728 x 90

favipiravir داروی ژاپنی کرونا و پنهان‌کاری جنایتکارانه رژیم

داروی فاویپیراویر ژاپنی
داروی فاویپیراویر ژاپنی

۱۳فرودین ۹۹ در بین خبرهای مربوط به کرونا یک خبر جنجال‌ساز شد. مشاجرهٔ یک پزشک ایرانی با وزارت بهداشت، بر سر یک داروی ژاپنی که گفته می‌شود تأثیرات بالینی آن بر تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا مثبت بوده و توانسته است بیماری را مهار نماید.

محمدرضا هاشمیان که گفته می‌شود یکی از پزشکان متبحر و کارآمد بیمارستان مسیح دانشوری در زمینهٔ مقابله با کرونا است، به وزارت بهداشت آخوندی انتقاد کرد که مانع از مداوای بیماران با داروی آویگان (فاویپیراویر ژاپنی) است. این پزشک گفته است که ۲۷بیمار از ۳۰بیماری که این دارو را استفاده کرده‌اند، بهبودی قطعی حاصل کرده‌اند.

به‌دنبال انعکاس اظهارات این پزشک در فضای مجازی، وزارت بهداشت او را به تخلف متهم کرد و گفت: «انجام هر گونه مصاحبه و ارائه هر نوع گزارش به‌عنوان تأیید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تأیید کمیته نبوده و تخلف محسوب می‌شود.» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵فروردین ۹۹)

 

تا همین‌جا این‌طور به‌نظر می‌رسد که این دارو چه برای آزمایش بالینی و چه به‌صورت استفادهٔ محدود برای برخی از بیماران استفاده می‌شده است. به‌دنبال علنی شدن آن توسط پزشک مربوطه، او به تخلف و سرپیچی متهم شده است.

کانال تلگرامی خبری پزشکان در یک پست خود نوشت:

«این دارو برای درمان دکتر ولایتی نیز استفاده شده است. گفته می‌شود واردات این تعداد فاویپیراویر در ماه اسفند ۱۳۹۸ با مساعدت علی‌اکبر ولایتی صورت پذیرفته است.

علت اصلی عدم تحویل این دارو به بیماران بیمارستان مسیح دانشوری، ذخیره و استفادهٔ آن برای درمان مسئولان کشور می‌باشد»

 

در واکنش به این موضوع، سایت حکومتی همشهری آنلاین (۱۵فروردین ۹۹) به‌نقل از ایرنا نوشت:

«بی‌شک‌ کرونا، ویروسی است که هر فردی را مبتلا می‌کند؛ کما این‌که بعد از ورود به ایران هم افراد زیادی از جمله نمایندگان و وزرا و... را مبتلا کرد. از آنجایی که تاکنون برای درمان این بیماری داروی خاصی ساخته نشده است و تنها با رعایت اصول بهداشتی می‌توان از بروز به آن پیشگیری کرد، برخی از کانال‌های مجازی خبری را انتشار دادند و مدعی شدند که داروی ضد کرونای favipiravir وارد کشور شده و عمدتاً برای مسئولان از جمله برای مداوای علی‌اکبر ولایتی مورد استفاده قرار گرفته و پاسخ‌دهی مطلوبی نیز داشته است و این در حالی است که طبق گفته پزشکان هنوز هیچ داروی شناخته شده‌ای در کشور و در جهان برای درمان ویروس کرونا وجود ندارد.»

 

این سایت حکومتی پاسخ نداد که چرا بین کرونای مسئولان و کرونای مردم تفاوت وجود دارد و مهره‌هایی مانند علی‌اکبر ولایتی بعد از ابتلا به کرونا مورد درمان قرار گرفته و مداوا شده‌اند.

اما روزنامه حکومتی جهان صنعت در مطلبی با عنوان «رانت دارو گریبان کرونا را گرفت؟!» به قلم دکتر مریم سادات خرمگاه ضمن تشریح مسیر عبور و جمع‌آوری داروی ضدکرونای favipiravir به نفع سرکردگان نظام نوشت:

«سازمان غذا و داروی ایران در حال حاضر درصدد است ذخیره دارویی موجود در کشور را با بهانه واهی عدم تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا به‌طور انحصاری در درمان مدیران و مسئولان مبتلا به کووید ۱۹ قرار دهد.»

 

تولید «داروی ایرانی»! یک دجالگری محض

در تاریخ ۲فروردین ۹۹ محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و داروی رژیم صحبت از یک «داروی ایرانی»! برای مقابل با کرونا کرد و گفت: «مواد اولیه تولید این دارو دیروز وارد کشور شده است.»

او افزود: «به این ترتیب روند ساخت داروی کاملاً ایرانی آغاز شده و ظرف یک هفته تا ۱۰روز آینده از داروهای ایرانی برای درمان بیماران کرونایی استفاده خواهیم کرد.»

این مهرهٔ حکومتی در خصوص این‌که این دارو بر روی چند بیمار تست شده است، گفت: «اقدامات بالینی این داروی ترکیبی انجام شده و مجوزهای آن کسب شده است.»

وی هم‌چنین گفت: «۱۰روز آینده این دارو به بازار خواهد آمد و به‌طور گسترده توزیع خواهد شد.» (منبع: همشهری آن‌لاین)

 

تناقض آشکار

ادعای روانه کردن داروی ایرانی به بازار در حالی است که ۱۳روز بعد در اطلاعیهٔ وزارت بهداشت، انجام تست‌های بالینی و گرفتن مجوز این دارو تکذیب می‌شود: «به‌دنبال مصاحبه انجام شده یکی از اعضای محترم هیات علمی شاغل در بیمارستان مسیح دانشوری تهران در خصوص داروی (favipiravir) به اطلاع می‌رساند داروی مذکور هنوز در فارماکوپه ایران وارد نشده و در حال حاضر به‌عنوان یک دارو در یک کارآزمایی بالینی به کار گرفته شده و در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است و تاکنون نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است؛ لذا انجام هر گونه مصاحبه و ارائه هر نوع گزارش به‌عنوان تأیید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تأیید کمیته نبوده و تخلف محسوب می‌شود.» (اطلاعیهٔ وزارت بهداشت. همشهری آن‌لاین ۱۵فروردین ۹۹)

 

درآمدن تق تولید «داروی ایرانی»!

بعد از ادعاهای رئیس سازمان غذا و داروی آخوندها و قمپز در کردن با هدف قدرت‌نمایی پوشالی، فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی درباره وضعیت تولید داروی فاویپیراویر در ایران گفت: «تولید دارو در کشور کار آسانی نیست که بلافاصله پس از اظهارنظر شخصی این دارو تولید شود، این دارو تاییدیه FDA نداشته و ساخت شرکت فوجی ژاپن است و رگولاتوری ژاپن آن را تأیید کرده است و در کشور چین با شیوع کرونا تاییدیه آن در چین نیز صادر شد که نتیجه مثبتی هم دریافت شده است.

قسمت جالب ماجرا اینجاست که او می‌گوید: «همان موقع ایران درخواست این دارو را برای انجام تحقیقات به چین داد و ۱۵هزار دوز از این دارو در اختیار کشورمان قرار گرفت و در چند بیمارستان برای انجام آزمایش‌های بالینی مورد استفاده قرار داده شد.»

 

از این هم جالب‌تر آنجاست که معلوم می‌شود «داروی ایرانی»! مدنظر رئیس سازمان غذا و داروی نظام همان داروی ژاپنی آویگان است که سر از چین درآورده و مقداری از نوع چینی آن به دست آخوندها رسیده و لابد آن را به مصرف از ما بهتران نظام رسانده‌اند و باقی ماجرا وارد کردن مواد اولیهٔ این دارو به ایران است.

«با دو شرکت تولیدکننده برای تولید این دارو رایزنی صورت گرفته است و یک شرکت وارد کننده نیز موفق شده که دارو را وارد کند. هم‌چنین شرکت تولیدکننده نیز موفق به واردات مواد اولیه آن شده است و اگر نتایج آزمایش‌های بالینی تأیید شود ظرف چند روز آینده این دارو وارد بازار خواهد شد.» (سایت حکومتی همشهری آن‌لاین ـ ۱۴فروردین ۹۹)

 

***

 

در این زمینه سؤال‌های پاسخ ناگرفتهٔ زیادی وجود دارد؟ اما تا همین‌جا افشای این موضوع از سوی یک پزشک بیمارستان مسیح دانشوری پتهٔ نظام و پنهان‌کاریهای جنایتکارانه نظام ولایت فقیه را بر روی آب انداخته است. لابد این ماجرا پشت‌پرده‌هایی نیز دارد که به‌زودی برملا خواهد شد و بر قطر دیوار هر دم قطور شوندهٔ نفرت مردم خواهد افزود.

 

مطالب مرتبط: