنها اسامی تحصن‌کنندگان را به آموزش و پرورش بدهند. پاسخ این بود که اگر چنین لیستی را می‌خواهید، به جای اسامی، تقاضای استعفای خود را ارسال خواهیم کرد.

در برخی استانها رژیم تلاش کرد با استفاده از ترفندهای تفرقه‌افکنانه صفوف اعتصاب‌کنندگان را از هم بشکافد و آنها را تهدید به از دست دادن شغل خود نماید؛ همین‌طور به بهانهٔ تعیین نماینده برای شنیدن مطالبات معلمان در پی این بود که آنها را از ادامهٔ اعتصاب دلسرد نماید. معلمان بیدار و هوشیار نیز متقابلاً با اصرار بر ادامهٔ اعتصاب و گسترش آن، این دسیسه را خنثی کرده و گفتند اگر قرار بر شنیدن درخواست‌هایشان باشد، آنها خود نمایندهٔ خود را برمی‌گزینند و در این رابطه بار دیگر بر مطالبات‌شان اصرار کردند.

حکومت آخوندی در ادامهٔ توطئه‌های خود، در وحشت از قیام سراسری معلمان در یک ترفند رسوا با عنوان ساختگی «شورای همآهنگی کنشگران صنفی فرهنگیان کشور» طی پیامی جعلی خواستار لغو اعتصاب سراسری معلمان شد اما با هوشیاری معلمان تیرش به سنگ خورد و از این اقدام طرفی نبست.

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ معلمان پیشتازان اعتراض و اعتصاب

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ معلمان پیشتازان اعتراض و اعتصاب

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری ـ معلمان پیشتازان اعتراض و اعتصاب

 

اعتصاب و تحصن سراسری معلمان طی ۲روز به دنیا و به خود معلمان این واقعیت مسلم را خاطرنشان کرد که می‌توان و باید بر استبداد و دیکتاتوری شورید و خود سرنوشت خویش را به‌دست گرفت. این فقط خواست معلمان نیست بلکه تمایل قلبی قاطبه مردم ایران است و معلمان با حرکت زیبای خود آن را خروشیدند.

به پیش به‌سوی پراتیک‌های دیگر برای به‌زانو درآوردن تاریکی و استبداد.

 

مطالب مرتبط:

تحصن سراسری معلمان - دومین روز + عکس

افشای توطئهٔ رسوای رژیم آخوندی برای جلوگیری از اعتصاب سراسری معلمان

 

مطالعهٔ شماره‌های قبل:

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (قسمت اول)

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (قسمت دوم)

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (قسمت سوم)

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (قسمت چهارم)

معلمان ایرانی علیه دیکتاتوری (قسمت پنجم)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/29a80c5d-f9ee-4482-b775-d747b6700951"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات