728 x 90

کودکان؛ معصومیت پرپرشده - سوء تغذیه کودکان

سوء تغذیه کودکان
سوء تغذیه کودکان
ادامه سلسله مقالات ”کودکان؛ معصومیت پرپرشده “
این قسمت سوء تغذیه کودکان
 

سوء تغذیه چیست؟

سوء تغذیه در کودکان زیر 5سال و کمبود ریزمغذیها از مشکلات مهم تغذیه‌یی هر کشوری محسوب می‌شود. سوء تغذیه در این گروه سنی با عوارض متعدد از جمله اختلال رشد جسمی و تکامل مغزی، کاهش بهره هوشی، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی و افزایش موارد ابتلا به بیماریها، پوکی استخوان و در نهایت کاهش توانمندیهای ذهنی و جسمی کودکان در بزرگسالی همراه است. نوزادان و کودکانی که در ابتدای زندگی و سن رشد قرار دارند به‌دلیل نیاز بیشترشان به مواد معدنی برای شکل‌گیری درست اعضا و ارگانهای بدن بیشتر با خطر سوءتغذیه روبه‌رو هستند.

اعتراف به سوء تغذیة گسترده کودکان

از دیگر نتایج فاجعه‌بار 38 حکومت ننگین ولایت‌فقیه بر میهن‌مان و به‌ویژه بر کودکان معصوم سوء تغذیه خردسالان کشور است. با توجه به بحران روبه‌رشد فقر در حاکمیت چپاولگر آخوندی که هر روز ابعاد تازه‌تری به‌خود می‌گیرد، این گستردگی فقر نه تنها در شکاف عمیق طبقاتی، بلکه فراتر از آن اکنون در «سوء تغذیه» به‌ویژه در میان کودکان، نوجوانان و اقشار ضربه‌پذیر خود را نشان می‌دهد. این در حالی است که سپاه پاسداران ولی‌فقیه ارتجاع بر قسمت اعظم اقتصاد کشور چون اختاپوس حاکم شده و آن را در کنترل خود گرفته است. بنا‌ به گزارش روزنامه لوموند ۲۲ آوریل 2016 (برابر با ۳ اردیبهشت 95) تحت عنوان "مافیا"ی اقتصادی سپاه پاسداران: «حدود ٧٠ تا ٨٠ درصد از فعالیت‌های اقتصادی را اکنون سپاه پاسداران تصاحب کرده است». آن‌روی مافیای اقتصادی سپاه پاسداران، فقر شدید مردم محروم کشور است که از نتایج آن سوء تغذیة میلیونها ایرانی است.
در همین رابطه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت آخوند حسن روحانی با اعتراف به این پدیده شوم گفت: «4 تا 5 میلیون ایرانی در آستانة سوء تغذیه قرار دارند». (خبرگزاری حکومتی مهر- ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵)
این کارگزار حکومت آخوندی در ادامه به وجود ناعدالتی گسترده، فقر و برهم خوردن تعادل جامعه اینگونه اعتراف می‌کند: «طبق نموداری که از پراکندگی ثروت در کشور وجود داشت، درصدی از مردم در سمت راست این نمودار بسیار ثروتمند بوده اما در طرف دیگر این نمودار درصدی از مردم بسیار فقیرند و چهار تا پنج میلیون نفر آنها در آستانه سوءتغذیه قرار دارند». (همان منبع)
از همین جملات این وزیر فعلی آخوند حسن روحانی، که در کارنامة خود معاونت وزارت بدنام اطلاعات در دوره آخوند محمد ری‌شهری و آخوند علی فلاحیان؛ و نیز مسئولیت کمیته تبلیغات دبیرخانة شورای عالی امنیت ملی رژیم را دارد- به‌خوبی می‌توان فهمید که به چه میزان فقر، بیکاری در این حاکمیت خونریز و چپاولگر آخوندی گسترش یافته است.
همچنین واقعیت دردناک فعلی را یک سایت دیگر حکومتی در گزارشی اینگونه به تصویر کشیده است: «آمار سوء تغذیه در بسیاری از نقاط کشور، به‌ویژه در کودکان، بسیار بالا است و این آمار در برخی از استانهای محروم نظیر سیستان و بلوچستان و هرمزگان حاکی از شرایط بسیار نامناسب‌تری است. کمبود ویتامین D در بیش از ۳۰ درصد از کودکان در کنار کمبود ید و آهن مواردی نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن گذشت». (سایت حکومتی سلامت نیوز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵)
این گزارش در ادامه ناخواسته می‌افزاید: «هنوز نگرانی‌های جدی‌ در خصوص بروز و شیوع سوء تغذیه در استانهایی هم‌چون کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان وجود دارد. در این استانها بیشتر کودکان در بدو تولد با وزن کم که ناشی از سوء تغذیه مادر در دوران بارداری است، به دنیا‌ می‌آیند و این موضوع عامل مرگ بیش از ۲۶۰ نوزاد در قبال هر یک میلیون تولد در کشور است». (همان منبع)
خبرگزاری حکومتی مهر 14 دی 95 در گزارشی به‌نقل از رئیس سازمان غذا و داروی رژیم نوشت: «چهار میلیون ایرانی دچار سوءتغذیه هستند».
اعتراف رسول دیناروند در حالی است که این کارگزار رژیم، فقر غذایی و سوء تغذیه و تقلب در مواد غذایی را از چالشهای دیگر کشور می‌داند. دیناروند در ادامه صحبتهایش بدون اشاره به نقش سیاستهای میهن بربادده حاکمیت آخوندی در گسترش فقر در جامعه اضافه می‌کند:
«… درصد بالایی از فرآورده‌های غذایی که مردم دریافت می‌کنند از نظر بهداشت و ایمنی قابل تأیید نیستند».
 

عوارض سوء تغذیه در کودکان

به باور بسیاری از کارشناسان، میلیون‌ها کودک ایرانی اکنون در معرض عوارض جانبی آن مانند «کم وزنی، کوتاه‌قدی، اختلالات رشد مغزی و جسمانی، کاهش ضریب هوش، افت شدید در فراگیری، پوکی استخوان و بالارفتن ضریب ابتلا به بیماریهای مختلف» قرار گرفته‌اند.
بروز انواع و اقسام بیماریها در کشور و به‌ویژه رشد سرطان، کم خونی و بیماریهای گوارشی یکی از نتایج منطقی بحران سوء تغذیه می‌باشد. سایت حکومتی «اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی» به‌نقل از نشریة «رفاه اجتماعی» در مطلبی با اشاره به این واقعیت، به‌طور قطره‌یی پرده از تبعات وخیم سوء تغذیه برداشت و در مطلبی نوشت: «گزارشهای موجود حاکی از آن است که حداقل ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور دچار پوکی استخوان هستند. شیوع کم خونی در کودکان زیر ۲ سال کشور (۴۰ درصد) قابل ملاحظه است. ۱۱ درصد کودکان زیر ۵ سال کشور دچار کم وزنی متوسط و شدید و ۱۵ درصد آنان دچار کوتاه قدی تغذیه‌یی متوسط و شدید هستند». (نشریه‌ی حکومتی رفاه اجتماعی، شمارهٴ 18- پاییز 1384- سایت اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی)
یک کارگزار حکومتی به نام فرزاد طلاکش، در بخش مواد غذایی، در این رابطه می‌گوید: «۸۰۰ هزار کودک ایرانی معادل یک چهارم تمام کودکان ایرانی دچار سوء مصرف پروتئین هستند که این موضوع سبب می‌شود تکامل مغزی برای این افراد شکل نگیرد و ما در آینده دچار مشکل شویم». (خبرگزاری حکومتی فارس- 15مهر 94)
اما نیاز به پروتئین در کودکان فقط بخشی کوچک از ضروریات غذایی در تغذیه اطفال است. اگر آمار کودکانی که انواع مواد معدنی دیگری چون آهن، روی و کلسیم و همچنین دسته‌های متفاوت ویتامینها که به قدر کافی به بدنشان نمی‌رسد، نیز محاسبه شود، میزان و تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه بسیار بیشتر است. بسیاری از نوزادان فقط به‌دلیل کمبود آهن و ید دچار عقب‌ماندگی ذهنی می‌شوند، زیرا مغز و هوششان به سبب سوءتغذیه چنان که باید رشد کافی نداشته است.
سایت حکومتی سلامت نیوز با اعتراف به دلائل سوء تغذیه در میان کودکان ایرانی می‌نویسد:
«مغز ٨٠٠‌هزار کودک ایرانی رشد نمی‌کند! و عامل این اتفاق هم سوءتغذیه این کودکان است، (حدود یک‌چهارم کل کودکان ایرانی در این سن هستند). آنها این پرسش را مطرح کردند که آیا تا ٢٠‌سال آینده، یک چهارم جمعیت جوان ایران عقب‌ماندگی‌های ذهنی خواهند داشت؟ حتی فکرکردن به این موضوع هم دلهره‌آور است چه رسد به این‌که بدانیم این یک خطر واقعی است. ٩٠‌درصد رشد مغزی انسانها تا شش سالگی آنها شکل می‌گیرد؛ بنابراین اگر رشد مغزی کودکی در این سنین تکامل نیابد، او تا آخر عمر، با ذهنی تکامل نیافته زندگی خواهد کرد». (سلامت نیوز- 30خرداد 1394)
 

شیادی دولت آخوندی و واقعیت فاجعه سوء تغذیه

از سوی دیگر کمتر از چند ماه مانده به نمایش انتخابات در دیکتاتوری ولایت فقیه، وزیر رفاه دولت آخوند حسن روحانی در یک نمایش تبلیغاتی از طرح «توزیع بسته‌های حمایت غذایی» خبر داد.
گذشته از ابعاد دجالگری حکومت که همواره با نزدیک شدن موعد انتخابات رژیم و برای بازارگرمی صورت می‌گیرد، نکته محتوایی در این سخنان، اذعان ناخواسته متولیان حکوتی به وجود ابعاد گسترده فقر و به تبع آن سوء‌ تغذیه در میان میلیون‌ها هموطن تحت ستم به‌ویژه در کودکان می‌باشد.
علی ربیعی ضمن اعتراف به این واقعیت، می‌گوید: «افرادی که نیازمند دریافت این بسته‌ها هستند طبق شناسایی انجام شده حدود ۱۱ میلیون نفر هستند». (خبرگزاری سپاه پاسداران، فارس ۲۱ بمن ۱۳۹۵)
واقعیت در حاکمیت غارتگر آخوندی این است که سوء تغذیه تابع مستقیمی از رشد فزاینده فقر در ایران می‌باشد، امری که در راستای خود به حذف مواد غذایی از سبد خانوارها تبدیل گردیده و در ادامه به این بحران ضریب زده است. اکنون بسیاری از خانواده‌ها به‌دلیل تهیدستی و نبود حداقل امکانات مالی، بناچار بسیاری از اقلام غذایی را از سبد غذایی خود و از کودکان نیازمند خود حذف کرده‌اند. موادی مانند لبنیات، سبزی جات و میوه، گوشت، مرغ و مواد غذایی پروتئینی و انرژی زا که برای رشد و نمو کودکان و نوجوانان بسیار حیاتی می‌باشند، تنها نمونه‌های کوچکی از خالی شدن سفره مردم می‌باشد.
یک سایت حکومتی در مورد سوءتغذیه در مناطق اطراف تهران می‌نویسد: «خرید اجباری سنگدان از کشتار روزانه مرغداریهای این منطقه که عوارض جبران‌ناپذیر هورمون‌ها را به همراه داشته و دارد و نیز وجود میوه‌ها و مرکبات و همچنین صیفی‌جات مسموم به آب پسماند فاضلاب‌های روان و بدون مهار تهران بدترین شرایط فیزیکی را برای مردم این مناطق به وجود آورده به‌طوری که بسیاری از بیماریها بر اساس شواهد موجود در مراحل اولیه از جمله افزایش بی‌دلیل حجم شکم‌ها، ریزش ناگهانی موهای سر، برجستگی‌های بی‌دلیل غدد چربی در لایه‌های زیرین پوست دانش‌آموزان ایجاد شده است که قابل شناسایی دقیق نیستند. به‌طوری که در بعضی موارد عدم تکامل استخوانها و رشد ناموزون در دخترها باعث کاهش شدید قد و در میان پسرها معضل عدم شکل‌گیری اندام‌های مردانه و حتی صدای مردانه را به همراه داشته است». (سایت حکومتی سلامت نیوز ۱۴ دیماه ۱۳۹۵)
متخصصان ایرانی هم درباره مصرف "غذای نامناسب" هشدار می‌​دهند. یک عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی موسوم به بهشتی و متخصص علوم تغذیه و رژیم غذایی به‌نام دکتر منصور رضایی، در گفتگو با پورتال این دانشگاه (۲۵ مهر) می​‌گوید: «متأسفانه نزدیک به ۵۰ میلیون ایرانی غذای نامناسب می‌خورند». (روزنامه حکومتی امید ایرانیان- 11اسفند 95)
در اسفند 92 مؤسسه دانشگاهی اکسفام طی یک بررسی از 125کشور جهان رتبه بهترین و بدترین کشورها را از نظر غذا اعلام کرد. به گزارش تلویزیون یورو نیوز، بر اساس این رتبه بندی، ایران که به داشتن دریای نفت و ثروتهای ملی و ذخایر بسیار غنی شناخته می‌شود، رتبه 80 را در بین 125کشور این رتبه‌بندی دارد.
در سوء تغذیه‌یی که حکومت آخوندی برای مردم به ارمغان آورده است، بسیاری از مردم مجبورند برای گذران زندگی خود فقط نان بخورند زیرا در سایه فقر شدیدی که توسط نظام ولایت بر آنان تحمیل شده است، نمی‌توانند سایر مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کنند. اما به اعتراف کارگزاران رژیم، بخشی از مردم حتی توان مصرف نان را هم ندارند:
«‌در حال حاضر ۳۰ درصد مردم کشور گرسنه‌اند و نان خوردن هم ندارند که این آمار را وزارت رفاه هم تأیید می‌کند؛ این صحبتی است که حدود 10روز پیش به‌نقل از دکتر علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت منتشر شد». (روزنامه حکومتی جوان- 10شهریور 95)
این کارگزار حکومتی اعترافهای دیگری هم داشت، از جمله گفت: «… هر فرد باید در شبانه روز پنج واحد میوه و سبزی استفاده کند اما 88 درصد مردم کشور این میزان را رعایت نمی‌کنند. در نتیجه 40 درصد زنان و 30 درصد مردان کشور مبتلا به پوکی استخوان هستند».
اما ظاهراً آخوند حسن روحانی گوش این کارگزار حکومتی را کشید. چرا که این لمپن حرف خود را 10روز بعد پس گرفت و انکار کرد. روزنامة جوان در این رابطه می‌نویسد «… حالا اما 10روزی از این ماجرا می‌گذرد که معاون وزیر بهداشت یک بار دیگر پشت تریبون نشسته است و این بار اظهاراتی کاملاً معکوس اظهارات قبلی‌اش دارد. سیاری با تکذیب آنچه که به‌نقل از وی درباره آمار 30 درصدی گرسنگی مردم ایران منتشر شده، نادرستی آمار ارائه شده از گرسنگی مردم و حرفی را که به‌نقل از وی رسانه‌یی شده، این‌گونه توجیه کرد که: ”‌اگر مردم ندارند بخورند پس چرا چاق هستند“ ؟!».
فقر تغذیه مردم و ارتش گرسنگان معلول غارت ثروتهای مردم ایران است که به جیب سران حکومت آخوندی سرازیر شده است از جمله ثروت 95میلیارد دلاری ولی‌فقیه و ثروتهای افسانه‌ای سران، مهره‌ها و کارگزاران دانه درشت نظام ولایت‌فقیه.
این شرایط بحرانی که میلیون ها تن از هموطنان اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی است که رژیم آخوندی سالانه میلیاردها دلار از درآمدهای کشور را یا برای تنور جنگ و ترور هزینه کرده و یا با سیاست غارت و چپاول از طریق باندهای مافیایی آخوندی و آقازاده‌ها، به جیب می‌زنند.
 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3dbe58dc-06f6-4a65-8738-53603e731a6d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات