728 x 90

کنفرانس ژنو۳ و مردم سوریه

نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض
نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض
برای آشنایی با کنفرانس ژنو 3 خوب است به کنفرانس های قبلی ژنو، نگاهی بیاندازیم.
کنفرانس ژنو قبل از این مرحله دو بار دیگر برگزار شده بود کنفرانس ژنو 1 که در 30ژوئن سال 2012 تشکیل شد.
بخشی از بندهای کنفرانس ژنو "1"
اعضای حکومت انتقالی می‌توانند از مخالفان دولت و دولت فعلی باشند و حکومت بر اساس تفاهم متقابل دو طرف تشکیل خواهد شد
حکومت فعلی سوریه باید راههایی برای اجرای نقشه تشکیل حکومت انتقالی که نماینده سازمان ملل در امور سوریه مطرح می‌کند باز کند
تمام گروهها و طوایف مردم سوریه باید بتوانند در گفتکوی ملی شرکت کنند
کنفرانس ژنو "2" که در تاریخ ۲۲ژانویه ۲۰۱۴برابر با ۲بهمن ۱۳۹۲برگزار شد نشستی بود برای رسیدگی به وضعیت جنگ داخلی سوریه.
سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه، ۳۰دی ۹۲اعلام کرد که اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با کنفرانس ژنو 2 مغایر با تعهداتی است که ایران در رابطه با بحران سوریه داده است به این جهت، دعوت خود از ایران جهت حضور در کنفرانس را پس می‌گیرد. به این ترتیب در کنفرانس ژنو 2 رژیم ایران را راه ندادند.

کنفرانس ژنو "3"
مقدمات برگزاری:
قبل از تشکیل کنفرانس ژنو 3، جلسه بزرگی در ریاض متشکل از مخالفان بشار اسد تشکیل شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بسمه قضمانی، عضو ائتلاف ملی سوریه، در پایان روز دوم نشست مخالفان بشار اسد در ریاض، در کنفرانس خبری، گفت: «نیروهای اپوزیسیون سوریه در ساعتهای باقی‌مانده امروز، درباره ۵۰عضو تشکیل دهنده این هیأت به گفتگوهای خود ادامه خواهند داد».
وی افزود: «با دو گروه قاهره و مسکو برای تشکیل یک هیأت جهت شرکت در گفتگوهای مستقیم در ژنو، به توافق رسیدیم».
در نشست ریاض، نزدیک به ۱۴۰نفر از مخالفان سوری حضور دارند. ائتلاف ملی سوریه، گروه قاهره و گروه مسکو و نیز شماری از نمایندگان گروه‌های شبه‌نظامی مخالف اسد، از جمله شرکت کنندگان در نشست ریاض هستند.
سرنوشت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، مانع اصلی به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای گذشته در ژنو، اعلام شده است. در حالیکه مخالفان، برکناری اسد را مقدمه گذر سیاسی در سوریه می‌شمارند، دولت بشار اسد، هرگونه گفتگو در این باره را رد می‌کند.
همزمان با کنفرانس ریاض، روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه، نشستی را در شهر سوچی روسیه برگزار کردند. که البته این نشست بیشتر تحت‌تاثیر کنفرانس ریاض بود. مخالفان سیاسی بشار اسد، مذاکرات خود در مورد سوریه را با محوریت کنفرانس های ژنو قبلی اعلام کردند. به این جهت به‌رغم حضور پوتین، اردوغان و روحانی در این کنفرانس، اما زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

کنفرانس ژنو 3- در تاریخ 7آذر 96 برابر با 29نوامبر در ژنو تشکیل شد.
یحیی عریضی سخنگوی رسمی هیأت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه اعلام کرد:
رژیم اسد در رابطه با عملیات انتقال سیاسی خود را به نادانی می‌زند. این رژیم بر بکارگیری خشونت علیه شهروندان بی‌دفاع سوری متمرکز است. مانند آنچه در غوطه شرقی دمشق می‌گذرد که منجر به‌شهادت صدها سوری شده است.
استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه دبیرکل ملل‌متحد می‌گوید تنها با پشتیبانی شورای امنیت می‌توان مذاکرات ژنو را پیش برد.
اسکای نیوز در تاریخ 8آذر 96 درگزارشی اعلام کرد:
استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه دبیرکل به سوریه، بار دیگر توپ را به زمین شورای امنیت انداخت تا به‌عنوان یک وسیله فشار بر طرفهای بحران سوریه عمل کند. او می‌خواهد به قدرتهای بزرگ جهانی تأکید کند که خط سیر ژنو اصلی‌ترین مسیر برای پیشرفت در پرونده سوریه است. ما نیاز به حمایت ۵کشور عضو دائمی شورای امنیت داریم زیرا رژیم بشار اسد و اپوزیسیون سوریه به ۵کشور عضو دائم شورای امنیت گوش می‌دهند. حضور آنها امکان به ثمر نشستن مذاکرات را تقویت می‌کنند و همگان در می‌یابند که این روند سیاسی از پشتیبانی شورای امنیت برخوردار است
در گیرودار مذاکرات ژنو 3، سازمان ملل‌متحد اعلام کرد رژیم اسد با پیشنهاد روسیه برای آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق به مدت دو روز موافقت کرده است. رژیم اسد نزدیک به ۴۰۰هزار شهروند در این مناطق را سالهاست محاصره کرده است.
هیأت بزرگ مخالفان سوری در نشست اخیر خود در ریاض خواستار عدم ایفای نقش بشار اسد در مرحله انتقالی شده بودند. مسکو که به‌عنوان ناظر در این کنفرانس حضور داشت، با این درخواست مخالفت کرد. تریبون مسکو اعلام کرد که این پیش‌شرط، اصل روند مذاکرات را نابود می‌کند
عصر دوم دسامبر برابر با 11آذر 96 هیأت رژیم اسد در ژنو اعلام کرد از مذاکرات صلح که سازمان ملل آن را هدایت می‌کند، عقب کشیده است و اشاره کرد که اگر اپوزیسیون از بیانیه ریاض ۲ که می‌خواهد برای اسد هیچگونه نقشی در دولت انتقالی در نظر نگرفته است، عقب‌نشینی نکند، هفته آینده برای از سرگیری مذاکرات حاضر نخواهد شد
بشار جعفری رئیس هیأت گفتگو کننده رژیم اسد گفت: این دور از مذاکرات برای او پایان یافته است و هیأت به دمشق باز خواهد گشت.
سایت حکومتی خبر فوری هم نوشت: ، هیأت نمایندگان دولت سوریه در اعتراض به بیانیه پایانی کنفرانس ریاض 2در ژنو حضور نخواهند یافت. دولت سوریه اعتراض خود به بیانیه کنفرانس ریاض 2را به معاون استفان دی‌ میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه ابلاغ کرده است

تا اینجا اپوزیسیون سوریه در مذاکرات، دست بالا را دارد، آنها تأکید دارند که در پروسه انتقال هیچ نقشی برای بشار اسد قائل نخواهند بود. این خیلی مهم است که همه گروه‌های اپوزیسیون، یک‌صدا نفی دیکتاتور حاکم را شرط کار می‌دانند. اتحادی که در گذشته تا این اندازه وجود نداشت و بشار اسد و همراهانش در سپاه قدس از آن استفاده می‌کردند.

تضعیف روزانهٴ دیکتاتورهای حاکم بر ایران و سوریه و حوادث چند ماه گذشته به خوبی نشان داده است که سوریه آینده‌ای نخواهد داشت جز این‌که دست خاندان اسد جنایتکار از آن کوتاه شود. این یعنی قطع کردن دست ملاهای قاتل و تروریست ایرانی که ستون و پی ساختمان دیکتاتور وحشی و خونریز سوریه هستند.

                                                      سعید صداقت از رشت
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9bd16c4b-6980-47fc-b931-050a48c36e79"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات