728 x 90

کارگران ـ ترفندهای فاشیسم دینی برای سرکوب صدای نیشکر هفت‌تپه (۶)

خیزش کارگران نیشکر هفت‌تپه
خیزش کارگران نیشکر هفت‌تپه
  • کارگر هفت‌تپه گول این رجاله‌بازی‌ها را نمی‌خوره. ما خواهان آزادی فوری اسماعیل بخشی هستیم. آزادش نکنید تا قیام قیامت تجمع می‌کنیم.
  • پایداری ۳مرحله دارد، صبر مقدمه پایداری و ثبات‌قدم دومین گام و استقامت سومین و مهم‌ترین گام در پایداری و رسیدن به پیروزی است.

 

فراگیر شدن شعار «من یک هفت‌تپه‌ای هستم» 

در این تردید نیست که اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از نزدیک به یک ماه، در جامعهٔ ملتهب ایران طنین انداخته و اقشار مختلف هموطنان را به حمایت و پشتیبانی برانگیخته است. این حمایت را می‌توان در پیام‌ها، پست‌های تلگرامی، توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی، عکس‌ها، شعارهای روی دیوار، در بنرها و پلاکاردها و حتی نقاشی‌ها به چشم دید. آری همه می‌گویند: «من یک هفت‌تپه‌ای هستم». علاوه بر آن صدای هفت‌تپه در بیرون از مرزهای ایران نیز منعکس گردیده است. طنین این صدای آزادیخواه و عدالت‌جو، سرکوب آن را برای فاشیسم آخوندی روزبه‌روز دشوارتر و پرهزینه‌تر نموده است. اما این به‌معنای آن نیست که آخوندهای جا خوش کرده در قدرت، دست از توطئه چینی و تلاش برای سرکوب آن برداشته باشند؛ برعکس به‌موازات گسترش صدای کارگران، تمهیدات حاکمیت نیز برای خفه کردن آن وارد مدارهای جدیدی شده است. ترفندهای جدیدی به میدان آمده که برای هوشیاری دادن به جامعهٔ کارگری ایران باید آنها را شناخت و راههای مقابله با آنها را آموخت.

در این مقاله می‌خواهیم بر اساس فاکت‌های موجود به افشای این ترفندها بپردازیم.

 

ترفندها و تشبثات نظام آخوندی برای خفه کردن صدای کارگران 

نظام آخوندی با به‌کارگیری روش‌هایی خبیث و کثیف می‌خواهد تظاهرات کارگران را به شکست بکشاند و به‌دریج صدای آن را در گلو خفه نماید. از میان این روش‌ها که سرجمع تجارب دیکتاتوری‌ها برای مقابله با جنبش‌های مردمی است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ شناسایی و دستگیری عناصر اصلی اعتراضات

این روش سرکوب‌گرانه روش قدیمی و لورفتهٔ رژیم بوده و بارها در جریان قیام دی ۹۶ آن را به‌کار گرفت. با نصب دوربین‌های مختلف در مسیر تظاهرات و در معابر عمومی و نیز شرکت دادن عناصر نفوذی خود در تظاهرات اقدام به عکسبرداری از لیدرهای قیام می‌کرد و سپس شبانه دست به دستگیری آنان می‌زد.

در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه تعدادی از آنان دستگیر شدند، از میان آنان اسماعیل بخشی، نمایندهٔ کارگران و سپیده قلیان، خبرنگار فعال در صحنه، در بازداشت باقی ماندند. در روزهای بعد علی نجاتی، رئیس اسبق و عضو کنونی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه،دستگیر و زندانی گردید.

در روزهای بعد در پاسخ به اعتراضات کارگران برای آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، اطلاعات آخوندی با طرح این مطلب که وضعیت افراد دستگیرشده ربطی به مطالبات کارگران ندارد، در پی آن است که این موضوع به فراموشی سپرده شود تا نظام آخوندی در غیاب نمایندگان فعال کارگران بتواند منویات خود را به آنان دیکته نماید.

۲ـ تهدید کارگران به اخراج و تصفیه از شرکت تا به این و‌سیله مرعوب و دلسرد شده و دست از اعتراض بردارند

۳ـ طرف‌حساب قرار دادن معدودی از نفرات وابسته به رژیم به‌عنوان نماینده کارگران برای ایزوله کردن نمایندگان واقعی کارگران به‌عنوان قدم اول و سپس ایجاد تفرقه در بین کارگران

۴ـ دادن وعده و وعیدهای پوشالی و نخ‌نما شده تحت عنوان «در دست پیگیری» به کارگران برای خواباندن اعتراضات آنان

۵ـ آخوندمالی کردن اعتراضات کارگران 

در این راستا نخست با اعزام چند آخوند از تهران به جلوی فرمانداری شوش و به‌راه‌انداختن نماز ریایی بخت خود را آزمودند. این اقدام با تمسخر و بی‌اعتنایی کارگران مواجه شد.

عکس سلفی گرفتن آخوندها و بسیج به‌اصطلاح دانشجویی با پس‌زمینهٔ اعتراضات کارگران در جلوی فرمانداری و وارد کردن بنر حاوی عکس‌های علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی، در حاشیهٔ آن، که هدفی جز مخدوش کردن و مصادره نمودن اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه ندارد.

این ترفند در نوع خود در جهان نادر است. حاکمیتی که زحمتکشان را از هستی ساقط کرده می‌خواهد نان اپوزیسیون بودن را نیز همزمان بخورد. به این می‌گویند دجالیت آخوندی از نوع خامنه‌ای ـ سلیمانی.

۶ـ وانمود کردن این‌که گویا کارگران علیه جناح خاصی از نظام وارد اعتراض شده‌اند که اگر شرکت نیشکر هفت‌تپه به سپاه پاسداران واگذار شود مشکلات حل می‌شود

۷ـ چسباندن اعتراض و اعتصاب کارگران به کشورهای خارجی

۸ـ معرفی عوامل نفوذی و وابسته به نظام به‌عنوان نمایندگان کارگران و اعلام پایان اعتصاب از زبان آنان

در این رابطه آخوندها به‌شدت از تجمع کارگران در جلوی فرمانداری هراسانند و بیم دارند با سرایت اعتراضات به شهر شوش و فراگیر شدن، دیگر نتوانند از پس آن بربیایند.

۹ـ تنزل دادن خواسته‌های اصلی کارگران به مسائلی مانند حقوق ماهانه

در حالی که پرداخت ۲ماه از ۴ماه حقوق عقب‌افتادهٔ کارگران نیز محصول ایستادگی و مقاومت آنان بوده است.

در این رابطه عوامل نفوذی با انتشار مطلب زیر در بین کارگران خواستار پایان دادن به اعتصاب شدند:

«از سوی نمایندگان مطرح گردید که اصلی‌ترین مطالبهٔ کارگران از روز نخست تعیین وضعیت سرنوشت شرکت و خلع‌ید سهامداران فعلی بوده و در این خصوص منتظر پاسخی شفاف هستند که از سوی مسئولان اعلام شد روند رسیدگی به این مطالبه طولانی بوده و شرایط به‌گونه‌ای است که در چند روز و یا چند هفته امکان‌پذیر نیست. لذا مجمع نمایندگان کارگری با توجه به شرایط حساس کنونی و به جهت مقابله با اهداف کارفرمایان از تمامی پرسنل زحمتکش که در این مدت حامی نمایندگان خود بوده‌اند و هستند ضمن دعوت کلیه همکاران به صبوری خواهشمندیم علاوه بر حفظ اتحاد و آرامش از فردا جمعه مورخ ۹آذر با پایان دادن به تجمعات در سطح شهرستان، ادامهٔ مطالبه‌گری را به نمایندگان واگذار کنند»!

۱۰ـ مشروط کردن پرداخت باقی حقوق کارگران به حضور آنان در شرکت و ازسرگرفتن کار

به متن زیر دقت کنید:

«نماینده ویژه وزارت کار خبر داد؛ یاوری: با اشاره به این‌که ۲ماه از حقوق معوق ۴ماهه کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به حساب آنها واریز شده است، گفت: برای پرداخت ۲ماه مطالبه معوق این کارگران نیز، می‌بایست تمام کارگران به محل شرکت خود بازگردند و با توجه به تأمین اعتبار به‌مبلغ حدود ۳میلیارد برای بازسازی خطوط تولید و برداشت نیشکر و استحصال شکر و فروش آن، مابقی مطالبات کارگران از دیماه به‌روز‌رسانی خواهد شد. این مقام مسئول در وزارت کار ادامه داد: لذا کارگران می‌بایست به‌سرعت به محل کارگاه مراجعه و نسبت به برداشت دسترنج خود اقدام کنند؛ ضمنا سایر خواسته‌های قانونی کارگران از طریق زیرمجموعه‌های وزارت کار در دست پیگیری است».

۱۱ـ تلاش عوامل وزارت اطلاعات و بسیج به‌اصطلاح دانشجویی برای ملاقات با خانوادهٔ اسماعیل بخشی و عکس‌انداختن با آنها برای سوء‌استفاده‌های بعدی

۱۲ـ به‌کارگیری سناریوی نخ‌نما شدهٔ تعویض مهره‌ها برای فروخواباندن اعتراضات و به‌تازگی گماردن فردی به نام «مهندس کاظمی» به‌نمایندگی از سوی اسد بیگی برای مدیریت شرکت

 

پاسخ کارگران آگاه و هوشیار نیشکر هفت‌تپه به ترفندهای آخوندی

کارگران به‌پاخاسته و بیدار نیشکر هفت‌تپه در هر مورد نشان دادند که جنبش کارگری ایران وارد دوران پختگی خود شده و با این ترفندها و تشبثات از پا نخواهد نشست. آنها قدم به قدم با کشف این ترفندها دست به افشاگری و اقدام متقابل زده و دست وزارت اطلاعات آخوندی را رو نموده‌اند. مواضع هوشیارانهٔ آنان در شبکه‌های اجتماعی از جمله در کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه قابل دستیابی است. نمونه‌ای از این موضع‌گیریها را در زیر می‌خوانید:

 

مقابله با ترفند حکومت برای مصادرهٔ اعتراضات کارگران 

«کارگران هفت‌تپه خواهان خلع‌ید بخش خصوصی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی هستند و نه سپردن شرکت به قرارگاه خاتممالانبیا، سپاه یا ارتش یا نیروی انتظامی یا لشکر قدس یا ارتش تاجیکستان یا ارتش ازبکستان یا ارتش آمریکا یا ارتش سریلانکا! فقط به دولت!

آقا اعصاب نداریم؛ دست بردارید!

نمایندگان خوزستان در خبرگان نامه زده‌اند که «به داد هفت‌تپه برسید و به بخش دولتی برگردانید حالا اگر هم نشد به سپاه بدهید»! عجب مصیبتی داریم ما! یعنی هر کسی سعی می‌کند از بدبختی و گرسنگی کارگر هفت‌تپه برای خودش بهره‌ای ببرد. ما مخالف خصوصی‌سازی نیستیم چون مثلاً با روحانی و جهانگیری مشکل شخصی یا جناحی داریم که بعدش مثلاً رضایت بدهیم شرکت را به جناح رقیب آنها در سپاه تحویل دهیم. نه خیر؛ ما مخالف خود خصوصی‌سازی هستیم. برای ما این جناح و آن جناح فرقی ندارد.

ما قاطعانه خواستار واگذاری شرکت به دولت هستیم و نه از این بخش خصوصی به آن یکی. والسلام. نامه تمام».

 

مقابله با ترفند تعویض مهره‌ها

«از جامعه کارگری هفت‌تپه

به مجمع نمایندگان هفت‌تپه

پایداری ۳مرحله دارد، صبر مقدمه پایداری و ثبات قدم دومین گام و استقامت سومین و مهمترین گام در پایداری و رسیدن به پیروزی است.

با سلام خدمت تمامی نمایندگان و فعالان کارگری

و همچنین‌ یک سلام ویژه خدمت مایه فخر جامعهٔ کارگری ایران و کاوه زمانه، اسماعیل بخشی که هم‌اکنون در بند است.

دوستان نماینده همان‌طوری که برادرمان اسماعیل بخشی بارها گفته‌اند نمایندگان صدای کارگر هستند و هر تصمیمی که نمایندگان بگیرند در آخر باید قبل از اجرایی کردن آن باید در جمع کارگران مطرح و با آنان مشورت شود و نظر اکثریت اعمال شود.

ولی متأسفانه همان‌طورکه قبلاً هم بارها گفته‌ایم به‌رغم دلسوز بودن اکثریت نمایندگان عزیز، مشاهده می‌شود که چند نفر نفوذی و ضدکارگر در بین آنان نفوذ کرده‌اند که بیشتر به فکر منافع شخصی و کارفرما هستند و هر حرکت مثبت مجمع در راستای احقاق حقوق حقه کارگران را تخریب و به بیراهه می‌برند که اگر نیاز باشد، در چند روز آینده اسامی این نفاق‌ورزان به کارگران اعلام خواهد شد.

با توجه به جلسه‌ای که در تاریخ ۵آذرماه ۹۷ در فرمانداری و با حضور مجمع نمایندگان و اعضای شورای تأمین برگزار شد، با فشار و تهدید از نمایندگان خواسته شد که در کانال نمایندگی پایان اعتصابات قانونی کارگران را بدون رسیدن به هیچ‌یک از مطالبات اعلام کنند که خوشبختانه تاکنون دست به چنین کاری نزده‌اند.

ولی در اینجا دوباره هشدار می‌دهیم به نخاله‌هایی که در مجمع نفوذ کرده‌اند که سعی در اقناع نمایندگان جهت اعلام بیانیهٔ شورای تأمین مبنی بر پایان اعتصاب را داشتند

همچنین در اینجا با توجه به یاوه‌گویی‌های اسد بیگی و توهین شب گذشتهٔ آن به پرسنل شریف هفت‌تپه. خطاب به نمایندگان ‌لازم است نکاتی را متذکر شویم.

انگار ایشان نمی‌دانند که با توجه به قوانین کشوری و قوانین بین‌المللی مجمع نمایندگان زیرنظر کارگران کار می‌کند و نهادی مستقل می‌باشد و کارفرمای سابق عملاً اراده و قدرت و اختیاری جهت عزل نمایندگان ما ندارد.

همچنین در اینجا ما کارگران اعلام می‌کنیم تا زمانی که نمایندگان در راستای منافع کارگری حرکت کنند با تمام قوا از آنان حمایت می‌کنیم.

اما در اینجا یک سخن با مددی، نمایندهٔ کارفرما که امروز ۶آذرماه کارگران را جهت سخنرانی خود فراخوانده بود؛

جناب آقای مددی، اگر ذره‌ای برای خود ارزش و اعتبار قایل هستید، هر چه زودتر استعفای خود را بنویسید و شرکت را ترک کنید و بگذارید [برای ما] ما کارگران خاطرات خوب گذشته شما در ذهن بماند.

همچنین ما کارفرمای سابق را به‌رسمیت نمی‌شناسیم چه رسد به نماینده کارفرما!

(مامی‌گیم شاه نمی‌خوایم نخست‌وزیر عوض می‌شه!)

 

رو کردن دست باندهای حکومتی برای آخوندمالی کردن اعتراضات 

«دوستان و همکاران. این عکس و بنر و پوسترها که برخی از همکاران با خودشان در تجمعات دارند برای چه چیزی است؟ شما فکر می‌کنید چون جناح روحانی و جهانگیری پشت ماجرای خصوصی‌سازی هفت‌تپه هستن پس لابد جناح مقابل‌شان علیه خصوصی‌سازی است؟ نه، آنها هم سهم خودشان را در هزاران جای دیگر برداشته‌اند. هیچ‌کدام از اینها با خصوصی‌سازی مخالف نیستند. تنها ما کارگران هستیم که از خصوصی‌سازی خانه‌خراب شده‌ایم. شما خیال می‌کنید که اگر در دعوای جناحی اینها به آن یکی جناح قسم بخورید و امید ببندید به داد شما می‌رسند؟! اصلاً این‌طور نیست. ما کاری به هیچ‌کدام از آنها نداریم. ما به خودمان و منافع و خواسته‌های خودمان کار داریم».

 

تأکید بر خواسته‌های اصلی

- لغو خصوصی‌سازی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی

- آزادی بی‌قید و شرط اسماعیل عزیز‌مان و آزادی آن خواهرمان که برای خاطر حضور در میان کارگران بازداشت شده است. خانم قلیان.

- اعتصاب، تجمع تا پیروزی نهایی

 

مقابله با ترفند رژیم برای جداسازی نمایندگان دستگیرشده از جمع کارگران

«علی نجاتی و اسماعیل بخشی صدا و حنجره ما هستند آقای رئیس دادگستری!

رئیس دادگستری شوش، خیلی خوب می‌دانید که علی نجاتی نمایندهٔ کارگران بوده و عضو سندیکا است. فرمایش می‌کنی دستگیری نجاتی ربطی به مطالبات کارگران هفت‌تپه ندارد؟ پس می‌شود بفرمایید چرا چندین بار در همین شوش برای مسایل هفت‌تپه دادگاهی‌اش کردید؟ چرا چندین بار دستگیرش کردید؟ چرا از کار اخراجش کردید و سالها بعد با اعتراض و شکایت و هزینه زیاد توانست بازنشسته بشود؟ چرا در همه پرونده‌ها برای کارگران از او سؤال کردید؟ منظورتان این است که این دستگیری ربطی به این سری اعتراضات ندارد؟ مگر فرقی دارد؟ نجاتی یکی از دهها کارگری است که برای مطالبات کارگران هفت‌تپه آزار و اذیت شده است. اسماعیل بخشی هم ربطی به مطالبات کارگران هفت‌تپه ندارد؟ عجبا!.

آقای جعفری چگنی! کارگران به‌خوبی می‌دانند که ماجرا از کجا آب می‌خورد. شماها مدافع کارفرماها هستید و زورتون به کارگران می‌رسد. شما برای امنیت کارفرماها توی سر ما می‌زنید. علی نجاتی و اسماعیل بخشی و دیگران هم برای شما حکم مزاحم دارند که می‌خواهید چند صباحی تو زندان نگهدارید تا کارفرماها بتوانند درست و حسابی هفت‌تپه را نابود کنند.

نجاتی و بخشی دوستان، همکاران و صدای حق‌طلبی ما هستند. ما پشتیبان آنها خواهیم بود. راستی چرا اگر نجاتی برای حکم قبلی باید دستگیر می‌شد به خانه او حمله‌ور شدید؟ بدون حکم؟ چرا این مرد با سن و سال که ناراحتی قلبی دارد را ضرب ‌و شتم کردند؟ چرا برایش احضاریه نفرستادید که حکم حبس داری برو زندان. باید می‌ریختند در خانه و جلوی خانواده او را کتک‌کاری می‌کردند؟

اسماعیل بخشی که یکی از نمایندگان ما در این اعتراضات بود چرا ضرب ‌و شتم و کبود و زخمی شده؟ باور کن رئیس! اصلاً حرف‌هایتان فقط برای سیستم خودتان خوب است. راستی اگر پرونده نجاتی برای این اعتراضات نبود چرا همان شبی که دستور بازداشت نمایندگان کارگری را صادر کردید دستور بازداشت نجاتی هم صادر شد؟! می‌بینید ما هم خبرهایی داریم!

ما تا خلع‌ید بخش خصوصی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی و زیر نظر کارگران و آزادی‌بخشی و نجاتی اعتراض خواهیم کرد. باور کنید هر چه بیشتر از این دروغها بشنویم بیشتر مطمئن می‌شویم که شماها قطعاً به نفع ما نیستید، هیچ، علیه ما هم هستید.

آقای نماینده کارگر که با نماینده مجلس همدل شدی! آقای نماینده کارگر که با مجلس خبرگان همدل شدی! آقای نماینده کارگر که با سپاه همدل شدی! شما دارید اشتباه می‌روید. شما فقط باید از مطالبات کارگر گرسنهٔ هفت‌تپه دفاع کنید. اصلاً نه ضد مقامات و نه به نفع مقامات شعار ندید. نشست و برخاست شما باید با کارگر باشد. چرا باید زمان از دست بدهیم؟ هر کدام بودید که درخواست کردید اعتصاب تمام است سریعاً اعلام کنید که دیگر نمی‌خواهید نماینده کارگری باشید.

عکس کاوهٔ سرزمین‌مان، اسماعیل بخشی، پرچم ما در تجمعات است و همان‌طور که امروز شعار دادیم: کارگر زندانی، آزاد باید گردد! بخشی، نجاتی، آزاد باید گردند!

برخلاف خواسته شما تجمع ادامه پیدا کرد. خود را سنگ روی یخ نکنید. با ما همراه باشید و در تجمعات شرکت کنید.

تا آزادی همکاران زندانی و تا خلع‌ید از بخش خصوصی، اتحاد، تجمع»!

 

افشاگری در مورد ادعای پایان تجمعات از سوی عناصر نفوذی

«آنهایی که پایان تجمعات را اعلام کردند نماینده‌ٔ ما نیستند!

چه کسی به شما اجازه داد تجمعات را تمام‌شده اعلام کنید؟ خیلی شکر خوردید. اول باید می‌آمدید در جمع کارگران و سؤال می‌کردید بعد نطق می‌کردید. شما نمایندهٔ ما هستید نه ما نمایندهٔ شما. شما که به ما دستور نمی‌دهید. برای مطالبات همه کارگران باید فعالیت کنید. دوستان عزیز. خسته شدید؟ شما را ترسانده‌اند؟ تا همین‌جا دست شما را می‌بوسیم. شرمنده که اذیت شدید. اما به حرمت اسماعیل بخشی و خانواده خودتان و به حرمت تمام کارگران بیایید به حرف دیگران گوش ندهید.

 

تجمع ما فردا ۸ صبح جلوی فرمانداری. همکاران با خانواده بیایید. بسیج دانشجویی و نمایندهٔ مجلس برای کاسبی جریانهای خودشان می‌آیند. لطفاً نیایید. ما تجمع صنفی داریم نه تجمع که شما با رقبای سیاسی خودتان تسویه‌حساب کنید!

تجمع تا پیروزی نهایی و خلع‌ید از بخش خصوصی».

 

رو کردن ترفند ملاقات پادوهای نظام با خانوادهٔ اسماعیل بخشی 

تلاش ناموفق نمایندگان مجلس و بسیج دانشجویی برای ملاقات با خانواده اسماعیل بخشی!

«آقا خیلی ممنون. شما زرنگ هستید، بروید اسماعیل را آزاد کنید. می‌خواهید برید با خانوادهٔ دردکشیده اسماعیل عکس بگیرید در حالی‌که اسماعیل در بازداشت است و ضرب ‌و شتم شده؟ این دیگه خیلی زرنگ‌بازیه، شماها خیلی عوام‌فریب تشریف دارید! آقایون نمایندگان مجلس. بستون نیست اومدید تو تجمع گفتیم: حیا کن، شوش ما رو رها کن! لطفاً برید تا دور بعدی انتخابات برگردید برای رأی جمع‌کردن اما ما می‌دونیم چه جوابی به شماها بدیم. کارگر، نوکر شما نیست. واقعاً چطوری خجالت نکشیدید خواستید برید خانواده اسماعیل را ببینید؟ که اسماعیل را خراب کنید؟ که اسماعیل را بی‌اعتبار کنید؟ اسماعیل بی‌اعتبار نمی‌شه. شما دوست اسماعیل نیستید! دست از این فریب‌کاری‌ها بردارید!

آقای بسیج دانشجویی!... برو و برای رقابت سیاسی با اون یکی جناح جای دیگر بساط خیمه‌شب‌بازی درست کن. خانواده اسماعیل را رها کن. کارگر هفت‌تپه را رها کن!

کارگر هفت‌تپه گول این رجاله‌بازی‌ها را نمی‌خوره.

ما خواهان آزادی فوری اسماعیل بخشی هستیم. آزادش نکنید، تا قیام قیامت تجمع می‌کنیم. ما خواهان خلع‌ید از بخش خصوصی هستیم».

 

از همین سلسله مقاله

کارگران - آشنایی با حقوق بین‌المللی (۱)

کارگران - کارگر و روز کارگر از منظر نظام آخوندی (۲)

کارگران ـ تشکل‌های کارگری و نقش آن در مبارزات کارگران (۳)

کارگران ـ صدای کارگران نیشکر هفت‌تپه، صدای ایران (۴)

کارگران ـ ایستادگی بر روی خواسته‌ها (۵)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d45e3c97-954f-4ad4-a992-4613032b9840"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات