728 x 90

معنای دو ضربه پیاپی به دو سایت اتمی

سخن روز
سخن روز

روز پنجشنبه ۱۱تیر، تنها ۶روز پس از انفجار عظیم در تأسیسات موشکی خجیر، انفجار در سایت نطنز، بار دیگر در صدر مهمترین خبرهای جهان قرار گرفت. علت انفجار نطنز هر چه باشد، بیانگر ضعف و از هم‌پاشیدگی و ضربه‌پذیری بالای رژیم است و یک ضربه کاری به‌فاشیسم مذهبی حاکم محسوب می‌شود.

رژیم ابتدا تلاش کرد واقعهٔ نطنز را هم مانند انفجار عظیم خجیر، یک حادثه و ابعاد آن را هم ناچیز جلوه دهد. اما ضد و نقیض‌گویی مقامات دست‌اندرکار که یک بار آن را آتش‌سوزی در سوله‌های در دست احداث و بار دیگر آتش‌سوزی در یک‌سولهٔ انبار لوازم اسقاطی عنوان کردند و هم‌چنین بازدید شتاب‌زدهٔ صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم از محل، نشان می‌داد قضیه بیخ‌دارتر از چیزی است که رژیم می‌کوشید وانمود کند و روشن است که رژیم تلاش می‌کند این ضربه را برای نیروهایش کمرنگ جلوه دهد.

فرضیه‌های مختلف

این انفجارهای پیاپی در حساس‌ترین مراکز سری نظامی رژیم، توجه ناظران و تحلیلگران را جلب کرده است.

نیویورک تایمز به‌نقل از منابع آگاه گزارش داد که انفجار روز پنجشنبه در تأسیسات نطنز ممکن است در نتیجه خرابکاری رخ داده باشد.

بنا‌به‌همین گزارش، ساختمانی در سایت اصلی تولید سوخت اتمی رژیم ایران در اوایل روز پنجشنبه دچار آتش‌سوزی شد و صدمات شدیدی به‌یک کارخانه وارد کرد که در آن سانتریفوژهای نسل بعدی تولید می‌شد.

برخی اخبار یا شایعات حاکی از حملهٔ سایبری است، خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به‌این که واقعهٔ نطنز، با فاصلهٔ زمانی کوتاهی بعد از انفجار در پارچین رخ می‌دهد، خاطرنشان می‌کند که احتمال خرابکاری در نطنز منتفی نیست؛ چرا که نطنز قبلاً هم با ویروس استاکس‌نت مورد حمله قرار گرفته بود.

از سوی دیگر نیویورک‌تایمز به‌نقل از یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه‌ای، که نخواست نامش فاش شود، گزارش داد یک ابزار انفجاری که در تأسیسات هسته‌یی نطنز کار گذاشته شده بود عامل انفجار روز پنجشنبه در این تأسیسات بوده است. این انفجار بیشتر بخشهای تأسیسات را که روی سطح زمین قرار داشته تخریب کرده است.

نیویورک‌تایمز می‌افزاید: گروهی که خود را“ پلنگ‌های وطن ”می‌نامد مسئولیت این انفجار را به‌عهده گرفته و گفته است گروه‌شان مرکب از مخالفان در دستگاه نظامی و امنیتی رژیم ایران است. آنها گفتند که این حمله بخش‌های بالای سطح زمین را در این تأسیسات هدف قرار داد تا دولت ایران نتواند صدمات آنرا مخفی کند.

به‌هر حال رژیم که ابتدا اصرار می‌ورزید واقعهٔ نطنز یک حادثهٔ اتفاقی بوده و تلفات جانی نداشته و خسارات مادی‌اش هم جزیی بوده، روز بعد (جمعه) حرف و لحن خود را عوض کرد و تلویحاً به‌خرابکاری اذعان نمود. سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت رژیم، ضمن اشاره به‌فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد، گفت با بررسی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه مشخص شده، اما به‌دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

موضع‌گیری سازمان مجاهدین خلق ایران

از آنجا که برخی گزارشها انفجار در نطنز را به مجاهدین نسبت داده بودند، سخنگوی مجاهدین در این رابطه موضع‌گیری کرد و گفت: «این کار مجاهدین نیست اما ما خواهان ایران غیراتمی هستیم.آنچه در نطنز واقع شده واکنش به‌پروژهٔ اتمی فاشیسم دینی حاکم بر ایران است.

این رژیم برای مردم ایران فقط فقر و سرکوب و تروریسم و جنگ به‌ارمغان آورده و با سلاح اتمی تهدیدی برای مردم ایران، جامعهٔ بین‌المللی و بشریت معاصر است

در شرایطی که کرونا جان ۷۰هزار ایرانی را گرفته و آخوندهای قسی‌القلب از صدها میلیارد دلار داراییهای ربوده شده ملت ایران حتی حقوق پرستاران را نمی‌دهند و به‌اعتراض آنها با باتون و شوکر پاسخ می‌دهند، ما نیازی به‌سلاح اتمی نداریم.

سلاح اتمی فقط برای باقی نگه‌داشتن ملایان در قدرت است».